Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Donald Trump. Foto: Profimedia
,

Cesta oxidu chloričitého z džungle do Bílého domu. Údajný lék na covid otrávil tisíce lidí

Zatímco bývalý americký prezident Donald Trump propagoval dezinfekci jako údajný lék na covid, vědci a lékaři varují, že užívat podobné látky je jako „léčit se“ žíravinou. Přesto desítky tisíc lidí stále věří v jejich zázračné účinky, zdaleka nejen proti covidu, a popularita oxidu chloričitého vzrostla i v Česku. Bolívie dokonce látku uznala jako legální léčebný prostředek. Muž, který Trumpovi lahvičku s látkou a instrukcemi poslal, půjde k soudu.

Sloučenina, která je pod názvem MMS (Miracle Mineral Supplement) nebo CDS2 prezentována a nabízena některými e-shopy jako lék na řadu chorob včetně covidu-19, je ve skutečnosti oxid chloričitý (dioxid chlóru), který se používá například k dezinfekci vzduchových potrubí, či topných a klimatizačních zařízení.

„Tato látka je látkou žíravou a zdraví škodlivou při vdechování a při styku s kůží a do potravin se nepoužívá ani v nízké koncentraci,“ zdůrazňuje profesorka Daniela Pelclová, emeritní přednostka Kliniky pracovního lékařství 1. LF UK Praha.

Bolívie: Je to lék, něco „jako čaj“

Používání oxidu chloričitého k prevenci a léčbě covidu, a dokonce i k boji proti domnělým toxickým účinkům vakcín, se rozšířilo zejména v Latinské Americe. Nikde si ale nezískalo užívání této látky takovou oblibu jako v Bolívii, kde tamní vláda loni dokonce legalizovala výrobu a prodej oxidu chloričitého jako alternativního léčiva covidu.

Oxid chloričitý se stal v Bolívii bizarním klíčovým tématem v boji o moc poté, co byl v listopadu 2019 svržen dlouholetý levicový prezident Evo Morales, píše web Vice World News, který přinesl reportáž na toto téma přímo z Bolívie. Poté, co Morales uprchl ze země, ho nahradila Jeanine Áñezová, konzervativní politička z opozice, která se prohlásila za prozatímní prezidentku. Její popularita ale klesla především poté, co zavedla na jaře 2020 přísný lockdown, kvůli němuž se podle kritiků lidé ocitli na pokraji hladomoru.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V té době začali propagátoři oxidu chloričitého prodávat ve velkém tuto látku lidem, kteří se zoufale snažili pandemii přežít. Tehdejší ministr zdravotnictví sice prohlásil, že se jedná o podvod, že se po požití přípravku otrávilo už nejméně pět lidí, a chtěl prodejce MMS stíhat. Ale bolivijský Senát, který ovládala Moralesova strana Hnutí za socialismus, v červenci 2020 schválil zákon povolující prodej a používání oxidu chloričitého k prevenci a léčbě nemoci covid-19.

V polovině října pak Senát prohlásil tuto legislativu za zákon, přestože neměl k přijetí zákona pravomoc, píše web Vice World News. O čtyři dny později se ale konaly nové prezidentské volby, v nichž zvítězil levicový kandidát Luis Arce, a procesem schválení zákona se už zpětně nikdo nezabýval.

Látku poté začaly vyrábět a prodávat dokonce i bolivijské univerzity. Vojenská inženýrská akademie, která ji údajně již dříve zkoumala, začala uvádět na trh výrobky s oxidem chloričitým, včetně sprejů a náhrdelníků, které údajně vytvářejí antivirový oblak, jenž brání nositeli v nákaze covidem. Plukovník Enrique Bustamante, který dohlížel na výzkum a výrobu oxidu chloričitého ve Vojenské inženýrské akademii, měl podle webu Vice World News označit oxid chloričitý za přírodní lék, který je podobný pití čaje.

„Lidé žijí z ruky do úst a pracují v šedé ekonomice. Den bez práce je den bez jídla. Ve chvíli zoufalství si lidé vezmou, co mohou. Je lepší oxid chloričitý regulovat, než aby si ho lidé kupovali na černém trhu,“ uvedla loni pro web Vice World News Eva Copa, která předsedala přijetí zákona jako šéfka Senátu a nyní je starostkou města El Alta.

„Bezohledné hazardování“

Český Státní úřad pro kontrolu léčiv tento přípravek už v roce 2010 neschválil a hlavní hygienik ČR varoval v roce 2015 před jeho konzumací. Varování vydala opakovaně také Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). „Případ MMS je ukázkou naprosto bezohledného hazardování s lidským zdravím, přípravek slibuje konzumentům nemožné, jeho užíváním si však lidé mohou ublížit. Firmám, které MMS nabízejí jako přípravek k orálnímu užití či přímo jako doplněk stravy, hrozí ze strany SZPI kromě zákazu uvádění zboží do oběhu samozřejmě také citelné finanční pokuty ve správním řízení,“ uvedla inspekce už v roce 2010.

Někteří prodejci tvrdí, že látka umí vyléčit kromě covidu například malárii, chřipku, HIV, rakovinu, nebo autismus. Ve skutečnosti její léčebný efekt nebyl nikdy prokázán a její užívání naopak podle lékařů může mít za následek vážné zdravotní potíže.

„Při vyšších koncentracích může způsobit poleptání trávícího traktu až perforaci jícnu a žaludku. Do dvou hodin se mohou objevit zažívací potíže, jindy ale může nastat až dvanáctihodinová prodleva, než se projeví příznaky otravy v závislosti na dávce,“ podotýká Daniela Pelclová.

„Objevuje se slabost, únava, závratě, zmatenost, neklid, bolest hlavy; počáteční neklid a křeče mohou přejít do kómatu. Může se vyvinout bolest na hrudi a dušnost. Častou komplikací je hemolýza (rozpad červených krvinek), ta může způsobit tmavé zbarvení moče a akutní poškození ledvin. Může také dojít k metabolickému rozvratu a selhání jater. Objevuje se také břidlicově šedá nebo modrá barva kůže v důsledku oxidace krevního barviva hemoglobinu. Byl popsán i pokles krevního tlaku a zástava dechu,“ popisuje Pelclová možné příznaky.

Přesto se o nebezpečnou látku stále zajímají tisíce Čechů, o jejím užívání diskutují například ve facebookové skupině Užíváme CDS2 + Tachyonizované materiály, která má 3,7 tisíce členů.

Mezi hlavní propagátory CDS2 u nás patří fotograf Ota Nepilý. Ten dostal už v roce 2014 za propagaci oxidu chloričitého jakožto všeléku bronzový Bludný balvan od společnosti Sisyfos. Ve zmíněné skupině na Facebooku sdílí například návod na dávkování CDS2 pro děti podle tělesné hmotnosti. Látku jako lék proti covidu propaguje v ČR také paramilitární uskupení Národní domobrana.

V roce 2020 také v Česku i celosvětově prudce vzrostl zájem o vyhledávání informací o oxidu chloričitém na Googlu.

Hlavní propagátor zatčen

Hlavní tváří hnutí příznivců MMS v Latinské Americe se stal Andreas Kalcker, samozvaný výzkumník v oblasti biofyziky původem z Německa, který mluví plynně španělsky. Oxid chloričitý pro něj byl výnosným byznysem, například za informace o tzv. oxidační terapii si účtoval 575 dolarů za osobu a za patnáctiminutovou online konzultaci bral 50 dolarů. Vydal také několik knih, které jsou k dostání i v českém překladu. Společnost Amazon ale jeho knihu Zakázané zdraví vyřadila z prodeje v roce 2019 po zveřejnění článku NBC News, který upozornil na to, že publikace propaguje MMS jako lék.

Kalcker také na začátku pandemie spoluzaložil dezinformační síť COMUSAV (Coalición Mundial Salud y Vida, česky Globální koalice pro zdraví a život) zaměřenou především proti očkování a na podporu přípravku MMS jako léku na covid. Koalice na sociálních sítích získala více než 200 tisíc příznivců a otevřela své pobočky v 21 zemích, kde šíří řadu konspiračních teorií, od tzv. genocidní vakcíny po nebezpečí 5G.

Největší facebooková skupina hnutí COMUSAV fungovala v Mexiku a měla 45 tisíc členů. Argentinská skupina měla více než 12 tisíc členů, další měly členskou základnu čítající často několik tisíc členů. Facebook po zjištění deníku Business Insider odstranil stránky a skupiny propagující oxid chloričitý jako léčbu covidu, na které upozornili novináři, z důvodu porušení zásad platformy proti šíření lékařských dezinformací.

