Foto: Profimedia

Chceme dýchat. Punk, láska a smrtící ovzduší v komunistickém Československu

Napsal/a Robert Břešťan 10. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

RECENZE. V dokumentárním filmu 1989: Chceme dýchat nejsou žádné mluvící hlavy, střih je rychlý, dynamický a realitu sklonku normalizace odráží tak, až se z plátna na diváka málem vyvalí ten šedožlutý severočeský smog. Potěší (a místy i pobaví) práce s archivy, srozumitelný komentář, či originální ilustrace, které posouvají děj. A pochopitelně dobová punková hudba – domácí i zahraniční.

Potud je deklarovaná orientace na mladšího diváka (žáky a studenty škol) zjevná, ale – soudě podle ohlasů na premiéře v rámci slavnostního zahájení 19. ročníku projektu Příběhy bezpráví – téma i zpracování zaujalo i diváky vyššího věku.

„Na severu se lidé dusili, smog a inverze doslova zabíjely. A teplický specifický punk a místní alternativní kultura jsou legendární,“ říká s odkazem na kapely jako F.P.B. Šanov či Vyžvejklá bambule autor filmu (zdarma k přehrání ZDE) Karel Strachota, jinak též dlouholetý šéf projektu Jeden svět na školách Člověka v tísni.

Lovestory na konci normalizace

Foto: Robert Břešťan/ HlídacíPes.org

Nechybí dnes směšně působící archivní záběry s výlevy o zkažené mládeži, o ideální výchově či o tom, že kvalita československých kopacích míčů je šestkrát až sedmkrát nižší než v zahraničí…

I když na první dobrou vyvolají smích, nakonec je člověku spíše nevolno z toho, jak svou absurditou dokreslují povahu komunistického režimu a ochotu významné části společnosti hrát s ním tu hru až do konce.

Příkladem je vzpomínka na koncert v Málkově u Kadaně, který péčí Veřejné bezpečnosti skončil dřív, než začal – a jak vzpomínají aktéři, místní bdělí občané včetně dětí i důchodců se srotili a na „závadovou mládež“ házeli kameny a pořvávali na ně nadávky. Esenbáci se jen smáli a když si někdo chtěl krýt hlavu před letícím kamenem, dostal obuškem.

Ve filmu jsou i nenápadné detaily silně vyjevující odpornost totalitního režimu. Třeba případ sedmnáctileté (!) dívky, kterou koncem roku 1988 režim odsoudil k deseti měsícům do vězení pro dospělé za to, že se dvěma kamarády na severu Čech hodili kámen do okna místních soudruhů, sídla Okresního výboru KSČ, a pokáceli sochu Klementa Gottwalda. Z vězení v Pardubicích vyšla 22. listopadu 1989.

Děj filmu se odehrává právě v 80. letech, na sklonku komunismu, a je to vlastně dokumentární lovestory dvou mladých lidí, Pavla a Renaty –  na pozadí hroutícího se režimu, v kulisách permanentní inverze, šedivé oblohy a měnící se barvy ovzduší podle toho, jestli zrovna fouká z chemiček v Ústí nad Labem nebo odjinud.

Komunistické Československo mělo zdevastované životní prostředí a sever Čech to se svými hnědouhelnými neodsířenými elektrárnami a rozsáhlým chemickým průmyslem dostával z první ruky. Důsledky byly zjevné: kratší věk dožití, nádorová onemocnění, alergie, vyšší úmrtnost.

Už ne „jen“ čistý vzduch

Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli nedýchatelnému ovzduší začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se postupně změnily v politické protesty.

Už se nedemonstrovalo „jen“ za čistý vzduch, ale za dodržování lidských práv a propuštění politických vězňů. Typické je, jak rychle se mezi nově vznikající Občanské fórum hlásili ti, kteří předtím nejvíc kádrovali.

Hlavní příběh ústřední dvojice je ve skutečnosti složen z více životních osudů, má však zcela reálný základ. Ostatně Pavel ve své současné podobě se na konci filmu mihne. Renata žije ve Vídni. Jejich láska skončila její emigrací. Lovestory je tedy bez happy-endu, ale aspoň ten vzduch na severu Čech se o něco zlepšil, punk není mrtvý a komunisti konečně po letech nejsou v parlamentu.

Teď jen pozor na to, aby nakonec nepřišel po třiceti letech svobody někdo další podobný – a neotrávil vzduch k nedýchání a k nežití.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)