Premiéři Petr Fiala a Pham Minh Chinh. Foto: Profimedia

Česká politika mezi demokratickým Slovenskem a komunistickým Vietnamem

Napsal/a Vojtěch Razima 11. února 2025
FacebookXPocketE-mail

GLOSA. Česká vláda na jedné straně ochlazuje vztahy s demokratickým Slovenskem, na druhé straně uzavírá strategické partnerství s komunistickým Vietnamem. Tento kontrast vyvolává otázky o konzistenci a hodnotovém směřování české diplomacie.

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek, člen politbyra Komunistické strany Vietnamu Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Oznámili to po jednání ve Strakově akademii, které se uskutečnilo letos 20. ledna.

Na jedné straně tedy česká diplomacie aktivně rozvíjí strategické partnerství s Vietnamem, zemí s komunistickým režimem a problematickým přístupem k lidským právům, na straně druhé ochlazuje vztahy se Slovenskem.

Pohled staršího bratra

Mnozí čeští politici si zvykli komentovat slovenskou politickou scénu z pozice staršího bratra, který ví nejlépe, co je pro Slovensko dobré.

Rozhodnutí české vlády omezit mezivládní konzultace se slovenskými protějšky kvůli rozdílným postojům je mnohými vnímáno jako unáhlené a necitlivé.

Je evidentní že takový krok může poškodit dlouholeté přátelské vazby mezi oběma státy, které sdílejí nejen historické, ale i kulturní a ekonomické pouto. Rozhodně větší, než s Vietnamem.

Ochlazení vztahů se Slovenskem navíc přichází v době, kdy Bratislava čelí vnitropolitickým výzvám spojeným s nástupem Roberta Fica. V kontrastu k tomu stojí zesílená spolupráce s Vietnamem, která však ignoruje otázky lidských práv.

Pragmatismus versus morálka

Tento rozpor ukazuje na dvojí metr české zahraniční politiky, která se snaží balancovat mezi ekonomickými zájmy a hodnotovou orientací.

Spolupráce s nedemokratickými režimy by měla být velmi pečlivě zvažována. Zatímco lidská práva a demokratické hodnoty jsou deklarovány jako prioritní, konkrétní kroky často upřednostňují pragmatické zájmy před morálními zásadami.

Česká republika by měla přehodnotit své priority a vrátit se k důsledné podpoře demokratických hodnot ve své diplomacii.


Autor tohoto textu Vojtěch Razima byl zpravodajským důstojníkem Bezpečnostní informační služby a důstojníkem policejního útvaru Služba pro odhalování korupce (SPOK). Později pracoval jako konzultant ve společnosti Deloitte a zastával i pozici bezpečnostního ředitele Komerční banky. V roce 2009 založil watchdogovou organizaci Kverulant.org o.p.s., kterou od té doby vede.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)