Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Qatar Airways,

Česko platí Číně miliardy. Peking získal 300 tun zdravotnického materiálu od Kataru jako dar

Ochrana proti koronaviru je tvrdý byznys. Respirátorů a dalších zdravotnických prostředků je celosvětově nedostatek a cena stoupá. Hlavní výrobce a dodavatel je nyní Čína. Česká republika jen za první dodávku 100 tun materiálu zaplatila Pekingu v přepočtu 1,5 miliardy korun. Čeští vládní politici dodávky připisují zejména dobrým vztahům s Čínou. Ne každá země si ale nechává platit.

Koncem února sama Čína dostala darem od Kataru velkorysou pomoc: 300 tun zdravotnického materiálu. Zdarma. Už předtím, na začátku února, přišla z Kataru menší pomoc: sto tisíc respirátorů a zásoby dezinfekce.

Plyne to z prezentace představené v rámci telekonference ambasadorů s katarským krizovým štábem. Na svém facebookovém profilu dva z obrázků zveřejnil český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák.

„Z dnešní telekonference s katarským krizovým štábem. Katar Číně daroval a 21.2. vlastními letadly tam dopravil 300 tun (!) zdravotnického materiálu. Už před tím jí 2. února dodal 100 tis roušek N95 rovněž jako pomoc v boji s koronavirem,“ napsal velvyslanec.

O humanitárním letu informovala na svých stránkách i letecká společnost Qatar Airways. Ta 300 tun materiálu dopravila zdarma svými letadly. Šlo primárně o 2,5 milionu respirátorů a 500 tisíc lahví dezinfekce.

Celkem do Pekingu, Šanghaje a do Kantonu odletělo pět plných nákladních letadel. Jak píší aerolinie na svých stránkách, bylo to „v rámci pomoci organizované čínskými ambasádami po celém světě v rámci boje proti koronaviru“.

Také sám Katar hlásí případy nákazy koronavirem, zatím jich má 526, je tak druhou nejpostiženější zemí Zálivu po Saúdské Arábii.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. martin napsal:

  komunisticka klasika
  zdarma berou, draze prodavaj

  • Vladimír napsal:

   Přesně jste to napsal a Babiš s Hamáčkem a Zemanem jsou tak drzí, že chtěj od nás velkou vděčnost čínským soudruhům jak nám pomáhají s epidemií koronaviru. My jim poslali, když to ve Wu – chanu začalo, 10 tun zdravotnického materiálu zadarmo a oni to dostali zadarmo z Kataru a nám prodají za miliardy. Bolševik je všude stejný.

 2. Dvořák napsal:

  Trochu tomu nerozumím,od Číny nic kupovat nemusíme a všichni ti radilové mohou sehnat tento nedostatkový materiál někde jinde.Kde jsou naši slavní spojenci,kteří se momentálně bez studu přetahují mezi sebou o to málo co je k mání!A protože nejsme významní,tak Katar pošle Číně!Bijci Číny mohou zorganizovat dodávky odjinud.Momentálně stojí v Číně ve frontě na tento materiál celý svět a kdyby se o ní vyjadřovali všichni jako tito“ stateční“,tak jsme poslední ve frontě,protože peníze mají všichni,ale chce to také mít kontakty!Proto jsou nyní zalezlí a jen občas poštěkávají.Pane Břečťan nevím co jste chtěl tímto článkem říci!

  • Anofertí zmar napsal:

   Jak můžete nepochopit jednoduchou premisu?

   ČR poslala Číně humanitární pomoc – ZADARMO – 100tun materiálu, který se ani nevešel do letadel. Později Čína zbylé věci, které stále byly zde v ČR, darovala pět. Tedy dala nám zpět naše věci, které byly zde u nás.

   Nyní nám prodává jiný materiál za přemrštěné ceny.

   Chcete obrázkový překlad?

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Clovek by nerekl, jaci jsou ti komunisti vlastne skveli obchodnici. Prodaji nam darovany material a jeste jim mistni truhlici udelaji na letisti v predklonu skvele PR.

 4. Anofertí zmar napsal:

  On se tomu ještě někdo diví? Proboha vždyť Čína a Rusko jsou desítky let známé svou filosofií která si nezadá s filmovým psycho-thrillerem.

  Kdo kdy konečně pochopí, že z těchto dvou zemí nepřijde nic dobrého a rozhodně nikdy nic „zadarmo“!

Přidávání komentářů není povoleno