Češi patří mezi největší globální šetřílky. A měli by v tom pokračovat

Napsal/a -pes- 3. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

1. DÍL SÉRIE KONKURENCESCHOPNOST. Obyvatelé Česka patří mezi globální šetřílky, domácí ekonomiku tím ale výrazně nepoškozují. Shodují se na tom hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová a hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Diskuzí o příčinách a důsledcích konzervativního vztahu obyvatel české kotliny k penězům nastartovali po červencové prázdninové odmlce letní sérii Alter Eko, v níž se ekonomické, byznysové i akademické špičky budou věnovat nejrůznějším aspektům české (ne)konkurenceschopnosti.

Teze 1:

Obyvatelé Česka jsou po právu nálepkováni jako konzervativní šetřílkové. Dá se to doložit několika příklady: Šetrnost například potvrzuje to, že celých 12 procent disponibilních příjmů české domácnosti ušetří. To je v Evropě nadprůměrné procento, i když za Němci stále o něco zaostáváme. Konzervatismus v zacházení s financemi pak lze doložit i tím, že Češi mají téměř polovinu svých úspor domácnosti uloženy u tuzemských bank, přestože to v současné době v podstatě nic nevynáší. Jsou ale pojištěné a bezpečné a to je z pohledu lidí v Česku důležitější. A čím lze tento postoj zdůvodnit? Dost to souvisí s tradicí. Konzervatismus a opatrnost v přístupu k penězům máme prostě historicky v genech.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

Na první pohled bezesporu neochota českých domácností utrácet ekonomiku brzdí. Hypoteticky, pokud by domácnosti zvýšily svoji spotřebu o jedno procento, znamenalo by to zvýšení růstu ekonomiky o půl procenta, protože spotřeba domácností v kapitole celkové spotřeby v rámci HDP tvoří jednu polovinu. Praxe by ale byla trochu odlišná. Kdyby se domácnosti rozhodly více utrácet, nepochybně budou zčásti nakupovat dovozové zboží. Česká ekonomika by z toho nesporně profitovala méně. Navíc je třeba si v této souvislosti položit otázku, zda bychom se měli rychleji přibližovat západním ekonomikám ve zvyšování spotřeby, nebo v akumulaci finančního majetku. To jde proti sobě – když budou domácnosti více utrácet, budou méně spořit a naopak.

 [alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

Jakékoli investiční rady českým domácnostem by (ani) dnes neměly opomíjet otázku zadlužování. Současná situace vybízí k tomu, aby si lidé brali půjčky a to zejména na bydlení; jsou levné a z hlediska všemožných parametrů vypadají příznivě. Nicméně pozor, domácnosti by si vždy měly nechat jistou rezervu, která jim z příjmu zůstane poté, co se splatí hypotéka a další pravidelné platby. Zároveň nesmí zapomínat na to, že se podmínky na trhu mohou změnit a ony se pak mohou dostat do problémů. Stručně, je třeba uvažovat dlouhodobě a zůstat na konzervativní straně pomyslného spektra. To, mimo jiné, znamená nepodléhat přílišnému optimizmu v časech dobrých a stejně tak ani pesimizmu v časech horších.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]


Rozhovor Evy Zamrazilové s Pavlem Sobíškem si můžete poslechnout zde.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)