Zdroj: Sociální sítě ODS

Česko, pro Babiše všecko, éra sousedovy mrtvé kozy a jak vypadáme z vesmíru

Napsal/a Robert Malecký 6. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj. V politice má tento slogan svou analogii, i když poněkud pokroucenou. Co volby spojí v koalici, člověk nerozlučuj, leda by byly na obzoru další volby. A tak jsme svědky, jak se vládní koalice sice pomalu, ale jistě drolí, nejspíš vinou snahy o emancipaci těch, kdo si vysnili, že za jejich neúspěchy nemohou oni sami, ale někdo druhý. A tak se již rozdrolená společnost dál štěpí a eroduje, až zbyde jen prach a popel. Ale jsme na tom ještě pořád dobře, bratia Slováci by mohli vyprávět. A navíc začne hokej.

  • Volby už jsou tak blízko, že se rozjel obyvklý kolotoč hesel a slibů, které nikdo nikdy nesplní, i když zrovna nespí. Andrej Babiš pozměnil své obvyklé: „Česko, pro mě všecko!“ a vyjel po republice s novým sloganem.


Všimli si toho i v ODS a vyrobili persifláž, o jejíž povedenosti se už pár dní vedou spory.

Mají pravdu ti, kdo se obávají, že naskakováním na negativní notu se konzervativně-liberální strana jen snižuje na úroveň populistů, v důsledku čehož dojde jen k dalšímu zmatení pojmů a rozdělení společnosti? Nebo jsou blíž ti s názorem, že na hrubý pytel patří hrubá záplata a že když Babiš obviňuje Petra Fialu, že je ukrajinský premiér, tak se nemá moc co divit? Za prozkoumání dále stojí, nakolik je Babiš vlastně proruský, což je podstatná otázka. On sám snáší na hromadu důkazy, že není, a pozor: Má pravdu. On sám je totiž proruský vždy jen tolik, jak proruské jsou ovce, které oslovuje. Což ale bohužel v českých reáliích aktuálně znamená, že docela dost. Kdyby v ovečkách náhle propukla vášeň pro baobaby, byl by Babiš promadagaskarský, jenže to bohužel zatím nehrozí. Připomeňme si některé základní figury: Ať Ukrajina přistoupí na mír = kapitulace podle ruských not. Proruský narativ. Chceme mír = totéž. Peníze ne Ukrajině, ale našim lidem = v bleděmodrém.

Za poslední poznámku snad stojí už jen to, že si nic lepšího než plakátek ODS Babiš přát nemohl. Aspoň se konečně mluví o něčem jiném než o lžích hnutí ANO kolem důchodové reformy.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Když jsme u rozdělené společnosti, musíme si chtě nechtě a neradi zvyknout, že spodní proudy už jsou hodně silné. A pokud bychom brali vážně průzkumy veřejného mínění, což při dobré vůli nikomu nedoporučujeme, mohli bychom dojít ke zděšení, že až polovina lidu je hrubě postižena oblbovací taktikou populistů, přičemž slušná pětina až třetina má natolik zdevastované duše strachem a nenávistí, že skutečně pošilhává po vládě zákona a pořádku a rychlých slibů, která nemají řešení. Nemůže za to jen Babiš a jeho obskurnější kolegové, ale dlouhá masírka strachu z migrace nebo korupce, kterou tady léta rozfoukávali třeba sociální demokrati nebo exprezident Zeman – což byl vlastně taky sociální demokrat, jenom na to pak už trochu zapomněl.

Důsledky jsme měli možnost zaznamenat minulý týden v Liberci. V tamním Divadle F. X. Šaldy se sešli lidé, aby si připomněli 20 let od vstupu Česka do Evropské unie. Zjevně rudý hadr. Herec Martin Polách na úvod představení přednesl text Václava Havla z roku 1996 „Evropa jako úkol“ – a byl buransky vypískán a vykřičen. Lidmi, kteří přišli do divadla, ne někde v hospodě.

To, že Havel vadí, není zase takové překvapení. (Když tedy pomineme tu formu a místo.) Byl to právě okamžik jeho smrti, kdy se spodní proudy dosud skrývané u části společnosti rozjely naplno. Vzniklo hnutí ANO, které v sobě nosí po celé zemi gen závisti, podezírání, neúspěchu a msty. Nastala éra sousedovy mrtvé kozy. Lež a nenávist začala vítězit.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • A tak nám nezbývá, než se podívat po něčem pozitivnějším. Podle platné poučky, že když je člověku špatně, pomůže mu vědět, že je na tom někdo ještě hůř. Půjdeme tedy ke slovenským bratřím, kteří jsou přece jen o kus dál, mají Fica, medvědy a taky státního tajemníka na ministerstvu kultury Lukáše Machalu. Kam se na něj hrabe náš bezpečnostní poslanec za SPD Radek Koten, který zatím jede jen v chemtrails a mikrovlnkách.

„Je podložené, že Země je kulatá? Já se ptám vážně, je to podložené? Byli jste ve vesmíru? Vy jste nebyli, já též ne, nevím.“
(možný budoucí šéf veřejnoprávní RTVS Lukáš Machala, Reportéri, 29. dubna)

Naštěstí má Slovensko svého astronauta, který Machalova slova když ne vyvrátil, tak aspoň zpochybnil:

„Slovenský astronaut Ivan Bella pre Refresher potvrdil, že Zem je guľatá.“
(Refresher.sk, 30. dubna)

Čili to vypadá, že se ještě máme co učit. I když takový televizní diskusní pořad, kde by na jedné straně seděl vědec a proti němu mašíbl, který tvrdí, že země je placatá, ten si docela dobře dokážeme představit i v Česku. A dokonce na některých ne zcela zanedbatelných stanicích.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)