Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Cigarety neškodí a diamantová voda plní přání. Přehlídka internetových nesmyslů o zdraví

VIDEO. Jak fungují obětní beránci, sběrači rozinek či obchodníci se zdravím? HlídacíPes.org v sérii krátkých videí na sociální síti TikTok přibližuje manipulativní praktiky v informačním prostoru. Videa vytvořená ve spolupráci s mezinárodní novinářskou organizací Free Press for Eastern Europe využívají metodu takzvaného prebunkingu – „dezinformačního očkování“.

Běžné ověřování falešných zpráv reaguje na manipulace, které už kolují ve veřejném prostoru. Naproti tomu takzvaný prebunking, přezdívaný „dezinformační očkování“, má internetové uživatele připravit na manipulativní scénáře a techniky, se kterými se v určitých situacích – jako například válka, pandemie, volby nebo ekologická katastrofa – mohou setkat.

„Je to zaměřeno hlavně na pochopení ‚temné strany‘. Pomáhá nám pochopit, jak se s námi ‚záporáci‘ pokouší manipulovat a proč,“ popsala ověřovací techniku v rozhovoru pro HlídacíPes.org Beth Goldbergová, šéfka výzkumného týmu Jigsaw pod technologickým gigantem Google.

Redakce HlídacíPes.org prebunking vyzkoušela na populární čínské sociální síti TikTok v rámci projektu Science+ mezinárodní novinářské organizace Free Press for Eastern Europe. Vznikla tak série videí upozorňujících na manipulativní praktiky v oblasti zdravotnictví s konkrétními příklady, jak je manipulátoři využívají.

Sběrači rozinek a obětní beránci

Vyzobávání rozinek je manipulativní přístup, kdy si člověk nebo organizace vybírá jen informace, které podporují její názor nebo postoj, zatímco ty, které ho zpochybňují, vynechává. Může jít o záměrnou či nezáměrnou manipulaci.

V polovině 20. století to dělal například tabákový průmysl. V té době se totiž začala prokazovat škodlivost cigaret na lidské zdraví, což ohrožovalo tabákové firmy. Ty si proto zaplatily některé vědce, aby vytvořili studie, které prokážou, že jejich cigarety jsou „v pořádku“.

Podobných praktik se dnes dopouští potravinový průmysl, popírači klimatických změn i dezinformátoři při zpochybňování bezpečnosti vakcín proti covidu.

@hlidacipes Bacha na vyzobávání rozinek. Jde o manipulativní techniku, které se můžete snadno dopustit, když si vybíráte jen informace “které se vám hodí”. #science+ #freepresseasterneurope ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Další manipulační technikou je hledání obětního beránka, člověka nebo skupiny osob, na které lze svést osobní i společenské problémy.

Ve světě konspiračních teorií jde často o elity, bohaté podnikatele nebo uprchlíky. Zpravidla to jsou lidé, kteří se zdají být nějakým způsobem odlišní, ať už třeba barvou pleti, vírou nebo mocenským postavením.

Ti všichni podle různých nepravdivých příběhů údajně mohli i za pandemii koronaviru, případně schválně měli roznášet covidovou nákazu.

@hlidacipes Oni za to můžou! A nebo ne? Nedělejme z lidí obětní beránky. #science ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Obchodníci se zdravím

Další video pojednává o obchodnících se zdravím. Jde o lidi, kteří tvrdí, že mají zázračné metody a přípravky, které dostanou pacienta i z nemocí jako je rakovina nebo Parkinsonova choroba.

Jejich motivací jsou především peníze. Lákají lidi, kteří hledají jednoduchá řešení složitých problémů nebo jsou v náročné životní situaci. Příklady takových zázračných řešení jsou třeba údajná zázračná diamantová voda, která má plnit lidská přání, různé magické kameny nebo rady, jak doslova „vykadit rakovinu“.

Hlavními znaky těchto manipulací jsou údajná zázračnost, absence důkazů a neschopnost přijmout chybu.

@hlidacipes Lze vykadit rakovinu? Nevěřte obchodníkům se zdravím, nevyplatí se to. #science+ #fyp ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Konspirační teorie

V oblasti zdravotnictví se mnohdy využívají i stále stejné konspirační teorie, které manipulátoři pouze přizpůsobí aktuální situaci.

Například známá teorie o chemtrails, podle které letadla rozprašují škodlivé chemikálie, se objevila i v době koronavirové pandemie. Letadla podle nich měla „práškovat“ jak nákazu, tak následně i vakcínu.

@hlidacipes Chemtrails jsou jednou z nejčastějších konspirací. Je tam zrnko pravdy, na které je ale nabaleno spoustu výmyslů. Dejte si na to pozor. #science ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Zároveň manipulátoři téměř každou nemoc, která se celosvětově rozšíří, popisují jako biologickou zbraň, která vznikla lidskou rukou. Týkalo se to jak koronaviru, tak eboly nebo HIV.

Tyto výroky jsou často prezentovány sebejistě a jako jediné možné vysvětlení. Chybí pro ně ale důkazy.

@hlidacipes Virus jako biologická zbraň? Ne. Jen konspirační teorie, která se šířila spolu s HIV, ebolou i covidem. 🤷🏻‍♂️ #science+ #FreePressEasternEurope ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře