Ilustrační foto: Profimedia

Česko, země alibistických politiků, alkoholiků a volně prodejného kratomu

Napsal/a Dana Huňátová 26. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Snad neexistuje v Česku politik, který by v rámci volební kampaně nemluvil o významu a důležitosti mladé generace, nesliboval důraz na kvalitní vzdělání a – dle osobnosti toho kterého politika – i řadu dalších nedosažitelných kvalit. Po volbách se vždy tempo zmírní a rétorika změní. I ty děti a mládež přestávají být důležité, vždyť školství vlastně nelze reformovat, systém je zažitý a v zásadě funguje. Opravdu?

Nevzpomínám si, že by se některý z vrcholných politiků vážně zabýval otázkou duševního zdraví dětí a dospívajících, pokud ano, nevidím výsledky.

Je naprosto zarážející tempo, kterým narůstá počet dětí trpících depresemi a úzkostí, někteří, a jejich stále více, projevují dokonce sebepoškozující a sebevražedné sklony.

Kde mají hledat pomoc? Kam se mohou obrátit pro radu, jak se z této situace vymanit?

Hrdost na spotřebu alkoholu

Všeobecně a dlouhodobě je znám zoufalý nedostatek psychologů a psychiatrů (nejen) pro děti a mládež. Poptávka zjevně existuje a je nepochopitelné, že se za ty roky pořád příslušně nenavýšily kapacity těchto studijních oborů.

Psychické problémy tak mladí řeší povětšinou sami v sobě, případně propadají alkoholu či se stávají snadným terčem dealerů a začnou nacházet úlevu při užívání drog.

Léta je Česko na vrcholu žebříčku konzumace alkoholu, v tom jsme opravdu esa, a ještě jsme na to hrdí. Průměrná spotřeba alkoholu dlouhodobě odpovídá deseti litrům čistého alkoholu na osobu (u piva je to nějakých 160 litrů ročně).

Neznám politika, který by alkoholismus považoval za závažný problém. Přitom jen z ekonomického hlediska alkoholici a opilci působí značné škody: v nákladech na zdravotní péči, absencí v zaměstnání, nízkými pracovními výkony. A dopravní policisté jen sčítají vážné nehody způsobené alkoholem za volantem.

A do této už tak neutěšené situace vstupují na scénu i novinky jako je kratom, nyní jedna z nejvyhledávanějších psychoaktivních látek. Oblibu si získal zejména mezi žáky druhého stupně základních škol a mezi studenty středních škol.

Podle expertů má kratom narkotické vlastnosti, které kombinují psychostimulační účinky a účinky podobné opiátům.

Policie ČR ke kratomu píše: „Souhrnem narkotických účinků a závislostního potenciálu lze kratom řadit mezi látky podobné kokainu, pervitinu, morfiu a heroinu, tedy tzv. tvrdým drogám. Z tohoto důvodů je kratom ve většině států zařazen na seznam zakázaných látek a jeho distribuce, užívání a jiné nakládání je postihováno. Paradoxem naší současné právní úpravy je, že kratom je v ČR zcela legální a jeho prodej je dosud blíže neupraven.“

Droga se slevou i pro děti

Takže zopakujme: kratom, látka „podobná kokainu, pervitinu, morfiu a heroinu“, je u nás stále volně prodejný! Internet je reklamy na něj plný a nejrůznější prodejci se předhánějí v nabídce: výhodná cena, rychlé doručení, doručení zdarma od 500 Kč, čistá energie z přírody, Tvůj přírodní pomocník se slevou, nejsilnější kratom 50 g za 119 Kč!

V některých prodejnách čajů, bylin či zdravé výživy lze kromě heřmánkového či lipového čaje nakoupit rovněž neomezené množství kratomu a zákazníkem klidně může být dvanáctileté dítě. Vždyť se to může.

Ve formě prášku jej lze pořídit i ve veřejně přístupných automatech. Nejsem adiktolog ani odborník na dětskou psychiku, ale skutečnost, že si dítě může koupit nebezpečnou drogu, o níž se už nějaký čas dobře ví, považuji za fatální selhání úřadů a politiků.

Úvahy českých zákonodárců nad tím, že při prodeji kratomu zavedou věkové omezení, neboli povinnost prodavače kontrolovat věk kupujícího, je trapné, naprosto nedostatečné, povrchní a alibistické.


Autorka je bývalá česká diplomatka. Působila jako vrchní ředitelka sekce ministra, později na velvyslaneckých postech ve Finsku, v Egyptě či Malajsii, naposledy jako generální konzulka v americkém Chicagu. O svých zkušenostech z diplomacie napsala knihy Sametová diplomacie a Matka diplomatka.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)