EU Social / Foter.com / CC BY-NC-SA,

Česká ekonomika je stále hluboko pod svými možnostmi, upozorňuje guvernér Singer

Napsal/a Robert Břešťan 20. listopadu 2015

„Současný růst české ekonomiky není historicky nijak vysoký. Jen jsme v posledních pěti letech zapomněli, že ekonomiky můžou růst, že můžou růst i mzdy a že svět nemusí vždy vypadat, že se z ekonomického hlediska hroutí,“ říká guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Česká ekonomika, navzdory meziročnímu růstu o 4,6 %, je podle Singera „stále v nejlepším případě poblíž potenciálu ekonomiky“.

Jsme pod svým potenciálem

Řada lidí si podle něj plete „změnu stavu se stavem“. „To, že ekonomika změnila svůj stav přírůstkem o čtyři procenta, neznamená, že je na v nějaké dramaticky lepší situaci. Je na tom jenom lépe, než na tom byla v roce 2013. To je bezvadné, protože v roce 2013 na tom byla mizerně, ale neznamená to, že na tom nemůže být výrazně lépe,“ konstatuje Singer.

Nynější růst Česka podle guvernéra ČNB vychází z nízké startovací základny uplynulých let. „To je stejné, jako by se radovaly někdy před dvěma lety baltské ekonomiky, že rostou o pět sedm procent, když tam, předtím byly propady o sedm osm… My jsme ve stejné situaci. Stále jsme pod potenciálem. Projevuje se to na celkovém stavu HDP, který je zcela evidentně hluboko pod trendem a kumulovaně od počátku krize i pod našimi sousedy,“ dodává Singer.

Měli jsme začít dříve

Fakt, že ČNB stále drží, a zřejmě až do konce příštího roku nadále bude držet kurz české měny nad hranicí 27 korun za euro, podle jeho slov české ekonomice pomáhá.

„Centrální banka působí proti cyklickému vývoji daného poptávkou v dané ekonomice. My žijeme v období možná končící, ale stále ještě probíhající velké recese, tak to přináší prorůstové impulsy,“ říká Singer.

Intervence podle něj byly jednoznačně správné rozhodnutí. „Jestli je mi něco líto, tak to, že jsme to neudělali trochu dříve. Protože ten rok 2013 byl pro českou ekonomiku hodně nepříznivý,“ konstatuje guvernér ČNB Miroslav Singer.


Celý rozhovor s Miroslavem Singerem pro HlídacíPes.org a pořad „Řečí peněz“ Českého rozhlasu Plus přineseme na těchto stránkách v neděli.

Rozhlasový pořad s kratší verzí rozhovoru vysílá ČRo Plus v sobotu 21.11. 2015 ve 14:10.

2 komentáře

  1. petrph napsal:

    Co není může ještě bejt, ČNB může korunu srazit třeba na 30 korun za ejro a uvidíme jak export poletí nahoru:)A esli k tomu eště zavede Babiš svoje EET aby vydřel ze živnostníků poslední korunu na daních, tak se opravdu můžeme těšit na štastné zítřky. My se budeme mít statisticky tak dobře, jak jsme se ani za komunistů neměli 🙂

  2. Petr Homoláč napsal:

    Česká ekonomika kdysi představovala 70% celého Rakouska-Uherska. Od vzniku českého státu jsme ji srazili na cca. 20% této hodnoty, což odpovídá trojnásobnému snížení efektivity. Přesně o tolik se také snížili naše platy vůči vyspělému světu. Cenovou manipulací jak to provádí Singer se ale samozřejmě vyspělé ekonomiky nevytvářejí. Cenové manipulace provádějí s oblibou totalitní režimy, čímž okrádají obyvatelstvo a samozřejmě krachistány, které nemají dostatečný přísun deviz.
    Nic z toho aspoň teoreticky nejsme, ale Singer to nechápe.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies