Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Pořiďte si novou exkluzivní publikaci HlídacíPes.org: Mapa české justice

EDITORIAL. HlídacíPes.org vydal svou třetí exkluzivní publikaci. Po byznysových a politických vazbách Miloše Zemana a Andreje Babiše jsme se zaměřili na mechanismy a zákulisí fungování tuzemské justice. Publikace Mapa české justice vychází v omezeném nákladu 2000 kusů, grafické zpracování je opět dílem Kláry Hegerové. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org. 

Nastává zlomová chvíle pro českou justici. Proč? Na Hradě sedí Miloš Zeman, který se nerozpakuje použít nejdrsnějších metod nátlaku, aby dosáhl svého. A když neuspěje, zuřivě se mstí.

Viz jeho brutální tlak na soudce a posléze i někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v kauze údajného ruského hackera Nikulina. Viz jeho otočka ve vztahu k nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, když policie a státní zástupci začali šetřit možné rozkrádání ze státního v prezidentském komplexu v Lánech.

Viz i jeho rozchod s dlouholetým souputníkem, předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, poté, co si „dovolil“ kritizovat „kohortu panošů“ obklopující stárnoucí hlavu státu.

Více informací o publikaci naleznete ZDE.

Zároveň do Strakovy akademie hlavními dveřmi nakráčel trestně stíhaný muž – premiér Andrej Babiš. Multimiliardář, politik a mediální magnát, který o svém stíhání v kauze Čapí hnízdo hovoří jako o „účelovce“.

Muž, který veřejně tvrdí, že u nás lze objednat likvidaci člověka prostřednictvím koupeného trestního stíhání. Muž, který rozhoduje o tom, kdo bude v čele ministerstva spravedlnosti. A jeho vláda pak na návrh ministra o tom, kdo bude nejvyšším státním zástupcem.

Až dosud měli ministři spravedlnosti alespoň nějaký kredit. To padlo pokusem s jmenováním ministryně Malé. Premiér Babiš tím jasně ukázal, že časy relativní svobody končí a rezort spravedlnosti se má stát součásti „holdingu“. Což s sebou samozřejmě nese i zametení kauzy Čapí hnízdo hluboko pod stůl. A zaměření se na zločiny z dob vlád ODS a ČSSD. Protože „holding“ přeci potřebuje „klid na práci“, aby dal republiku do pořádku k obrazu svému.

Následující měsíce budou časem zkoušky pro tuzemskou justici. A vlastně nejen pro ni. Ten trend jde celým světem. Od Spojených států, přes Polsko až do Turecka či Ruska (o Číně ani nemluvě). Justice je na stráži a zároveň musí bránit sebe sama. Sebe i nás. Dokáže to? V jaké je vůbec kondici? Na to se snažíme odpovědět v nové publikaci Mapa české justice.

Publikace vznikla díky velkorysému grantu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Za podporu velmi děkujeme. Stejně tak děkujeme stovkám dalších donátorů, kterým není lhostejný osud naší země a podpořili náš projekt Žurnalistiky ve veřejném zájmu.

Protože bez nezávislé žurnalistiky – stejně jako bez nezávislé justice – není svobodné společnosti.

Ondřej Neumann

editor publikace a ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky


Pokud chcete získat unikátní luxusní publikaci Mapa české justice a zároveň podpořit nezávislou žurnalistiku, stačí kliknout na dárcovský formulář:

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Podle mne zlomová situace v justici už nastala směšným zdůvodněním a osvobozením vysokého policisty Komárka. Co bude následovat je naprosto jasné. Stíhání umělých kauz na ČSSD pokud nebudou skákat jak bude Babiš pískat. A ODS ,kde nebudou figurovat Babišovi kamarádi. A v neposlední řadě hon na novináře a státní média aby nemohly referovat o situaci a levárně. Na nás, co si drze dovolujeme psát co si myslíme dojde naposled.

 2. liberal shark napsal:

  Ćeská justice je symbolem nekompetence, zvůle a arogance moci :-((

 3. Vaclav Jordan napsal:

  Yes

 4. Pokojík napsal:

  Podle mého názoru by se lidé měli bránit. Jediná obrana proti zneužívání moci oligarchy je podle mého názoru znalost práva, tedy znalost toho, co občan smí a nesmí a to v celoevropském kontextu. Důležité je podle mne vědět, co je ještě zákonné a co je již nezákonné a to v celoevropském měřítku. Občan, který se neorientuje v základním právu a nezná svá práva, se nemůže bránit

Přidávání komentářů není povoleno