ČEZ investuje do nového tendru na jaderné elektrárny až 20 miliard korun

Napsal/a Robert Břešťan 19. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Celkové náklady společnosti ČEZ spojené s chystaným tendrem na až čtyři nové jaderné reaktory se mohou vyšplhat na 20 miliard korun.

Na veřejné debatě o jaderné energetice pořádané Aliancí pro energetickou soběstačnost to řekl člen dozorčí rady ČEZ Robert Šťastný.

„Investice do příprav, do doby než by se koplo do země, mají jít zhruba až do výše 20 miliard. Je na místě se ptát, zda to investice, která má smysl, nebo ne,“ řekl Šťastný.

Podle některých názorů mohou přípravné práce na tendru vyjít dokonce až na 32 miliard korun.

Analytik a minmoritní akcionář ČEz Michal Šnobr je přesvědčen o tom, že „20 miliard je jen iluze“. „Bude to minimálně dvojnásobek. Tedy hodnota dvou moderních paroplynových elektráren o shodném vykonu. Navíc rychle a bez rizik,“ napsal do debaty na twitterovém účtu HlídacíPes.org.

Rozhodnutí padne později

Vláda nedávno schválila Aktualizovanou státní energetickou koncepci a Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, v něm počítá se stavbou dvou až čtyř nových jaderných reaktorů.

Výhledově by v roce 2040 mohla Česká republika vyrábět z jádra 46 až 58 procent celkové produkce elektřiny.

„V koncepci ale není, že se jaderné reaktory postaví, ale že se to bude připravovat. Budeme se snažit shromáždit podklady, a definovat předpoklady a připravovat se na okamžik rozhodnutí někdy v letech 2020 – 2025. V tento okamžik stornovat jadernou energetiku prostě nejde,“ zmínil v rámci diskuse šéfporadce předsedy vlády Vladimír Špidla.

„Pokud očekáváme další rychlý vývoj jiných technologií, posunutí rozhodnutí o deset let je dostatečné k tomu, aby došlo k rozhodnutí, které budeme schopni obhájit,“ dodal Špidla.

Původní tendr na stavbu dvou nových reaktorů v Temelíně ČEZ vloni v dubnu zrušil. Odhady na stavbu se tehdy odhadovaly na 200 – 300 miliard korun.

Podle tehdejších vyjádření současného předsedy dozorčí rady ČEZ Václava Pačese se celkové náklady na tendr vyčíslit nedají. Výdaje ČEZ na zrušený tendr ale odhadl na „stovky milionů korun“.

Nejpozději v příštím roce?

Podle ministra financí Andreje Babiše by společnost ČEZ měla vypsat nový tendr na výstavbu jaderných bloků nejpozději v příštím roce.

„Příští rok je nejzazší termín. Musíme postavit nový blok v Dukovanech a následně v Temelíně. ČEZ je na tom finančně velice dobře, jeho zadlužení je nejmenší v Evropě,“ řekl ministr financí v Českém rozhlase.

Podle šéfa společnosti ČEZ Daniela Beneše ale zatím není o termínu ani o lokalitě rozhodnuto.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)