Českou energetiku čeká miliardový soud. ČEZ finišuje se žalobou na Škodu JS

Napsal/a Robert Břešťan 11. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká energetika má před sebou miliardový soudní spor. Pokud by soud o náhradu škody za neplánovanou odstávku jaderné elektrárny Dukovany skončil vítězstvím ČEZ, mohla by v rukou firmy skončit celá Škoda Jaderné strojírenství.

Škoda JS, podnik s bohatými zkušenostmi se servisem i výstavbou jaderných elektráren, je nyní součástí ruské strojírenské skupiny OMZ.

Celý spor začal na zdánlivém detailu – na nedostatečné kontrole svarů na potrubí, kvůli nimž se provoz v Dukovanech musel neplánovaně zastavil.

Nejméně 2,5 miliardy, asi víc

ČEZ zatím oficiálně škodu nevyčíslil, předběžně ale pracuje se sumou 2,5 miliardy korun. Ani to ale nemusí být částka konečná. Uváděný ušlý zisk ve výši 2,5 miliardy korun se vztahuje na rok 2015, problémy Dukovan se ale přelily i do roku 2016.

„Nelze upustit od toho, abychom nechtěli nahradit prokazatelné škody,“ říká zatím jen obecně mluvčí Ladislav Kříž.

Za hlavního viníka je označovaná společnost Tediko, jež zakázku na kontrolu svarů fakticky prováděla. Ta však byla subdodavatelem Škody Jaderné strojírenství.

„Budeme chtít v obchodně právní rovině náhradu škody,“ řekl už dříve generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Hrozící soudní spor nechtěl mluvčí Škoda JS Jan Stolár komentovat :„Žádnou informaci nemám, tuto možnost zatím ani oficiálně neřešíme.“

Jisté je, pokud by soud skutečně v budoucnu rozhodl ve prospěch ČEZ, částka na úrovni 2,5 miliard by byla pro Škodu JS pravděpodobně likvidační.

Příklad Škody Praha

„To se bavíme o vzdálené budoucnosti, kde není výsledek jistý. Vyloučit to ale samozřejmě nelze. V takovém případě by nepochybně šlo o úplné ovládnutí společnosti. Precedent tu pro to i ve vztahu k ČEZ je,“ říká analytik Michal Šnobr.

Poukazuje tak na případ, kdy ČEZ vymáhal Škodě Praha téměř miliardu korun jako penále za to, že pomalými dodávkami zpozdila spuštění Temelína.

Obě společnosti nakonec spor ukončily dohodou o kapitalizaci pohledávky a v lednu 2004 se ČEZ stal majoritním vlastníkem Škody Praha.

Součástí vyčíslování škod je podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže i hodnocení personální odpovědnosti. Vedení ČEZ už dříve varovalo, že „budou padat hlavy“. „Oznámení personálních a dalších opatření ČEZ čeká zhruba v polovině dubna,“ doplňuje Ladislav Kříž.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)