„Chci Nerudovou za účetní“ aneb Pavlova fráze, která nezazněla

NEPRAVDA: Ekonomka a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová na sociálních sítích osočila svého soupeře generála Petra Pavla z ponižování. Pavel podle ní měl říct, že by si ji „na Hrad vzal jako účetní“. „Na podobné ponižování od mužů jsou u nás ženy bohužel zvyklé,“ dodala Nerudová v tweetu.

OVĚŘENÍ: Ve skutečnosti jde o misinterpretaci Pavlových výroků na toto témat. Ten se k tomu vyjádřil například v rozhovoru pro Hospodářské noviny s titulkem: „Babiš umí jen kňučet a strašit. A Nerudovou bych vzal na Hrad jako expertku na účetnictví, říká Petr Pavel.“ O pozici účetní nemluví ani přímo v textu. „Paní profesorka je expertkou na účetnictví, takže pokud jde o radu ohledně účetnictví, rád bych její expertízu využil,“ odpověděl na dotaz, zda by v případě vítězství vzal Nerudovou na Hrad jako poradkyni.

Na podobnou otázku se vyjadřoval i v rozhovoru pro novináře Radka Bartoníčka z webu Aktuálně.cz. „Neměl bych problém ji to nabídnout. Záleží jenom na ní, jak by se k tomu postavila. Nabídl bych ji tu účast (v odborném týmu),“ řekl.


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org