Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
ToGa Wanderings / Foter / CC BY,

České platy patří mezi vyspělými zeměmi k těm nejnižším

Platy přepočtené na dolary a paritu kupní síly jsou v Česku jedny z nejnižších mezi vyspělými zeměmi.

Ukazuje to aktuální propočet Světového ekonomického fóra opřený o data Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Nejlépe jsou na tom mezi 29 hodnocenými zeměmi Spojené státy s ročním průměrným platem 56 340 dolarů.

Nejnižší průměrný plat vykazuje Estonsko, Česká republika je těsně před Slovenskem třetí od konce s 20 388 dolary průměrného ročního příjmu.

Průměrný plat Řeka dosahuje podle OECD a WEF 25 503 dolarů ročně.

 

150623-average-wage

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. sasek napsal:

  Zvláště potěší, že chudáci Řekové jsou na tom líp. My si nemůžeme stěžovat, není komu. Nakonec i Hanák vysvětloval Středulovi, že na to zaměstnavatelé nemají, ale ten si pořád vede svou. Že prej po čtvrtstoletí od převratu by si zaměstnanci zasloužili důstojnější odměnu. Středula by si měl uvědomit, že udržovat vilu, rekreační bungalow, několik aut v rodině, jachtu, financovat děti na studiích v cizině, milenku, zahraniční dovolené, zimní pobyty na horách atd. něco stojí, kde na to mají chudáci brát. A to ten nelida Babiš chce na nich platit nějaké daně. Vždyť je ždímají daňoví poradci a právnické kanceláře, co jim zařizují daňové ráje.
  Ba ne, vážení odboráři a zaměstnanci, musíte se uskromnit, Kalousek říkal, že jsme moc rozežraní. A koukejte si adoptovat nějakýho Inda nebo Afričana, jeho tátovi darujte kozu a nezapoměňte na charitu. I Duka vás za to pochválí, jen trpělivost, žádnej bohatec se do Království božího nedostane, vy se tam klidně protáhnete i s velbloudem uchem jehly.

  • K6 napsal:

   Hmmm. 25 let od převratu by si odboráři skutečně zasloužili lepší odborové předáky.

 2. český maloměšťák napsal:

  Když by se pak vzaly příjmy obyvatel Spojených Států a příjmy obyvatel Sudanu, průměrně by takový fiktivní obyvatel byl na tom ekonomicky cca tak dobře jako průměrný obyvatel Slovenska.

  Včera jsme se s manželkou průměrně docela solidně najedli. Ona držela dietu a měla tak k jídlu jedno jabko , já snědl tatarák z lososa, krůtí vývar, dva zeleninové sendviče s majonezou a krůtí stejk. Škoda že nemáme v domácnosti například nějakého Sudance, mohli jsme se všici najíst po slovensku.

  Aspoň je co závidět, že….a být správně namotivovaným – jak dohnat a předehnat, a přitom se např. nepředlužit nebo neumřít hlady. Toto je motorem tkzv. pokroku – jak stoupat v žebříčcích neustále kupředu pravá, zpátky ni krok.

  • JAHA napsal:

   V Cesku je rocny plat o 30 USD vyssi ako na Slovensku (autor clanku sice pise, ze v Cesku je 388, ale mne to vyzera v tabulke na 338?), ale ked porovnate pocet a percento nezamestnanych v oboch krajinach, tak je to nie velmi dobra vizitka. Vraj „penazovody“ z Ceska na vychod sa uzatvorili pred desiatkami rokov, a pritom skoro vsetky okolite postsoc staty su na tom lepsie, alebo podobne ako priemyselna velmoc.
   Kdepak udelali soudruzi chybu? :-).

 3. Maximus napsal:

  Na téma nízkých mezd mě jeden šikovný ekonom sdělil, že jedna z příčin tohoto stavu je nízká min. měsíční mzda našich lidí, která vše tlačí před sebou. U nás nepřelezla ani 9 tis.Kč a v SRN je uzákoněno přes 39 tis.Kč! Podnikatelé samozřejmě řvou jako tygři, ale jak to, že např. německé firmy s takovou platovou zátěží, kdy je pr. plat u nich v přepočtu cca 82 tis.Kč ještě nekrachují? Většina ostatních nákladů firem je totiž dnes např. v SRN a ČR téměř stejná! Samozřejmě že leccos o tom vím, ale zkuste na to přijít samio.proč tomu tak je…..
  Hezký den.

 4. JAHA napsal:

  To schvalovanie trva dlhsie, ako jednanie o Grecku:-))).

Přidávání komentářů není povoleno