Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Manu_H via Foter.com / CC BY,

Českou energetiku čeká miliardový soud. ČEZ finišuje se žalobou na Škodu JS

Česká energetika má před sebou miliardový soudní spor. Pokud by soud o náhradu škody za neplánovanou odstávku jaderné elektrárny Dukovany skončil vítězstvím ČEZ, mohla by v rukou firmy skončit celá Škoda Jaderné strojírenství.

Škoda JS, podnik s bohatými zkušenostmi se servisem i výstavbou jaderných elektráren, je nyní součástí ruské strojírenské skupiny OMZ.

Celý spor začal na zdánlivém detailu – na nedostatečné kontrole svarů na potrubí, kvůli nimž se provoz v Dukovanech musel neplánovaně zastavil.

Nejméně 2,5 miliardy, asi víc

ČEZ zatím oficiálně škodu nevyčíslil, předběžně ale pracuje se sumou 2,5 miliardy korun. Ani to ale nemusí být částka konečná. Uváděný ušlý zisk ve výši 2,5 miliardy korun se vztahuje na rok 2015, problémy Dukovan se ale přelily i do roku 2016.

„Nelze upustit od toho, abychom nechtěli nahradit prokazatelné škody,“ říká zatím jen obecně mluvčí Ladislav Kříž.

Za hlavního viníka je označovaná společnost Tediko, jež zakázku na kontrolu svarů fakticky prováděla. Ta však byla subdodavatelem Škody Jaderné strojírenství.

„Budeme chtít v obchodně právní rovině náhradu škody,“ řekl už dříve generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Hrozící soudní spor nechtěl mluvčí Škoda JS Jan Stolár komentovat :„Žádnou informaci nemám, tuto možnost zatím ani oficiálně neřešíme.“

Jisté je, pokud by soud skutečně v budoucnu rozhodl ve prospěch ČEZ, částka na úrovni 2,5 miliard by byla pro Škodu JS pravděpodobně likvidační.

Příklad Škody Praha

„To se bavíme o vzdálené budoucnosti, kde není výsledek jistý. Vyloučit to ale samozřejmě nelze. V takovém případě by nepochybně šlo o úplné ovládnutí společnosti. Precedent tu pro to i ve vztahu k ČEZ je,“ říká analytik Michal Šnobr.

Poukazuje tak na případ, kdy ČEZ vymáhal Škodě Praha téměř miliardu korun jako penále za to, že pomalými dodávkami zpozdila spuštění Temelína.

Obě společnosti nakonec spor ukončily dohodou o kapitalizaci pohledávky a v lednu 2004 se ČEZ stal majoritním vlastníkem Škody Praha.

Součástí vyčíslování škod je podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže i hodnocení personální odpovědnosti. Vedení ČEZ už dříve varovalo, že „budou padat hlavy“. „Oznámení personálních a dalších opatření ČEZ čeká zhruba v polovině dubna,“ doplňuje Ladislav Kříž.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

 1. český maloměšťák napsal:

  To bude supr precedens.
  Soudy se nezastaví, pojedou jak rotačky tisknoucí Blesk.

  Každá něčí chyba bude ziskem jiného. A když si ten druhý počká – tak jak Altner, budeme za chvíli zemí (nikolivěk společností !!!) multicentomilionářů.
  Lidi (potažmo jejich potomci) z H systému vysoudí miliardy. A Klaus bude cálovat tak, že bude muset přednášet i ve spánku – aby na to vydělal. Však on se už paragraf vymyslí, neodpovědná je jen opice, člověk musí nést odpovědnost za svou činnost.

  Supr kauza.
  Jdu okamžitě něco vymyslet, jak a v čem vejít s někým movitým ve styk.Moucha už se najde, nikdo nedělá nic stoprocentně bezchybně.
  Ha, tenkrát když ČEZ vypnul proud…
  Anebo tenkrát, když mě opili kamarádi ….
  Anebo jak jsem měl záměr vydělat na ….a přišla kalamita.

  Mám velký sen. Sen, který se může stát pro mnoho lidí Česka, Moravy i Slezska skutečností.
  Zem milionářů. Milionářů poctivých, zbohatlých na základě výroků spravedlivého , nezávislého, demokratického soudu. Zem milionářů nezpochybnitelných.
  Zem milionářů čestných.

  Kdo však něco dělá ( a kdo něco dělá – tak občas jistěže udělá chybu, mouchu)…tak ten samozřejmě bude se moct pojistit. To aby ho ta práce pojednou nepřestala bavit, aby dál mohl produkovat milionáře – ze svých spoluobčanů.

  (převzít bych však dotyčného svého donátora nechtěl…protože to bych pak musil dělat jeho práci – co kdyby si mě pak někdo vyhledal a vešel ve styk naopak on se mnou ???!!!)

Přidávání komentářů není povoleno