Česká ekonomika je stále hluboko pod svými možnostmi, upozorňuje guvernér Singer

Napsal/a Robert Břešťan 20. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

„Současný růst české ekonomiky není historicky nijak vysoký. Jen jsme v posledních pěti letech zapomněli, že ekonomiky můžou růst, že můžou růst i mzdy a že svět nemusí vždy vypadat, že se z ekonomického hlediska hroutí,“ říká guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Česká ekonomika, navzdory meziročnímu růstu o 4,6 %, je podle Singera „stále v nejlepším případě poblíž potenciálu ekonomiky“.

Jsme pod svým potenciálem

Řada lidí si podle něj plete „změnu stavu se stavem“. „To, že ekonomika změnila svůj stav přírůstkem o čtyři procenta, neznamená, že je na v nějaké dramaticky lepší situaci. Je na tom jenom lépe, než na tom byla v roce 2013. To je bezvadné, protože v roce 2013 na tom byla mizerně, ale neznamená to, že na tom nemůže být výrazně lépe,“ konstatuje Singer.

Nynější růst Česka podle guvernéra ČNB vychází z nízké startovací základny uplynulých let. „To je stejné, jako by se radovaly někdy před dvěma lety baltské ekonomiky, že rostou o pět sedm procent, když tam, předtím byly propady o sedm osm… My jsme ve stejné situaci. Stále jsme pod potenciálem. Projevuje se to na celkovém stavu HDP, který je zcela evidentně hluboko pod trendem a kumulovaně od počátku krize i pod našimi sousedy,“ dodává Singer.

Měli jsme začít dříve

Fakt, že ČNB stále drží, a zřejmě až do konce příštího roku nadále bude držet kurz české měny nad hranicí 27 korun za euro, podle jeho slov české ekonomice pomáhá.

„Centrální banka působí proti cyklickému vývoji daného poptávkou v dané ekonomice. My žijeme v období možná končící, ale stále ještě probíhající velké recese, tak to přináší prorůstové impulsy,“ říká Singer.

Intervence podle něj byly jednoznačně správné rozhodnutí. „Jestli je mi něco líto, tak to, že jsme to neudělali trochu dříve. Protože ten rok 2013 byl pro českou ekonomiku hodně nepříznivý,“ konstatuje guvernér ČNB Miroslav Singer.


Celý rozhovor s Miroslavem Singerem pro HlídacíPes.org a pořad „Řečí peněz“ Českého rozhlasu Plus přineseme na těchto stránkách v neděli.

Rozhlasový pořad s kratší verzí rozhovoru vysílá ČRo Plus v sobotu 21.11. 2015 ve 14:10.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)