Tereza Engelová,

Češi nabízejí pomoc advokátovi uvězněné pákistánské křesťanky

Napsal/a Tereza Engelová 7. prosince 2018

Reportáže HlídacíPes.org a Reportérů ČT o Saifovi ul Malúkovi, advokátovi křesťanky odsouzené v Pákistánu k trestu smrti za rouhání, vyvolaly mezi Čechy vlnu solidarity. K udělení azylu Asii Bibiové, její rodině i rodině jejího právního zástupce, vyzval v úterý vládu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.  Zájem o pomoc kolegovi v nouzi vyjádřila také Česká advokátní komora.

„Česká advokátní komora sleduje osud pronásledovaného obhájce Saif ul-Malooka velmi bedlivě. Naše představenstvo se tomu bude věnovat, předběžně mohu říct, že jakékoliv postihování advokáta jen proto, že vykonával svoji profesi a obhajoval klienta v trestním řízení, je nelidské a v rozporu s evropskými hodnotami,” okomentoval pro HlídacíPes.org tíživou situaci obhájce Asii Bibiové předseda Výboru vnějších vztahů České advokátní komory Petr Toman.

Podle něj si každý advokát, který se postaví proti bezpráví i za cenu vlastního života či svobody, zaslouží kolegiální podporu.

„Advokát, kterého něco takového postihne, si zaslouží nejen masivní podporu profesních organizací, ale také státních orgánů jakéhokoliv civilizovaného státu,” dodává Toman.

Žádosti o azyl

Českou vládu vyzval k udělení azylu pronásledovanému muslimskému advokátovi předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, nově pak také Mezinárodní křesťanská solidarita.

V otevřeném dopise adresovaném premiérovi Andreji Babišovi a ministru vnitra Janu Hamáčkovi svou žádost o udělení azylu Saif ul Malúkovi zůvodňuje takto:

„Saif ul Malúk zachránil svou statečnou obhajobou pákistánskou křesťanku Asii Bibi před trestem smrti za „rouhání“. V Pákistánu mu hrozí téměř jistá smrt z rukou radikálních muslimů. Nyní pobývá v Evropě a čeká, zda mu některá evropská země poskytne azyl.“

Fakt, že advokát Bibiové je sám muslim, nehraje v apelu nehraje žádnou roli:

„Naší prvotní snahou je sice pomoc pronásledovaným křesťanům, ale staráme se i o příslušníky jiných náboženství, protože naší hlavní myšlenkou je hájení náboženské svobody,” uvádí výkonná ředitelka české Křesťanské mezinárodní solidarity (ČSI) Monika Kahancová.

Pokazí snahu o pomoc sám advokát?

Česká vláda zatím na výzvy KDU-ČSL a ČSI oficiálně nereagovala. Faktem totiž je, že advokát Bibiové sám o azyl v České republice nepožádal a podle informací HlídacíPes.org to vzhledem ke svému pokročilému věku a obav ze zdlouhavého azylového řízení zatím udělat nehodlá.

„Když žádáte o azyl, je to svým způsobem žebrání, a já nechci být v tomto ohledu žebrákem. Chci si zachovat důstojnost,” uvedl pronásledovaný 63letý advokát. Podle svých slov doufá, že mu některá z evropských zemí nabídne přímo občanství.

 

 

Takovou možnost ale český zákon o státním občanství neumožňuje. Podle něj musí mít žadatel o české občanství trvalý pobyt na území České republiky po dobu alespoň pěti let. V případě občanů EU alespoň tří let.

„Nikdy jsem neslyšela, že by Česká republika někomu udělila rovnou občanství. Žadatel může dostat azyl, který je časově neomezený a rozdíl oproti občanství je v tom, že dotyčný nemá právo volit a být volen. Azylová procedura se ale obejít nedá,” vysvětluje Zuzana Schreiberová, ředitelka Multikulturního centra.

Trest smrti pro Asii Bibiovou zvrátil letos 31. října pákistánský Nejvyšší soud, který rozhodl o její nevinně. Osvobozující verdikt v případu rouhání však vyvolal v Pákistánu bouřlivé reakce.

Radikální islámská strana Tehríke Lajbak zorganizovala po celé zemi protesty, kterých se zúčastnily tisíce lidí.

Požadovaly změnu rozhodnutí Nejvyššího soudu a smrt pro Bibiovou, i pro soudce Nejvyššího soudu a advokáta Saif ul Malúka. Ten musel kvůli výhrůžkám utéct ze země.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Reklama

3 komentáře

 1. Magda napsal:

  Tomuto muži bych azyl udělila,pokud by o zo stál.Pokud je pravda co říká advokát tak té jako křesťance co ji zachránil určitě ne ani její rocdině.Neví co je vděčnost za záchranu života.Advokát musel vše opustit ,rodinu,postavent,majetek a nikdo z rodiny mu ani nepoděkuje?A to je zastupoval zadarmo.Zvláštní křesťané z muslimské země.Jedny jsme tu měli širokou rodinu guru Baty/asi špatně píši/,ti nám také pěkně poděkovali a lhali jak když tiskne.

  • Ivana napsal:

   ano, to byl jiný případ, ale jak můžete v vědět, že ta pronásledovaná křesťanka p. advokátovi nepoděkovala? sama se musí skrývat, aby ji nezabili. Také potřebuje azyl. Zrovna tak nejsou všichni stejní jako byli Batyovi.

 2. petrph napsal:

  No, když se nad tím zamyslíme pro pana Malúka není možné ani okamžité udělení občanství, leč ani udělení azylu. Protože – jak i vyplývá z předešlého článku. tak pan Malúk je dnes v bezpečí v Nizozemsku, kde má povolený dočasný pobyt. V  naprostém bezpečí, protože Nizozemsko ho určitě zpátky do Pakistánu nepošle, když mu tam hrozí smrt. Až se bude jednat o ukončení jeho pobytu, tak mu ho nepochybně buď ho prodlouží /stejně jako to dělají Němci s řadou imigrantů/,nebo mu přidělí azyl.
  Jenomže, když už je v bezpečí v Nizozemsku, už mu žádný jiný evropský stát dokonce ani ten azyl – takto na dálku nabídnout nemůže., to by bylo i v rozporu s pravidly o azylu, kde se jasně píše o první bezpečné zemi.
  Ale napadla mne taková hloupá myšlenka Proč mu nemůže nějaký stát (třeba i ČR) nabídnout/poskytnout jenom delší pobytové vízum, které by se pak pravidelně dle potřeby prodlužovalo? A teprve když si na tuto otázku dokážeme zodpovědět, dospějeme k odpovědi, která je skutečně pro pana Malika dosti trpká…Bezpečný pobyt už má, leč možnost pracovat či podnikat ne (počítám že jako pakistánský právník zkušenosti nějakého evropského práva nezná) . a žádat o socdávky na živobytí pro něj jistě bude pokořující.. Jenomže, právě to co požadoval ve svém projevu „..hrdinové mají stát u silnice a nebo mají být hoštěni v palácích?“ už mu ani žádný demokratický evropský stát nezajístí – to se právě děje jen v muslimských pohádkách

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama