Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
United Nations Photo, zdroj

Chcete k nám dostat teroristy, pomáhejte v Sýrii, vezměte si je sami… Jak lidé z Česka volají do Bruselu

„Zrovna před chvílí jsem měl telefonát od pána, který trval na tom, že ho prostě musím přepojit na paní Šojdrovou, že jí musí říct, co si o tom plánu na přijetí padesáti dětí ze Sýrie myslí. Není problém s lidmi diskutovat, jde ale o styl komunikace i její množství,“ říká pravá ruka europoslankyně Michaely Šojdrové Lukáš Pachta.

Na to, že lidé europoslankyni píší a volají při různých příležitostech, je zvyklý, současná smršť telefonátů a e-mailů k možnému přijetí syrských dětí z uprchlických táborů v Řecku je ale podle něj specifická.

Lidé z různých koutů Česka mají potřebu sdělit osobně europoslankyni, která s nápadem přišla, co si o ní i o jejím návrhu myslí. Neváhají přitom volat na pevnou linku poslanecké kanceláře v Bruselu i v Praze, psát SMS na kontaktní čísla poslaneckých asistentů a telefonovat v různou denní dobu.

Samozřejmostí jsou stovky e-mailů denně i vyhrocená debata na sociálních sítích.

Podívejte se na příklady e-mailů, které chodí na adresu europoslankyně Šojdrové 

„Maily třídíme. Na ty slušně formulované budeme odpovídat, na vulgární ne. Těm, co nabízejí pomoc, poděkujeme a odkážeme je na iniciativu Češi pomáhají,“ vypočítává Lukáš Pachta.

S bojovými psy to bylo horší

„Sama Michaela Šojdrová říká, že to tak strašné není, že zažila mnohem horší výpady v době, kdy ještě jako poslankyně českého parlamentu navrhovala zákon o regulaci chovu bojových plemen psů. Teď žádné výhrůžky fyzickým násilím nejsou, i když je to někdy na hraně,“ tvrdí Pachta.

Právě jemu, podobně jako jeho kolegyni Evě Rybkové, na něž jsou na webových stránkách europoslankyně uvedeny telefonní kontakty, mnohokrát denně zvoní mobily.

„Obviňují nás z propagace multikulturalismu, ptají se, zda nevím, co se děje ve světě, opakují se argumenty, že se máme starat o české sirotky a ať si tedy nějaké Syřany vezmeme domů. Je znát, podle koho a podle čeho si tito lidé vytvářejí názory,“ podotýká Eva Rybková.


LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT

 TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!


V e-mailech zaznívají obavy z terorismu, padají nadávky o „černých zmetcích, které tu nechceme“.

„Z reakcí je cítit, že lidé mají strach a jsou pod vlivem dezinformací. Argument, že to je pro Česko možnost, jak si napravit špatnou pověst a ukázat, že jsme ochotni pomoct, tito lidé vůbec neberou. Mají pocit, že je to zase něco z Bruselu,“ říká Lukáš Pachta.

I když se občas ozvou i podpůrné hlasy i nabídky pomoci, převažují ti, kteří mají potřebu kritizovat či spílat. Lidé často opakují argument, že ve skutečnosti nejde o děti, ale o téměř dospělé výrostky.

„Parlamentním listům a podobným médiím se podařilo rozehrát hru, že chceme brát dospívající kluky, tedy budoucí teroristy. My jsme férově zveřejnili, že většina dětí v táborech v Řecku jsou skutečně nedoprovázení kluci 12 – 17 let, to ale neznamená, že tam nejsou dívky a mladší. Řekli jsme že bychom měli přijmout ty nejzranitelnější, bez doprovodu příbuzných,“ shrnuje Pachta.

Fascinován je některými opakujícími se argumenty; například, že je nutné pomáhat přímo v Sýrii, že děti patří do Sýrie a mají se tam vrátit. „To je jako za druhé světové války říkat, že uprchlé židovské děti se mají vracet do Německa,“ podotýká Pachta.

České černé svědomí?

Zároveň jej zaujalo i to, jaké negativní reakce vyvolala slova Andreje Babiše o tom, že Česko nepřijme žádné uprchlíky a že není důvod přijímat ani syrské sirotky.

„Dělá to na mne dojem, že to vyvolalo takové reakce i kvůli tomu, že česká společnost má latentní černé svědomí. Přes silácká prohlášení tu něco jako špatné svědomí ve vztahu k lidem utíkajícím před válkou asi je,“ myslí si.

„Stejně tak je ale zajímavé, že má tolik lidí potřebu volat třeba z mobilu na pevnou linku do Bruselu, aby nám sdělili, že to nemáme v hlavě v pořádku, že jsme zločinci a pouštíme sem teroristy,“ dodává.

Zítra, v pátek 21. září, se sejde premiér Andrej Babiš s europoslankyní Michaelou Šojdrovou – mluvit mají právě o jejím návrhu na přijetí padesátky dětí z táborů v Řecku.

Šojdrová plánuje, že premiérovi představí hlavní body své iniciativy:

 • základem má být dvoustranná spolupráce mezi ČR a Řeckem
 • výběr dětí (kandidátů na mezinárodní ochranu) bude zcela v gesci českého Ministerstva vnitra (včetně věkového složení)
 • preferovány by měly být ty nejzranitelnější a nejmladší děti a ty, které nemají dohledatelné příbuzné a rodiče
 • dětem by měla být udělena „doplňková“, tedy dočasná, mezinárodní ochrana, nikoli trvalý azyl a občanství ČR
 • po příjezdu do ČR by děti byly umístěny do institucí spadajících pod ministerstva školství a práce a sociálních věcí
 • finančně by byl plán kryt z prostředků Evropské unie – Azylový migrační a integrační fond

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

61 komentářů

 1. petrph napsal:

  Ale to bude nějaký omyl, ne? Ještě koncem minulého týdne se tým paní europoslankyně Šojdrové chlubil kolik jim tam volá lidí, že si ty sirotečky vezmou domů.
  Co ta náhlá změna?

  • Helena Rybenská napsal:

   Ráda bych k tomu nechutnému „kolotoči“ ohledně syrských dětských migrantů dodala, že paní Šojbrová se rozhodla politicky zviditelnit, ačkoliv její informace ohledně těchto sirotků jsou absolutně nedostatečné a její iniciativa spíše odpuzuje občany, kterým se ani moc nedivím a patřím mezi odpůrce přijímání těchto dětí. Shrneme-li však informace, které paní Šojbrová zveřejnila, jde o děti syrské v Řecku! A kdo tedy již vůbec zjišťoval, zda jsou tyto děti muslimů, či nikoliv a protože je mi známo,že v Sýrii žijí převážně muslimové, takže rozhodně nemůže o těchto nezl.dětech rozhodovat někdo v Řecku,ale tyto děti tam musejí mít nějakého opatrovníka a nebo odpovědnou osobu. Takže já spíše věřím panu premiéru Babišovi. Podle mého názoru, paní Šojdrové někdo povykládal o nezl.dětech-sirotcích bez rodičů a ona si myslí, že je musí výlučně Česká republika zachraňovat! On je to totiž obrovský omyl, ČR si nic takového v Řecku nemůže vůbec dovolit. Paní Šojdrová za naše finance, bude tedy po Řecku, v nějakých uprchlických
   táborech shánět muslimské sirotky ze Sýrie ??? Možná, že jí tento bohulibý výlet po Řecku uhradí Evropská unie, která myslím, že má na takovéto akce dostatek peněz, ale myslím si, že její přání nebude splněno.

   • Lausman napsal:

    Plně souhlasím,jsem realista a vidím v tom kampaň před volbami

   • J. A. Koubek napsal:

    Děkuji za tento názor a plně jej podporuji. Též souhlasím se zveřejněnými maily pro paní Šojdrovou. Ze zahraničních médií je naprosto zřejmé, že žádný požadavek na umístění KOHOKOLIV do naší země neexistuje. Je to opět předvolební politický hnůj. A jen pro doplnění: před 20 lety v bývalé Jugoslávii 15ti až 20ti letí džihádisté ze Sýrie, Iráku, Pákistánu, Afghanistánu školili bosenské muslimy jak uřezávat hlavy Srbským zajatcům.

 2. Nemec napsal:

  Bohužel, v České republice začali dělat zahraniční politiku Zeman s Babišem, pro které je morálka neznámý pojem. Když se k tomu přidá ruská propaganda , kde ruský stát vynakládá ohromné finanční prostředky na tuto propagandu . A české svobodná média musejí na svůj provoz žádat od lidí příspěvky a musejí spolu s ČT čelit urážkám Zemana s Banišem plus jejich Foldynovců, je hnus dokonán. Kde se ale ty lidské zrůdy v České republice berou je neuvěřitelné.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nemec, hádejte, zamyslete se a zkuste potom věřit, že se berou „ty lidské“ zrůdy práve tam, kde jste se vzal Vy. Zjistíte, že mé tvrzení je pravdivé a prokazatelné. Nerad to říkám a je mě z toho smutno. Pamatuji lepší časy, i když cesta do pekel byla,je a bude vždy dlážděna dobrými úmysly (ci spíše – úmysly jakoby dobrými!).

  • Jiří Brabec napsal:

   Ale pane Nemec to jste vedle. Pořád se ohánět Ruskem? Ty vaše názory jsou k smíchu!

   • skeptik napsal:

    Byl jste někdy v tom Rusku, pane Jiří Brabče? Já ano. Pan Nemec se Ruskem ohání právem.

    • Libor napsal:

     a co to jako znamená? skutečnost zda někdo byl či nebyl v rusku nemá žádný vliv na to co a proč dělá šrojdrová

     • skeptik napsal:

      Libore, písmenka vám zdá se dělají potíže. Reagoval jsem na příspěvek Jiřího Brabce a Nemce. Ani v jednom z těch dvou příspěvků není o Šojdrové ani slovo. Asi jste zvyklý více na azbuku, než na latinku.

  • PM napsal:

   To je co… a ten pocit beznaděje. Koukám že nejsem sám. Volby vyhrál hnus, zlo, sobectví a xenofobie.
   Estébák premiérem, Ruská loutka na hradě.
   Kde jsou ty časy, kdy jsem se nestyděl říci, že jsem Čech.
   Nechceme migranty, všichni kradou a za všechno může Kalousek.
   Voliči máte být na co hrdí.

   • VK napsal:

    Prostě mám naprosto opačné názory, než máte vy pane PM a vám podobní. A je nás podstatně více.

   • martin napsal:

    Přesně tak, jen někteří jsou už tak zaslepeni fake news, strašením a tou propagandou z vychodu, že uplně ztratili snad vše z pozitivních vlastností sebe sama a morálně se krásně odkopali. Nekecáme, makáme 😀

   • martin napsal:

    Sdílím s Váma vaše pocity…
    voliči, ne-li stádo ovcí jenž jediná pravda je pro ně ta kterou si přečtou na aeronetu nebo parlamentkách nebo ocituje Babiš s Okamurou 😀

  • Honza D. napsal:

   Tohle je veškerá argumentace, která mě má přesvědčit, že příjem „sirotků“ je správná věc. Pouze dštít síru a oheň na politiky, které pan Nemec nemá v oblibě.
   Co takhle tuto akci nám nevědomým popsat a vychválit?

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) (Prijemne) me prekvapilo, ze se objevily i pozitivni reakce. 2) Ti lide, kteri dnes odmitaji pomoci uprchlikum si neuvedomuji, ze kdyby se nekdy (nedejboze) nejaky konflikt odehral u nas, nikdo nam nebude chtit pomoct. Ukazou vztyceny prostrednik nebo palec dolu. 3) Hodne lidi (mozna vetsina) by si prala udelat na uzemi CR takovy socikovy skanzen. Nebudeme resit zadne problemy, budeme hromadit dluhy a hlavne plna briska. Neuvedomuji si, ze kazda spolecnost se vyviji. Jen tady u nas neprobiha zadna diskuze. K moci se dostal predator, ktery vi vsechno nejlip a pritom si jen cpe vlastni kapsy. Jednou nam to tady cele spadne na hlavu. 4) Je chyba, ze u tech prispevku je zacernene jmeno.

  • petrph napsal:

   Jestli bych mohl pár vysvětlení
   1) Mne bohužel spíše nepříjemně překvapilo, jak se ty publikované reakce filtrovaly. Napřed ty pozitivní (ano, o sirotky zájem máme, už se hlásí rodiny které je přeberou) – dokud se zdálo, že ta iniciativa snadno projde. A když se vlada odmítla, tak se začnou publikovat ty negativní, a ještě ty nebrutálnější? Najednou Češi jsou sobci, nevezmou ani sirotky? Takhle se snad diskuze nevede, to je spíšee řízená propaganda.
   2) Tady je nutné především vysvětlit, že návrh zní „dovážet ty děti z migračních táborů v Řecku a nikoliv z ohrožené Sýrie..A pak tedy počítejte s tím že „kdyby se nekdy (nedejboze) nejaky konflikt odehral u nas, – tímto způsobem- „nám rovněž nikdo nepomůže- „, s tím počítejte. Nebyla nám poskytnuta ani v roce 1968, ani v padesátých letech..Naši migranti (i s dětmi) skončili za hranicemi v Rakousku, Německu. Leč pokud chtěli jít dál, museli si to zařídit (a požádat o víza do třetích států) sami. Mimochodem, když se zmiňuje lord Winton, ten zajistil převoz dětí z přímého ohrožení v protektorátu. Sice mohl vybírat ty děti z uprchlických lágrů v Polsku, Francii, Turecku, třeba i v SSSR, (byla jich tam spousta), atd, leč to by mu v UK nepovolili vůbec…
   3) Pojem „sociální skanzen“ je stejná mediální zkratka, jako ti sirotci paní poslankyně Šojdrové. Cizinců a migrantů je u nás půl milionu, přicházejí další, jsou zde příjímání a tito většině lidí nevadí. Ta společnost se skutečně vyvijí.. Možná kdyby na tom zapracovala média pokusila se zjistit co konkrétně a na kterých migrantech lidem vadí, vše by se vysvětlilo.
   A vlastně za b) – diskuze jak doufám vidíte, vede, jenže díky tomu že žijeme v parlamentní demokracii (opakuji právě proto) o tom rozhodne vláda premiéra Babiše, a celou tu diskuzi může ignorovat…Tahle to ale fungovalo vždycky, už od dob pana Havla, že o všem důležitém rozhodovala vláda a případné mimovládní protesty ignorovala, a pokud vím, nikdo to zatím nezpochybnill
   4) Když pominu ty jiné právní aspekty, tak u těch kteří se minulý týdem hlásili, že si ty sirotečky převezmou, taky v médiích nepublikovali jejich jména…Což by ale paní Šojdrové pomohlo víc, mít při jednání s vládou v ruce seznam 50 rodin, které si je „na tutti převezmou a budou se o ně starat“–. jenže, ono se mezitím uvedlo že adopce těch dětí není možná, tak si to třeba rozmysleli

  • Funboy napsal:

   Naprosto souhlasím s tím, abychom žádného migranta nepřijímali, byť se jedná o děti. Tyhle děti skutečně byly zneužity jen k politickému boji a jako ubohé morální vydírání. Mnohem prospěšnější by bylo pro děti, kdyby zůstaly ve svém přirozeném kulturní prostředí, kde se cítí jako doma a domluví se svým mateřským jazykem, než je vyrvat a UNÉST do České Republiky co by TROFEJ. Podívejte se, jak jsme solidární!

  • Pavel Vaněk napsal:

   Kdyby nedejbože byl u nás nějaký konflikt , tak určitě nebudu žádat o azyl v Bahrajnu nebo Arabských emirátech i když jsou to velmi bohaté státy. Proč nepomohou svým souvěrcům oni a máme pomáhat my, kteří nemají s jejich kulturou nic společného? O tom, že nepomáhají oni nikde nepadne ani slovo, ale oni vědí proč nepomohou neboť vědí o koho se jedná. Nemá cenu hrát si na spasitele když sami máme svých problémů dost.

  • Kája napsal:

   Jak se vyvíjí muslimská společnost? Po staletí se řídí koránem a podle koránu neexistuje rovnoprávnost mezi lidmi, kdo není islámista, je bezvěrec a musí být zabit, pomatená Šojdrová by měla nejdřív nastudovat korán a potom by pochopila, že k nám chce dovléct trojského koně, žádný islamista nebude vděčný za jakoukoliv pomoc, protože se cítí nadřazený. Zeman s Babišem jsou proti tomuto nebezpečí bezvýznamní. Imigrační otázka je příkladem, jak je u nás potřebné referendum.

 4. Frenki Hunter napsal:

  Selský rozum mi říká, že to pěkně smrdí falší. Za prvé, kdy naposledy paní Šojdrová vyvíjela aktivity na pomoc našim českým sirotkům? A s jakými výsledky?

  Za další, proč zrovna syrským pubošům výhradně mužského pohlaví, „pomáhat“ tímto neobvyklým, nesprávným způsobem? Proč netlačit na EU, aby zrušila sankce proti Sýrii?! Jak chceme pomáhat tam u nich, když na ty chudáky siroty Syřany uvalíme naše sankce?! To mi hlava nebere.

  Kolik z těchto „sirotků“ je už dospělých? Viz případy ze Švédka, Německa, Velké Británie, kde podrobili testům „sirotky“ a „děti“ a zjistili pravý stav věci!

  Kolik z těchto „sirotků“ již bylo osloveno a dalo k tomuto právnímu kroku souhlas?! Nebo to je o nich bez nich?

  Kolik z nich by zdrhlo do Němec hned další den, kdy dostanou nějaké finanční prostředky? Už to tady bylo a úspěšnost odjezdu „jinam“, byla 80%.

  Kolik těch údajně ochotných rodin by pečovalo o naše české děti obou pohlaví? A proč to doposud neudělaly? A kdy to udělají?

  Takže ne, tato akce je trapná fraška a já jsem zásadně proti.

  • František napsal:

   Začněte tím, že si zjistíte jak se věci doopravdy mají. Napsal jste snůšku překroucených informací a lží. Jediný problém na který ukazujete je vaše neschopnost rozlišit reálné informace od lží. Naštěstí na napravení tohoto problému není třeba příliš. Nastudujte si různé manipulační techniky využijte k tomu například informace z manipulatori cz. Poté si znovu přečtěte vaše původní zdroje. Zamyslete se. Najděte si reálné informace. Veškeré vaše otázky budou zodpovězeny.

   • Frenki Hunter napsal:

    Františku, neuvedl jste ani jeden protiargument. Naopak, to Vy podsouváte nesmysly, domněnky a žádná fakta. Nemám na co reagovat.

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Františku, najděte si reálné informace, ne lživé „srdcerváče“ Šojdrové, porovnejte to s termínem obecních a senátních voleb a pak raďte. Ale nejdřív sobě, jak rozlišit reálné od lživého!

   • Tomáš napsal:

    Pane Františku, s Frenkie Hunterem to přeci nemá cenu. Je nás tu víc, kteří to zkoušeli stejně jako vy, ale už jsme dávno pochopili…… Podobné je to s Oskarem z Hané. Oni jen plácají a plácají. Díky pánům Nemcovi a Kaminskemu. Morálka je plno lidem neznámý pojem.

    • skeptik napsal:

     Podobných Frenkie Hunterů a Oskarů z Hané má Tomio Okamura v zásobě ještě bohužel mnoho.

   • Eduard Mára napsal:

    Zajímalo by mě, jestli víte a můžete mě poučit. Kdy, odkud a jakou cestou přišli takové migranti do Čech první.

  • Karel Novotný napsal:

   Vezmu to pořadě:
   – p. Winton musel mít také za sebou zřízení siročince v UK než začal organizovat vlaky ze Sudet?
   – že nejde o jen převzetí mužských puberťáků je zřejmé – od začátku je to koncipováno jako převzetí nedoprovázených nezletilých, což jsou většinou kluci
   – jak má uvolnění sakncí vyřešit situaci uprchlíků v táborech v Řecku?
   – právě po zkušenostech z Německa atd. by se bezpochyby ověřoval věk
   – proč by měl být k něčemu souhlas, když evidentně je většina proti už ve stádiu úvah?
   – spekulace co by kdyby nemá smysl komentovat
   – opět viz první otázka: opatrovníci Wintonových dětí museli také prokázat, že už adoptovaly nějaké britské děti?
   – ano, je to fraška, a to jak to některé Čechy rozhořčuje jasně podporuje úvahu, že je tam skryté černé svědomí …

   • petrph napsal:

    Pokusím se Vám odpovědět
    1) Ano, skutečně, pan Winton musel mít předem – nikoliv zřízení sirotčince, leč zajištěné adopce od konkrétních rodin v Anglii, které ty konkrétní děti převzaly.
    2) Zřejmé není vůbec nic – paní Šojdrová sama připustila, že tam jiné děti než mužské pubertaky neviděla..(možná, zamyslet se nad tím – kde by se tam asi jiné děti vzaly?)
    3) Uvolnění sankcí by mohlo skutečně pomoci – třeba právě proto aby dalším jednáním došlo k tomu aby se ti uprchlíci mohli vrátit domů.
    4) Počítejte raději s tím že se „bezpochyby ověřovat věk“ předem nebude, i řecké úřady by měly problém, pokud by to pro svou potřebu prováděly (vynucovaly si), a jen na náš požadavek to nebudou provádět vůbec.
    5) Jak doufám vidíte sám, chyba je právě v tom že “ celé je to ve stádiu úvah“, ale už se to silně medializovalo a pí Šojdrová s tím tlačí na vládu. Pokud by místo toho řekla napevno „dovezeme jen malé sirotky a bude tu o ně postaráno tak a tak“. většina námitek by tím odpadla, nebo ne?
    6) Neznam sice příslušné zákony v Anglii, ale zrovna u nás je to tak, že zájemci o adopci musí velice ale velice podrobně sociálce a soudu prokázat že se o ty děti dokáží kvalitně postarat
    7) Celé je to skutečně fraška, která ukazuje naprosto jasně oboustranně (zdůrazňuji oboustranně) jak fungují politické i mediální metody v tomto státu. Z hlediska takzvaného černého svědomí občanů, je to podivné, jim by přece mohlo být jedno, jestli se ty peníze na sirotky z jejich daní pošlou do Řecka, Sýrie, nebo se na ně použijí tady..

   • Frenki Hunter napsal:

    Pokud to bylo na mne, Karle Novotný, tak reaguji:
    -V Řecku zuří válka, nebo je okupováno islamisty? Že porovnáváte Řecko se Sudety? Vaše porovnání s činem pana Wintona je nesmysl.
    -V čem je zřejmé, že nejde jen o mužské puboše? Vy máte konkrétní seznam? Kde jste k němu přišel? A myslíte si, že by byla děvčata mezi chlapci v pubertě? Odkud jste k nám spadnul? Doložte ty své nesmysly!
    -Jak má uvolnění sankcí pomoci v Řecku? Jednoduše! Umožní návrat do Sýrie, která je vybombená a bez pomoci a prostředků. Chceme pomáhat? My-„Evropané“? Tak nemůžeme na Sýrii uvalovat sankce. Sankce nikomu nepomohly!
    -Věk se měl ověřit už dávno, v Turecku a poté v Řecku. Když tam jsou údajně už tak dlouho. Nebo tam mají takříkajíc „bordel“?
    -Proč ten souhlas? Protože naše legislativa toto nařizuje, pane neznalý. Bez souhlasu osoby nad 12 let nelze nic realizovat A s tím souhlasem bych začal. Jde o lidi, že? Ne o balíky.
    -Jaké konkrétní spekulace „coby kdyby“? Na co narážíte? Buďte konkrétní!
    -na nějaké prokazování opatrovnictví v cause pana Wintona nebyl bohužel čas. Porovnáváte hrušky a jablka. Tady času bylo a je habakuk. Ti „sirotci“ jsou totiž v bezpečí, vy naivo. A kde máte jeden jediný důkaz,že jde o sirotky? Rád bych ho viděl. Máte to k dispozici? Z čeho vycházíte? Z dojmů?
    -Za mne, nemám řádné černé svědomí. Nemám proč jej mít. Naopak, to svědomí musí trápit naše politiky, kteří tu válku v Sýrii a sankce proti Assadovi podporovali a podporují.

  • Weber napsal:

   Frenki, nesmíte být tak rezolutní, na Váš názor se určitě kašle, zrovna jako na můj, takže v pohodě! Mnohým se ekluje, tak i mně z té současné prasečiny se „sirotky“, neboť jakmile politici vymýšlí humanitární akce, vždy je to hnusná faleš. Na jedné straně se na vytváření sirotků podílí, přinejmenším mají účast svojí zbabělostí, či chytračením a na druhé straně ponoukají veřejnost, aby nejen slzela, ale také se starala o jejich „výrobky“ politiky. Mne zajímá, zda si ti z politiků, kteří se angažují v nabídce lepšího života bezprizorným dětem zrovna teď a ne o Vánocích (to je dojemnější), zeptali již těch syrských dětí, co oni na to. Zda si , když už, tyto děti (všechny) třeba očíslovali a předstoupí před nastoupenou jednotku sirotků a sdělí : tak my jsme si vybrali číslo toto a toto atd., nepřipadá to někomu jako selekce v německých koncentrácích? Mne se ekluje už nějakou dobu v této souvislosti uváděné slovo >výběr<, když se týká opravdu dětí, nepřipadá to politikům opravdu děsné slovo? To mají nekonečně široké kačení žaludky, nebo mají deficit inteligence?

   • Frenki Hunter napsal:

    Pne Weber, naopak, naše názory trefují přesně. Do černého.
    Proto se někteří našich názorů bojí. A zkouší nás dehonestovat. Omezovat, cenzurovat…jen aby nás umlčeli. Pravda je těm slabochů a lhářům na obtíž. Jenže, pravda zvítězí.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Politici, zejména typu Šojdrové, mají obojí a ješte něco navíc. Mají „nekonečně široké kačení žaludky“, mají i „deficit inteligence“ a to závažný, ale také nekonečnou drzost v tom, že si myslí o všech občanech, že jsou na hlavu padlí a ty jejich odporné politické hrátky jim zbaští.

   • Tomáš napsal:

    Spíš mi přijde, že ten deficit máte vy.

 5. nováček napsal:

  Proč Lukáš Pachta vědomě lže? Viz : „„Z reakcí je cítit, že lidé mají strach a jsou pod vlivem dezinformací. Argument, že to je pro Česko možnost, jak si napravit špatnou pověst a ukázat, že jsme ochotni pomoct, tito lidé vůbec neberou. Mají pocit, že je to zase něco z Bruselu,“ říká Lukáš Pachta“. Jsou skutečně zprávy o mrtvých a mnohdy o stovkách mrtvých, po teroristických útocích islámistů, deziformací? Jsou zprávy o zastřelených Francouzech, kamionem přejetých či ubodaných Němcí a Angličanech, či výbušninou zabitých na španělském nádraží, opravdu dezinformace, nebo je páně Pachtova citovaná věta vědomou lží? Bohužel, pro lidovce je lží nejen vědomou, ale záměrnou s úmyslem víc než zavrženíhodným.
  A jeho další lživá slova : „Fascinován je některými opakujícími se argumenty; například, že je nutné pomáhat přímo v Sýrii, že děti patří do Sýrie a mají se tam vrátit. „To je jako za druhé světové války říkat, že uprchlé židovské děti se mají vracet do Německa,“ podotýká Pachta“, jsou už pro mne, který válku a okupaci německými nacisty zažil“ naplno“ přímo urážkou.

  • Weber napsal:

   Vypadá to dle toho, co sdělujete, že patříte mezi zkušené seniory, tak myslete na svoje zdraví, čas je neúprosný a stres také. S podivením mám nadzvednuté obočí vzhledem k Vašemu věku (také zkušenostem), že nemáte znalost o tom, že většina duševně vyšinutých lidí nelže, oni totiž tomu, co sdělují věří, že je to pravda, zarputile ty svoje pravdy šíří dál a jsou ochotni za ně urputně, někdy se vší špatností lidského plemena bojovat, někdy jen proto, že jsou věrni bezhlavě svému „pánu“. Určitě jste se setkal s lidmi se kterými je velice těžká diskuze ( Vy o voze a oni o koze), to jsou právě ti, o kterých mluvím. Takovéto jedince si právě někteří politici (rafinovaní) vybírají za tiskové mluvčí, nebo asistenty. Že tito lidé jsou schopni škodit komukoli, je nasnadě, neboť oni si své činy nepochybně neuvědomují a proto si zaslouží pardon.

  • Tomáš napsal:

   Nerozumím vám pane nováčku. Proč by ten příklad se židovskými dětmi měl být pro vás přímo urážkou? Jedno je však jisté – vy se určitě nestanete obětí žádného teroristického útoku. Na to vemte jed, jak se říká.

   • nováček napsal:

    Protože jsem zažil okupaci ČSR německými nacisty a to tak, že naplno, se vším všudy a uráží mě když jakýsi Pachta, který o tom jen slyšel a srovnává nesrovnatelné; a také nechci už dál hlupákům vysvětlovat, proč na tyhle věci člověk, který je zažil nerad vzpomíná.

 6. Jerry napsal:

  Když tak někdo trvá na přijetí sirotků do Česka, proč nevezmeme sirotky z východní Ukrajiny? Tam je přece taky válka. Nebo snad nejsou tito sirotci zrovna v módě?

  • Květa napsal:

   Proč se nikdo nezajímá o opravdové sirotky z Ukrajiny? Proč se paní Šojdrová nejela podívat do sirotčinců na Ukrajině? Ty děti jsou opravdu sirotci a žijí v tak otřesných podmínkách a bylo by jim třeba pomoci. Tato paní si opravdu chce udělat jen reklamu a o děti ji ve skutečnosti nejde. To jsou bílé a nešťastné děti, které především potřebují pomoc, jídlo a teplo domova. Navíc jsou to děti, které jsou z Evropy.

 7. blanka napsal:

  Souhlasím, aby se sirotkům, jak je nazývají pomáhalo v jejich vlasti. Mají zakořeněné jiné zvyky a věřím, že by v naší republice nebyly šťastné. Ti kteří dnes se nabízejí, že si tyto děti vezmou, nic neví o jejich kultuře, zvycích, jsou to chlapci, kteří mají již ve výchově, že jsou cennější než děvčata, které jsou v Sýrii považování za méněcenné. S touto výbavou, se v naší zemi těžko smíří s tím, že děvčata jsou jim rovnocenná. Pomocme jim doma v Sýrii.

  • Tom Horn napsal:

   Ano blanko,souhlasím s vámi.Ne jen že jako chlapci jsou v muslimských zemích cennější,ale také mají již od velmi útlého dětství zakořeněnu i svoji víru.ISLÁM,,,a většinou velmi radikální islám!!!!!Kdo neví o čem je řeč ať zhlédne na satelitu některý z kanálů arabských zemí.Alespoň pak nebude argumentovat nesmysli o sirotcích kteří v těchto etnikách ani neexistují.V arabských zemích jsou velmi pevné příbuzenské vztahy,kde se postarají i o ta méně ceněná děvčata.Ale kde také již v útlém věku perfektně ovládají kalašnikov (lépe než většina dospělých evropských mužů),kde již v útlém věku fanaticky vyhrožují židům i křesťanům podřezáním.
   A tak mne napadá,,,proč si nedopravit domů hned několik takto vzdělaných a šikovných sirotků.
   Jak pak se asi takoví sirotek dostal chudák až do Evropy?Že by převaděči a pašeráci byly takoví lidumilové a chudinku sirotka svezli zadarmo???Až se tomu nechce věřit!!!A že by takovíto sirotek neměl ani jednoho příbuzného v zemi kde je půl vsi rodina???Myslím že jejich zem je už ve stavu kdy se mohou vrátit ke svým příbuzným,,ne jen tyto děti,ale 95% všech migrantů ze všech zemí kde se ani neválčilo!!!
   A naši politici,i ti Evropští by se raději měli zamyslet a ne jen to,ale i konat v otázkách domácích.Co s lidmi bez domova kteří se často nedostali na ulici jen svou vinou?Které co nevidět začne kosit mráz.Jestli pak vědí kdo řekl že jediný bezdomovec je ostudou politiků vedoucích stát.A co ti naši sirotci,u nás ve městě je přeplněný kojenecký ústav,kdepak jsou ty náruče co je přijmou do svých domovů.Začínám si myslet že chodí kolem takovýchto ústavů po špičkách aby po nich ti naši sirotci náhodou něco nechtěli!!!!

 8. Králová napsal:

  Česká velvyslankyně v Sýrii před několika dny v besedě na ČT 24 na toto téma zmínila, že termín „sirotek“ v našem slova smyslu, je v tamních končinách velice ojedinělý (spíš neexistující), protože tam funguje princip rozšířené rodiny, které bývají velmi početné a vždy se někdo z rodiny o děti, které ztratí rodiče, postará.
  Navíc prohlásila, že žádná adopce právně ani není možná, protože Sýrie adopci svých dětí nepovoluje.
  Dle mého názoru, si paní europoslankyně měla nejdříve zjistit ty nejzákladnější informace, jestli její nápad má vůbec šanci na realizaci.

 9. bolek.vala napsal:

  A s notnou dávkou znechucení musím říci, že do tolika aspektů lidského života se nevlamovala ani komunistická totalita tolik, jako se vlamuje dnešní, formálně pluralitní a demokratický stát.
  Zkopíroval jsem z redakčního sloupku Pravého prostoru !!

 10. Jiří Záruba napsal:

  Šojdrová ? Ona je to taková hodná holka ale v tom Bruselu pobírá plat jako u nás 4 ministři dohromady. Plete si děti židovských rodičů a muslimských a v této souvislosti pronese svůj volební projev z 1. nástupiště pražského hlavního nádraží. Fuj. Pro své znovuzvolení je asi ochotna vlézt kamkoliv a komukoliv. Uvidíme v říjnu koho dojala až k slzám.

 11. Pepafly napsal:

  Ono jde taky o právní ochranu těchto dědí . Jaký budou mít status v 18-ti létech . A není to zatoulané štěně které si kdokoliv vezme .
  Jiní u nás na adopci musí splnit podmínky a nejsou vůbec lehké .
  Co když se po po 5 letech až jim bude třeba 11 let ozvou vzdálený příbuzní . Dítě zažije brutální jazykoví a kulturní šok při návratu a taky odtržení od náhradní rodiny .
  Jestli je můžeme přijmout , není problém ,ale ať ho neuděláme těm dětem !!!!!!!!

  • petrph napsal:

   Pokud Vás to zajímá, tak stejně podle našich zákonů má dítě právo znát svoje pravé rodiče. A je povinností adoptujících rodičů mu v nějaký vhodný čas říct „hele ty nejsi náš, ty seš nějakejch lidí ze Sýrie „. My vlastně vůbec nevíme, jestli seš sirota, třeba tam někde rodiče nebo příbuzné máš..
   A je věcí dítěte, jak se s tím psychicky vyrovná—
   Jinak samozřejmě. o adopci jít v těhle případech nepůjde, maximálně o dočasnou pěstounskou péči – čili jak noví rodiče, tak i dítě samo s tou variantou, že příjde náhle cizí člověk a řekne „sem tvůj fotr, půjdeš se mnou do Sýrie“, musí celou dobu počítat.

 12. bolek.vala napsal:

  Zde je vyjádření syrské ambasády v plném znění, vydané šéfem ambasády panem Basharem Akbikem: „Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí je věc českých úřadů, a tato iniciativa vysílá v podstatě symbolické gesto na nesprávném místě. Syrský zákon neumožňuje adopci sirotků do zahraničí. Řada českých aktivit k pomoci sirotkům, nebo uprchlíkům, se uskutečnilo ve formě podpory na území Sýrie, kde se nachází stovky sirotčinců a miliony vnitřních uprchlíků. Proto, pokud někdo má upřímně zájem o pomoc, tak správná cesta je pomoc na území Sýrie, protože syrští sirotci nejsou na prodej. Chtěli bychom také poukázat, že v sociálním životě v Sýrii a syrských tradicích, díky rodinným vazbám, je celkem dost dobře fungující mechanismus v péči o sirotky. Kromě organizací podporovaných státem, ministerstvem sociálních věcí, jsou další dobročinné organizace řízené náboženskými centry, křesťanské a muslimské, které pečují o sirotky v Sýrii.

  • Frenki Hunter napsal:

   Jednoduše souhlas.

  • petrph napsal:

   To jest sice pravda, leč je nutné říct, že o adopci těch dětí ani paní eposlankyně Šojdrová nemluvila. To byla – jak už jsem tu tuším napsal, pouhá asociace lidí na titulky v novinách o takzvaných sirotcích.
   Paní poslankyně říkala od začátku, že se tu o ty děti bez doprovodu rodičů, „nějak postaráme“, s tím že obvykle v podrobnostech dodává že pouze dočasně.
   Tedy , jak předpokládám, – i kdyby se ty děti předávaly českým rodinám, tak v režimu „pěstounské péče na přechodnou dobu“..ovšem to se obávám že ani to se nepodaří dotáhnou do konce, i v tom je spousta právničtiny.
   V čem vidím zásadní potíž, jedna věc je že jak říká výše „šéf syrské ambasády „Syrský zákon neumožňuje adopci sirotků do zahraničí.“… horší je že syrské úřady nemají ani evidenci svých uprchlíků v zahraničních táborech, takže nám k těm dětem žádné údaje o totožnosti (jména, věk, rodiny zda jsou skutečně sirotci, atd) nedodají.
   Dalo by se říct že je jim v podstatě jedno co se s těmi uprchlíky v zahraničí děje – a v ničem tedy nebudou k nim dodávat žádné závazné informace nebo úřední souhlasy.
   Jak si tu evidenci uprchlíků udělají v Evropě, je už jejich věc. V těch uprchlických táborech se s nějakým bordelem počítá, že někdo udá falešné jméno, nebo u malých? dětí (pokud tam jsou) není známá identita..Ale pokud se ti uprchlící nevracejí, ale zůstávají trvale v zahraničí , tak přirozeně požadavky na správnou a úplnou identitu rapidně rostou.

  • Alexandra Vránová napsal:

   Tak naše republika by vlastně ukradla Syrii 50 sirotků. Snad se na to politici vykašlou a budou řešit věci, které řešit mají, které se týkají nás.

 13. Kaplanová napsal:

  Myslím, že bychom mohli a měli přijmout sirotky a to nejen ze Syrie, máme přece tolik skoro prádných a z našich veřejných prostředků přenádherně upravených klášterú. Paní Šoujdrová má dobrý vtah s arcib. pražským, ten to určitě povolí. Myslím využití těchto klášterů pro malé sirotky. Pamatuji si z dětství, že církve měli tzv. siročince.
  Dokonce to bylo velkým úkolem a posláním círve římskokatolické. Víte, jak ty /zejména děti do lo let/ by se měly dobře? A nejen 50. Řádové sestry jsou velice hodné, znám je.

 14. oldřich hein napsal:

  Návrhy jsou konstruktivní a nekonstruktivní. Konstruktivní návrhy jsou do poslední tečky promyšlené, nekonstruktivní návrhy jsou „plácnutím do větru“. Pokud by návrh paní Šojdrové byl konstruktivní, už by měla dávno vytypované děti, které by k nám měly být přesunuty, znala by jejich etnický i sociální původ a měla by celou akci natolik předběžně zorganizovanou, že by k jejímu rozběhnutí stačil jediný podpis. Prozatím ale nepředvedla nic konkrétního. Škoda, pak to ale opravdu vypadá na politicky motivovanou akci.

 15. Milan napsal:

  pane skeptik pardon že odepisuji místo pana Brabce.nevím jak Vy .Já tam žil 7 let,choval jsem se jako civilizovaný člověk a nebyl problém.Nikdy tak nestraš prosím

  • skeptik napsal:

   Já tam byl nedávno. Civilizace jsem tam mnoho neviděl, za to příšerné byrokracie ano. Na trávnících v parcích povalujících se lahví a plechovek od piva a lahví od vodky jsem také viděl mnoho. Viděl jsem tam obyčejné lidi, oblečené podle módy, která se u nás nosila někdy v sedmdesátých letech. Kdyby chtěl Putin udělat něco užitečného pro lidi, mohl by například nechat v ruských městech opravit chodníky, nacházející se často v žalostném stavu. Kdyby propagandisticky nebudoval například olympijské středisko v Soči a nemrhal penězi v armádě, měl by peněz jistě dost.

 16. Jiří Lhota napsal:

  Nikde jsem nenašel konkrétní plán typu : 1)Přivézt 50 sirotků do bývalých pionýrských táborů, rozdělit na oddíly, přidělit fundované vedoucí se znalostí jejich jazyka a zavést normální režim : budíček-rozcvička-hygiena-úklid-snídaně -intenzivní výuka češtiny-přestávka – oběd -hodina ČJ – volno-večeře-večerka. Kuchařky, uklízečky a ostatní personál jsou samozřejmostí.
  Nebo 2) Rozdělit 50 sirotků do rodin. Financování by bylo z bezpříspěvkových organizací v podobné výši, jako mají matky samoživitelky. Zdá se mi to jako SCIFI.

 17. Sam napsal:

  Sirotky už jsme tady měli. Zbavili jsme se jich v bitvě u Lipan.

 18. Inka napsal:

  Jestli chce paní Šojdrová pomáhat sirotkům ze Sýrie, tak ať se raději pokusí najít jejich rodiny v Sýrii. To by byla pomoc. Zeptejte se osvojených, nebo adoptovaných dětí, jestli by nechtěli žít ve vlastní rodině! Vlastní rodina by se o ně postarala určitě nejlíp. A pro ty děti by to taky bylo nejlepší.

Přidávání komentářů není povoleno