Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: uprchlíci v Srbsku, 2015
EU Civil Protection and Humanitarian Aid Operation on Foter.com, zdroj

Česko proti migračnímu paktu. V boji o emoce se hodí i 20 tisíc vymyšlených ozbrojených uprchlíků

Rakouský bulvární deník Kronen Zeitung přišel se znepokojivou zprávou, která se rychle rozšířila i do Česka. Na bosensko-chorvatské hranici prý stojí asi 20 tisíc migrantů, převážně mladých mužů ozbrojených noži, kteří se chystají překročit hranice EU. Informace už žije vlastním životem na sociálních sítích i dezinformačních webech. Má jedinou vadu – je vylhaná.

„Bezpečnostní experti z Vídně varují před prolomením hranic EU“. To zní dramaticky a navíc jako tvrzení podložené odborným názorem. Není divu, že zpráva rakouského bulváru Kronen Zeitung rychle našla místo i na německé a české verzi kremelského propagandistického serveru Sputnik, odkud se šířila dál.

V Česku se kromě dezinformačních webů typu AC24 objevila třeba i na internetovém portálu reflex.cz.

Trvalo pouhý den, než vídeňský štáb německé veřejnoprávní televize ARD celý článek prověřil a ukázal, že jde o naprostý nesmysl.

20 tisíc možná, ale za celý rok

Deník Kronen Zeitung tvrdil, že na bosensko-chorvatských hranicích stojí asi 20 tisíc migrantů, převážně mužů ozbrojených noži, kteří jsou připraveni se přes hranici dostat násilím a zamířit do Německa nebo Skandinávie.

A jaká jsou fakta podle ARD, která natáčela přímo na místě? V Bosně a Hercegovině je momentálně zhruba jen 5 tisíc migrantů. Říká to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Číslo 20 tisíc podle něj odpovídá celkovému počtu migrantů, kteří se v zemi zaregistrovali od začátku letošního roku. Nikdy jich ale tolik v Bosně a Hercegovině nebylo najednou.

 

 

To, co si u OSN snadno ověřila ARD, ale rakouský bulvár podle UNHCR ani nezkusil. Žádnou žádost o informaci nedostala z Kronen Zeitung ani vídeňská, ani sarajevská pobočka UNHCR.

Televize ARD skutečně při natáčení na místě zdokumentovala pokusy migrantů o překročení hranic směrem do Chorvatska a místy i tvrdé potyčky s policií. Nešlo ale ani zdaleka o „20 tisíc ozbrojených mužů“. Podle ARD to bylo několik set lidí.

Nejen české nevládní organizace ale naopak dlouhodobě upozorňují na kritickou situaci migrantů, kteří při své cestě do Evropy uvízli právě v Bosně. S přicházející zimou tam v balkánských klimatických podmínkách může hrozit humanitární krize.

Když hoaxy šíří nejčtenější noviny

Podobných hoaxů o migraci jako byl ten z dílny rakouského bulváru bychom za poslední tři roky ve střední Evropě napočítali řadu. Několik detailů ale z téhle falešné zprávy dělá něco výjimečného.

Především je to zdroj. Kronen Zeitung není jen nějaký konspirační server, jsou to nejčtenější rakouské noviny.

V článku se navíc odvolávají na rakouské ministerstvo vnitra, které jim mělo informaci o 20 tisících ozbrojených migrantech poskytnout. Jenže když se na ministerstvu vnitra později přeptávali zmiňovaní novináři z televize ARD, najednou o tomhle čísle úřad nic nevěděl.

Resort vnitra patří v Rakousku od loňska straně Svobodných. Ta je nejen dlouhodobě silně proti imigraci, hlavně z muslimských zemí, ale má taky prokazatelně blízko k tvrdému jádru krajní pravice.

Vládu sice vede jiná strana, lidovci kancléře Sebastiana Kurze, i ten ale – právě proto, aby odčerpal Svobodným hlasy – vyostřil svou protiimigrační rétoriku. Obě vládní strany tak nedávno společně oznámily, že Rakousko nakonec nepodepíše globální pakt o migraci, i když ho pomáhalo vyjednat a původně s ním souhlasilo.

Komu se hodí balkánský poplach?

A to je další důvod, proč je zpráva o 20 tisících neexistujících po zuby ozbrojených migrantech výjimečná – její načasování.

Přichází ve chvíli, kdy se evropské země rozhodují, jestli v prosinci v Marrákeši globální migrační pakt podepíší, nebo ne. Svůj souhlas už odvolaly kromě Rakouska i Maďarsko a Austrálie, zatímco USA se konečných jednání o podobě textu neúčastnily vůbec.

Česká vláda má o přistoupení k migračnímu paktu definitivně rozhodnout příští týden, už teď je ale nejspíš jasno. Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD ve středu v tiskové zprávě přiznal, že kabinet se chystá pakt odmítnout.

Připomeňme, že premiér Andrej Babiš přijetí paktu Českem odmítl začátkem listopadu jen pár hodin poté, co úmluvu nahlas odepsal rakouský kancléř Kurz, jehož země tento půlrok také předsedá Evropské unii.

Kurz je dlouhodobým Babišovým politickým vzorem a český premiér se rád chlubí kontakty s mladým rakouským lídrem. Babiš také důvody odmítnutí migračního paktu prakticky doslova zopakoval po rakouské vládě – třeba věta o tom, že pakt údajně „stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací“ byla de facto doslovným překladem rakouského prohlášení.

Stejně jako rakouská vláda si Babiš při kritice – mimochodem právně nezávazného – dokumentu pomáhá zcela mylným argumentem, že globální pakt „dává lidem právo na migraci“.

Co vlastně Česko nechce

Celý text paktu je přitom zaměřený na to, jak migraci podchytit a řídit tak, aby neškodila cílovým zemím ani samotným migrantům. Stručně řečeno vyhlašuje boj pašerákům lidí, výrobcům falešných dokladů a naopak povzbuzuje státy například k vytvoření legálních cest pro příchod potřebných pracovních sil z jiných zemí.

Všechny státy přitom podle paktu výslovně mají právo rozhodovat o tom, koho pustí „dovnitř“. Zároveň ale mají při omezování negativních dopadů neřízené migrace co možná nejvíce spolupracovat.

Spoluprací přitom nejsou myšleny povinné kvóty na příjímání migrantů, ale informační výměna, sdílení poznatků, co funguje, a co ne, nebo spolupráce při hraničních kontrolách či vracení odmítnutých žadatelů o azyl.

Není také bez zajímavosti připomenout, že země, které svůj souhlas odvolaly, se nedávno samy přesvědčily, že velkou migrační vlnu samy nezvládnou, ať už to bylo Maďarsko nebo Rakousko v roce 2015 a 2016.

Česko ještě není tak daleko jako Maďarsko pod vedením Viktora Orbána či nedávno Slovensko ještě pod Robertem Ficem, aby neověřené poplašné zprávy o desítkách tisících migrantů používal třeba i premiér veřejně jako argumenty pro svou migrační politiku.

Přesto se vymyšlená zpráva o davu na hranicích Evropské unie hodí i v Praze. I když ji totiž nahlas nezmíní český premiér, třeba ji někde na internetu zahlédnou jeho voliči. A postoji vlády, která odmítá cokoli, co má v názvu „migrace“ – i kdyby to mělo Česku pomoct – pak o to víc zatleskají.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

32 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Co je 20000 uprchliku (byt vymyslenych) v porovnani s 1500000 volicu ANO?

  • skeptik napsal:

   Rozdíl mezi těmi 20000 uprchlíků a 1500000 voličů ANO je hlavně ten, že těch 1500000 voličů ANO bohužel vymyšlených není. Kéž by bylo.

   • Jan Mach napsal:

    Je celkem jedno, kolik těch uprchlíků tam bylo – 20 nebo 20 tisíc. Podstatné pro mne je, že ČR nemá zájem o jejich přijetí. A co se týče 1500000 voličů ANO? Byly demokratické volby, a voliči takto demokraticky volili – jaký je problém? Pokud se ANO neosvědčí, třeba budou voliči příště volit jinak, to je zkrátka demokracie (snad budou demokratické i příští volby!)

    • skeptik napsal:

     O to tu právě jde, pane Machu. Myslím tím vaši poznámku na úplný závěr vašeho příspěvku. V demokratických volbách si v Německu voliči zvolili Adolfa Hitlera, v Československu si pak po válce v roce 1946 voliči zvolili komunisty. V obou případech se pak na dlouhou dobu už žádné demokratické volby nekonaly.

    • Tondach napsal:

     Demokratické volby nezaručují „kvalitu“ zvolených …. stačí, když volí dostatečný počet nemyslících jedinců! Což je přesně případ České republiky… a nikdo nám sem uprchlíky nenutí, dokonce oni sami k nám nejdou! Kdyby sem chtěli, už by tu nejméně tři roky byli!

 2. Tondach napsal:

  To je smutný kino …. když si člověk uvědomí, čemu všemu už teď věří téměř tři miliony voličů Zemana a jeden a půl milionu voličů Babiše! Jen co to o těch dvaceti tisících plácne v televizi Okamura a už to zblblému národu nikdo nevytluče z hlavy!

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Pane Vojtěchu Bergře, Vás o nelidskosti islámu nepřesvědčí, ani kdyby Vás veřejně věšeli, jak to chtějí udělat masově demonstrující muslimští obyvatelé Pákistánu s tou křesťankou, kterou pakistánský suod od soudil k trestu smrti oběšením na veřejnosti a odvolací soud osvobodil ( ale přesto, nebo právě proto, se musí skývat v ochranné vazbě). Takoví nepoučitelní jako Vy , by se měli povinně vystěhovat někam blíže k Vámi oblíbeným muslimským.Třeba do toho Pákistánu, nebo do Saudské Arábie, možná byste doplnil počty tamních novinářů, když se jim jeden teď rozpustil v kyselině, nejspíše v mírně zředěné H2SO4.

  S přáním dobrého odpoledne

  Oskar

  • Vojtěch Berger napsal:

   Je jedno, o čem je článek, hlavně, že si v něm každý najde to své, že…? Vám taky hezké odpoledne

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Víte, milý pane, já jsem z té generace, co si musela už od první třídy tehdejší Obecné školy číst i t.zv. mezi řádky. Z „rajchu“ a za soudruhů také. A tak hledám a najdu ve Vašem povídání o jasném nesmyslu – 20.000 migrantů na hranici mezi Chorvatskem a Bosnou )normálně každý takovou zprávu přečte, pokud vůbec, se shovívavým úsměvem) , a poučeních jak se vůbec dívat na hoaxy rakouského bulváru – nejčtenějších Novin za korunu (Kronen Zeitung) , Vaši utkvělou myšlenku, že musíme napomáhat čtvrté, nebo možná už páté, vřadě muslimských invazí do Evropy, které naši předkové odráželi s oběťmi na životech. To na vysvětlenou a stvrzení, že si opravdu najdu ve vašich textech ledacos, co Vy sám zapřete, ale čouhá to jako sláma z natrženého slamníku. Jediné, co jsem z Vašeho článku nevyčetl je, co vlastně to Česko nechce, jen poučujete co si máme myslet, na co „Celý text paktu je přitom zaměřený“ a tak podobně, stěžujete si že premiér (myslím Babiše-Bureše) se rakouském hoaxu nezmiňuje a předpokládáte, že třeba tu hloupost budou číst jeho voliči (zřejmě marně!) a budou tleskat postoji vlády, ostatně rozumnému, za to, že nejásá nad … Snad nad tím paktem.

    • Vojtěch Berger napsal:

     Prectete si ten pakt nebo aspon neco o nem. Je to dobry zaklad pro diskusi. Myslet si muzete prosim pekne co chcete…

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      O jaké diskuzi mluvíte, když se něco přijme, třeba ten pakt, o čem chete ještě diskutovat?

 4. Pavel Liška napsal:

  Pane Bergře, mám pocit, že jsem tuto informaci zahlédl i v mainstreamových médiích. Praštil mne přes oči titulek, ale článek jsem nestíhal přečíst. Jen mne to zarazilo, protože přes to všechno co se kolem děje, jsem to považoval za kardinální blbost .
  Rozhodně jsem ji ovšem nezaregistroval na Sputniku nebo jak se to jmenuje. Tam jsem v životě nenahlédl. Takže, buď si mainstreamová média též řádně neověřují informace , což je vážná chyba, anebo jsou záměrnými šiřiteli hoaxů a fejk ňúfs.
  To je ještě horší.
  Prosím, nemáte přehled, kdo všechno tento fejk převzal ?

  • Vojtěch Berger napsal:

   Dobrý den, já jsem tu zprávu v seriózních médiích neviděl, ale číslo „20 tisíc“ a „Bosna“ v nich určitě opakovaně bylo zmiňováno v souvislosti se špatnými podmínkami uprchlíků na Balkáně před zimou. Takže čistě opticky to tam určitě k zahlédnutí bylo. Ovšem jen v té „správné“ souvislosti, tedy jako počet všech uprchlíků registrovaných v Bosně za letošní rok.

   • Pavel Liška napsal:

    To je možné. Určitě bylo něco na Reflex a e15 , ale je fakt, že v tom smyslu jak píšete. A něco o narůstajícím napětí tamtéž. Ale v tom smyslu jak se zmiňuje článek , tak asi opravdu ne.
    A po přečtení tohoto článku u mne zřejmě zapracovala asociace a smíchalo se mi vše dohromady. I takhle možná vznikají ty fejk ňůfs…. Omlouvám se.

    • Vojtěch Berger napsal:

     Reflex.cz právě jako jediný z větších převzal ten fake… Ale bylo to na jednom z blogů. Autor Lukáš Lhoťan

     • Pavel Liska napsal:

      Tak jsem to do hledal pane Berger. Ten článek je na Reflexu pořád. Vyšel 6.11. Autorem je skutečně pan Lhoťan, což znamená, že je dobré jej brát s rezervou. On je podjatý ve vztahu s muslimy vzhledem ke svému životnímu příběhu. Nicméně článek nevyšel na jeho blogu, ale normálně v sekci „zprávy “. Takže 1:1. Tohle je zase Vaše profesní pochybení a fejk….

     • Vojtěch Berger napsal:

      Děkuju za upozornění, myslím, že s tímhle pochybením dokážu žít. Pokud jde o fejky, ty jsou právě u autora, kterého zmiňujete, celkem lhostejno, jestli v sekci zprávy nebo ne.

  • bolek.vala napsal:

   Sputniku se vyhýbat nemusíte , rozhodně tam nepíší o zlých západních kapitalistech !!

 5. Nemec napsal:

  Jsem pro přijetí 10 000 migrantů. Hned na druhý den by mohli kopat kanál Labe-Odra-Dunaj. Po dokončení kanálu by se mohli prvníma loděmi vrátit do svých domovů. To už Asad a další mírutvůrci budou pod drnem

 6. Nemec napsal:

  Musíme si zvykat , že jsme se od století páry dostali do století lži. Začal s tím Zeman, který díky lži o knížeti vyhrál volby. Babiš s Okamurou mu úspěšně sekundují. A protože volby rozhodují vystrašení vydláci a velkovesničani ve městech , kteří hltají poplašné zprávy a vekopropagandu TV Barandov, chvíli to potrvá.

  • bolek.vala napsal:

   Se lhaním začal Havel , doporučuji jeho projev z prosince 1989 , co věta , to lež !!

  • Pavel Liska napsal:

   Tak když „vydláci“, tak vydláci …. Vy elito jedna …. vekopropagandistická.

 7. petrph napsal:

  Když ono je to poněkud složitější. Ta zpráva zase nebyla tak vymyšlená, leč ani se ARD nemusela ptát Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Tu zprávu že „Číslo 20 tisíc podle něj odpovídá celkovému počtu migrantů, kteří se v zemi zaregistrovali od začátku letošního roku. “ totiž přinesla vláda Bosny a Hercegoviny
  Jak se lze dočíst
  „SARAJEVO, Nov. 7 (Xinhua) — Some 20,000 migrants have entered Bosnia and Herzegovina (BiH) since the beginning of this year until Nov. 4, Chairman of BiH’s Council of Ministers Denis Zvizdic said at a press conference here on Wednesday.“

  Ta potíž je, že se ani zde ani v dalších článcích o tomto nikde nezmiňují že by oněch „přebytečných“ 15 000 migrantů už snad z Bosny a Hercegoviny odešlo, a kam..Jak se dá nepřímo dohledat jinde, počty přijímaných migrantů v západních státech letos klesají, těch 15 000 !odešlých už by odpovídalo celkové většině migrantů kteří za letošek přišli do Německa. Nebo jsou stále v BiH,nemohou překročit hranice dále,leč už nejsou z nějakého důvodu dlouhodobě evidováńi?
  Btw, s tím souvisí i další informace z oné odkazované reportáže ARD, a dosti chápu že se vítačům ubohých migrantů moc nehodí. „„relativ gut geregelt, denn viele der Migranten hätten Prepaid-Kreditkarten des UNHCR.“ neboli, v překladu „situace těchto lidí je „relativně dobře regulovaná, protože mnoho migrantů má předplacené kreditní karty UNHCR.“…
  Bohužel další osudy téhle zprávy už v dnešní době, současné informační války ale současně politické korektnosti prakticky neověřitelné. To že západní úřady jsou ochotny „v dobré víře“ poskytnout nějakou informaci, ale za pár dní – po řádném „poučení“ politiky popřít je u nás i jinde spíše pravidlem než vyjímkou…
  A alespoň oficiální média jsou nucena to vzít na vědomí.

  Což mi připomíná, nějak to zapadlo, je to pár dní, šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen který si „dovolil“ mít jiný názor na protestní demonstrace které se staly v září v v Chemnitzu ,
  byl definitivně vyhozen..
  Jak se říkávalo za bolševika, -ismus (jakýkoliv) si přece rozvracet nedáme

  • Vojtěch Berger napsal:

   To s temi predplacenymi kartami nepise ARD, ale prave Kronen Zeitung. ARD to naopak vyvraci. Karty UNHCR ma jednak minimum uprchliku v Bosne, jednak jsou jim na nic, protoze funguji jen na uzemi Recka, kde je UNHCR vydava…

   • Tondach napsal:

    Pane Bergere, těm, kteří nechtějí pochopit, to nikdy nevysvětlíte ….

    • petrph napsal:

     Teď je otázka co pochopit – a jak to chcete vysvětlovat. Protože, pro mne byla neznámá a dost šokující informace že UNHCR vůbec nějaké kreditní karty vydává . O tom se totiž nikdo -ani ze zastánců migrace nezmínil, když pláče nad těmi uprchlíky kteří prý potřebují naší pomoc. No, a protože nezmínil, tak člověk musí začít hledat a přemýšlet sám.
     Zda tedy aspoň ta informace „že platí ty karty pouze v Řecku kterou opravila ARD je pravdivá.
     Což ani nemusí, Za prvé, jak se dá najít v jiných zprávách,

     http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/nelegalni-pristehovalci-s-kreditni-kartou-unhcr-jsou-na-ceste-do-eu/
     Tak ty karty dostávají už v Africe a na Blízkém východě.
     A za druhé pokud by tedy byly platné pouze v Řecku – tak by to na té kartě muselo být jasně vytištěné „VALID ONLY IN Greece“ – pro prodavače dost podstatná věc, že? Leč – to na té fotce v odkazované reportáži chybí…

     Jistě, teoreticky to možné je.. leč v současné postfaktické době (ovšem na všech stranách), by to chtělo víc údajů, než reportáž „akurát německé ARD“ která tam zjistila právě co chtěla.
     Nemusíte se obávat milí občané EU, z Bosny a Hercegoviny 15 000 ze 20 000 došlých migrantů zmizelo /asi vysublimovalo/ a kreditní karty které tam mají u sebe jsou platné pouze v Řecku.. :))))
     Vsjo jásno, jak se říkalo za starých časů

     • Tondach napsal:

      No vidíte! Nejde přece jen o ty karty! Přečtěte si O ČEM je ten článek, že lidi naletí na každou vymyšlenou blbost…. !
      To jste nepochopil?

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Tondach, Vám a samozřejmě i Vojtěchu Bergerovi, vůbec nevadí, že vyznavači islámu, kteří tvoří víc než 95 % těch migrantů, kterých se ten Pakt OSN má týkat, chtějí pověsit veřejně pakistánskou křesťanku za údajné rouhání a to tak úporně na tom pověšení trvají, že i sama vláda Království Velké Británie a Severního Irska má strach poskytnout ji asyl?
     Jste asi velmi tupý a necitlivý k těm skutečně na životě ohroženým potenciálním migrantům, jako je Bibiová. A pan Vojtěch Berger také.

     • Tondach napsal:

      O něco výše vás (nebo někoho) pan Berger upozornil, že byste si měl ten „Pakt OSN“ přečíst ….

 8. bolek.vala napsal:

  Tady nejde o emoce , tady jde o bytí a nebytí bílé křesťanské Evropy !! Podívejte se do Francie , Švédska , Německa !!

  • Tondach napsal:

   Když v roce 2015 přišel rekordní milion uprchlíků, byla to jedna pětisetina obyvatel Evropy …. o jakém bytí a nebytí bílé křesťanské Evropy to blábolíte?

   • Vávra Lukas napsal:

    Ty jsi taky dobrá pětisetina :)Zkus si to spočítat ještě jednou….

Přidávání komentářů není povoleno