Péter Magyar při projevu na demonstraci 6. dubna. Foto: Profimedia

Chci odstranit Orbána a sjednotit Maďary, říká Péter Magyar v prvním rozhovoru pro česká média

Napsal/a Tereza Engelová 9. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

OD NAŠÍ ZVLÁŠTNÍ ZPRAVODAJKY V BUDAPEŠTI. Pro Maďary představuje naději na změnu. Chce Orbánův konec, odhaluje zkorumpovanost jeho přívrženců a lidé mu věří i proto, že býval „jedním z nich“. Péter Magyar je novou hvězdou maďarské opozice. V sobotu svolal do centra Budapešti demonstraci proti vládnoucímu režimu. Přišlo na ní přes sto tisíc lidí, nejen obyvatel metropole, ale i dalších maďarských měst. Jak ale plánuje porazit muže, který se v čele země drží už 14 let? A co chce pro Maďarsko? Pro HlídacíPes.org poskytl exkluzivní rozhovor. 

Je pohledný, charismatický a ví, co chce. Ještě začátkem roku Pétera Magyara prakticky nikdo neznal, a pokud ano, tak jako bývalého manžela Orbánovy ministryně spravedlnosti Judit Vargové. To se letos v únoru změnilo.

Vargová, zapletená do skandálu s udělením milosti člověku, který kryl sexuální zneužívání v dětském domově, rezignovala a Magyar ihned nato vyrukoval s ostrou kritikou vlády ohledně zneužívání moci a korupce, která je podle něj v Orbánově straně všudypřítomná.

V polovině března svolal první demonstraci, na kterou dorazily desítky tisíc lidí. Tedy víc, než se za poslední roky povedlo dostat do ulic komukoliv z opozice. Na demonstraci 6. dubna už jich centrem Budapešti pochodovalo sto tisíc a všichni požadovali jediné – konec Orbánova režimu.

Péter Magyar věří, že právě on může stát na začátku této změny. Zakládá novou stranu a za cíl si klade sjednotit Maďary politikou středu. I o tom mluvil během téměř hodinového projevu, který pronesl před budovou maďarského parlamentu.

Maďarům přináší naději na změnu a cíleně s tímto vzkazem pracuje. Vědom si je i své stoupající popularity. Po skončení demonstrace se trpělivě fotil s fanoušky a snažil se vyjít vstříc čekajícím novinářům.

Magyar je bývalým manželem exministryně spravedlnosti Judit Vargové. To, že měl sám blízko k Orbánově vládě a teď se proti ní postavil, lidi podle něj oslovuje. Foto: Tereza Engelová

Nenaservíroval jim hromadnou tiskovou konferenci, jak bývá zvykem, ale vyhradil si vymezený čas na každého zvlášť. 

Zájem byl značný, čemuž napovídá i fakt, že autorka tohoto textu na rozhovor čekala tři hodiny. „Jsem už opravdu hodně unavený,“ zmínil hned na úvod Péter Magyar a bylo na něm i patrné. V rámci malého prostoru se snažil vysvětlit, co pro Maďarsko plánuje, pokud mu lidé dají ve volbách důvěru. 

Podle odhadů dorazilo na vámi svolanou demonstraci do centra Budapešti kolem sta tisíc lidí. Jste spokojený?

Ano, jsem s tím spokojený. Myslím, že i lidé, co přišli, byli spokojení. Vkládají do mě naděje a já cítím velkou zodpovědnost.

Ve vašem projevu jste opakovaně řekl, že byste rád sjednotil národ. Jenže jak toho chcete dosáhnout? Připadá mi, že v tom smyslu mluvili i jiní představitelé opozice, ale výsledky se nedostavily, spíš naopak…

Nemám pocit, že by to přede mnou měl někdo vyloženě za cíl. Ale souhlasím, že je to složitý úkol. Nicméně je tu naděje a také myslím, že přišla ta správná chvíle. Máme dobré načasování.

Proč zrovna teď?

Asi jste zaznamenala zprávy o skandálu naší bývalé prezidentky Katalin Novákové (letos v únoru rezignovala kvůli udělení milosti muži, jenž kryl nadřízeného zneužívajícího chlapce v dětském domově, pozn. red.). V Maďarsku procházíme ekonomickou, politickou i justiční krizí a já se rozhodl začít veřejně a otevřeně mluvit o tom, jak je tato vláda zkorumpovaná a jak Orbánova mašinerie zneužívá politickou moc. Podstatné je i to, že jsem pro politiku středu. Nedomnívám se, že by moc politiků v Maďarsku dělalo něco podobného. Není to tu příliš zvykem: vždycky jsme měli ostré dělení na levici a pravici, na konzervativce a socialisty.

„Nemáme strach“ i „Orbáne, odstup!“ byla hesla, která zaznívala na demonstraci svolanou Péterem Magyarem. Foto: Tereza Engelová

Což je ale stále celkem běžné politické rozložení i v dalších zemích…

Nemyslím si, podívejte se třeba na Francii. Přišel prezident Macron a během půl roku přeskládal celý politický systém. Před Macronem byla francouzská politická scéna sedmdesát let rozdělena na pravici a levici, on byl ale uprostřed. Teď má francouzská Sociální strana i UMP kolik – pět, osm procent? A on už dvakrát vyhrál prezidentské volby. Nechci se srovnávat s Macronem, ale chci tím říct, že nemusíme nutně trvat na rozdělení na levici a pravici.

Nicméně se to srovnání nabízí: chtěl byste se stát „maďarským Macronem“?

Ne, to neříkám, uvádím ho spíš jako příklad. Máme zde skutečně extrémně rozdělenou společnost. Je to kvůli politice a není to normální, není to přirozené. Naopak říkám, že je to záměrné a dlouhodobé. Pracoval tak bývalý premiér Ferenc Gyurcsány (bývalý předseda Maďarské socialistické strany a premiér, současný lídr opoziční Demokratické koalice, pozn. red.) i současný premiér Viktor Orbán. Navenek jsou sice soupeři a nepřátelé, nicméně v politickém zákulisí fungují stejně. Vím to, protože jsem u toho byl. Sjednocení národa nebylo snad nikdy v historii větší výzvou.

Je ale rozdíl být tady v Budapešti a na venkově, kde jsou politické preference jiné. A asi vám nenahrává ani to, že vás státní média prezentují dosti hanlivě. 

Jezdím i na venkov a myslím, že naše hnutí a naše cíle teď už znají všichni. Samozřejmě je tu silná propaganda, která jde proti nám, někdy je velmi efektivní, ale my se přesto budeme snažit udělat to nejlepší pro Maďarsko. Podle různých průzkumů se pohybujeme v preferencích na škále mezi 15 až 30 %. Přitom ještě před nedávnem nikdo nevěděl, kdo je Péter Magyar. A teď mě v Maďarsku zná každý.

Proč myslíte, že byste mohl porazit Viktora Orbána? Není žádný začátečník a zcela jistě nemá v plánu odcházet… 

Je to soutěž, ve které rozhodují voliči. Zanedlouho, 9. června, budou volby do Evropského parlamentu, tak uvidíme, s jakým výsledkem skončí. Myslím, že pokud bude mít Fidesz pod 50 %, tak to pro ně bude velká porážka, pokud nedosáhnou 40 %, tak zkolabovali. Protože dosud vždy měli v evropských volbách přes 50 % hlasů. Pro nás, pro naši novou stranu bude dobré znamení, když získáme řekněme 20 %. A viděla jste sama, kolik dnes přišlo lidí na demonstraci, takže máme naději.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)