Irská televizní stanice RTÉ už v roce 2015 zveřejnila, že Kalcker používal falešný certifikát zakoupený na internetu, aby se mohl vydávat za odborníka. Přesto byl ještě v roce 2020 čestným hostem na Vojenské inženýrské škole v Bolívii.

Jak informoval argentinský deník La Nacion, Andreas Kalcker byl zatčen letos na začátku září v Argentině. Jeho zadržení předcházelo sedmiměsíční vyšetřování. To bylo zahájeno poté, co v srpnu 2020 zemřel v Neuquenu na západě Argentiny pětiletý chlapec na selhání orgánů, které odpovídalo otravě oxidem chloričitým. Podle deníku Insider byl Kalcker obviněn z nezákonného výkonu lékařského povolání a prodeji zdraví nebezpečné látky. Pokud se prokáže, že jeho činnost měla za následek smrt člověka, hrozí mu až 25 let vězení.

Bělidlová církev ve 14 zemích

Příběh MMS začal v 90. letech u Jima Humblea, bývalého člena scientologické církve a zlatokopa. Ten tvrdí, že na první verzi MMS narazil v roce 1996 při hledání zlata v džungli v Guyaně. Podle jeho knihy Zázračný minerální doplněk 21. století onemocněli čtyři členové jeho tábora malárií a okysličená voda, kterou jim namíchal, je do 24 hodin postavila na nohy. Během následujících dvanácti měsíců Humble svůj lektvar zdokonalil na oxid chloričitý.

Humble se kolem roku 2010 potkal s jistým Markem Grenonem, který se pro jeho sloučeninu podobnou bělidlu nadchnul. Společně založili nenáboženskou Církev zdraví a uzdravení Genesis II., která má dnes 25 sesterských církví ve 14 zemích světa. Církev označila MMS za svátost, a vyhnula se tak složitému a nákladnému procesu oficiální lékové registrace. Látku údajně prodává téměř 80 internetových obchodníků v Severní Americe, Jižní Americe, Evropě, Africe, Austrálii a na Novém Zélandu.

Mark Grenon se usadil na Floridě a pojal své působení v církvi a prodej oxidu chloričitého jako rodinný podnik, do kterého zapojil i své tři syny. Byl to právě on, kdo poslal v dubnu 2020 Donaldu Trumpovi do Bílého domu lahvičku MMS s instrukcemi, načež bývalý prezident látku veřejně zpropagoval.

V roce 2019 byla rodina místními úřady vyzvána, aby své aktivity ukončila. Grenonovi výzvu neuposlechli a v létě 2020 byli postupně všichni čtyři zatčeni. Obviněni byli ze spiknutí za účelem spáchání podvodu a pohrdání soudem. V případě odsouzení jim hrozí doživotní vězení. Soud se zatím nekonal, protože Mark Grenon a jeden z jeho synů, kteří byli zadrženi v Kolumbii, se brání vydání k trestnímu stíhání do USA tím, že napadají extradiční řízení. Předběžně byl proto soud odložen na březen 2022.

Obžaloba tvrdí, že Grenonovi si vydělali prodejem falešného léku celkem více než milion dolarů. Právě během pandemie se měly jejich příjmy zněkolikanásobit, například za březen 2020 činily zhruba 123 tisíc dolarů oproti 32 tisícům v předchozích měsících.

Podle zprávy o zadržení Grenonových, kterou podala v srpnu 2020 americká státní zástupkyně, zaznamenala toxikologická centra v Americe od roku 2014 více než 16 tisíc případů otravy oxidem chloričitým, z toho přibližně 2 500 případů u dětí mladších 12 let. Mezi nimi je i případ šestileté autistické dívky, která byla v roce 2017 hospitalizována se selháním jater.

V roce 2014 deník Herald Sun v Melbourne informoval, že v Austrálii se MMS otrávilo nejméně deset lidí. V roce 2016 pořad 20/20 televize ABC natočil tajnou reportáž, která ukázala, že používání MMS k léčbě autismu se rovná mučení, protože způsobuje nevolnost, průjem a kožní vyrážky, které vypadají jako chemické popáleniny.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře