Česko má novou novinářskou organizaci. Chce spojit známé novináře a bránit svobodu médií

Napsal/a -pes- 12. února 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

V České republice byla založena národní pobočka Mezinárodního tiskového institutu (International Press Institute – IPI), globální organizace, která sdružuje především vedoucí pracovníky médií, respektované novináře a komentátory.

Mezi cíle nově vzniklého Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) patří především obrana svobody slova, obrana novinářů při svobodném výkonu jejich práce a podpora nezávislých médií.

Chceme respektované novináře

Zakladateli CZ IPI jsou moderátorka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková, šéfredaktor webu HlídacíPes.org Robert Břešťan, šéfredaktor měsíčníku reportér Robert Čásenský a někdejší ředitel vydavatelství Economia či Vltava Labe Media Michal Klíma. Zakladatelem je jako právnická osoba i Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

„Je důležité, aby u nás fungovala reprezentativní organizace, která má autoritu opírající se o významné domácí mediální osobnosti i o mezinárodní prestiž. Chceme bránit svobodu tisku a budeme se vyjadřovat k situacím, kdy je tato svoboda omezována nebo porušována. Je proto zásadní, aby se členy stali právě respektovaní čeští novináři,“ vysvětluje Michal Klíma, který byl zvolen prvním předsedou.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Mezinárodní tiskový institut není masovou organizací, má přísné podmínky členství, z nichž mezi nejdůležitější patří právě obrana svobody slova.

CZ IPI nyní osobními dopisy oslovuje s nabídkou členství a aktivní účasti další konkrétní české novináře a novinářky.

Členy CZ IPI přitom mohou být podle stanov pouze osoby, „které se nepodílejí ani se v minulosti nepodílely na potlačování svobody slova, zkreslování informací, kumulaci politické, mediální a ekonomické moci nebo které brání svobodnému vyjadřování názorů“.

Již od roku 1950

Mezinárodní tiskový institut (International Press Institute) je globální síť šéfredaktorů, novinářů a představitelů médií z více než stovky zemí.

V roce 1950 IPI založilo 34 předních novinářů ze 16 zemí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Od té doby podporuje novináře v boji za svobodu tisku a vyjadřuje se k porušování svobody slova po celém světě.

Po roce 1989 patřil IPI mezi organizace, které pomohly rozvoji nezávislé žurnalistiky i v České republice. Jeho členy se tehdy stali představitelé obnovených Lidových novin.

Vznik Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) schválila správní rada Mezinárodního tiskového institutu na svém zasedání 2. listopadu 2018.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)