Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
HaraWish via Foter.com / CC BY-NC-ND,

Cena benzínu může jít až k 22 korunám za litr, odhadují čeští petrolejáři

Současné nízké ceny ropy se promítají i do cen u českých čerpacích stanic. Průměrná cena se nyní pohybuje na úrovni 28,30 Kč, může jít ale ještě výrazně níže.

Myslí si to alespoň zástupci českého petrolejářského průmyslu. „Myslím, že cena u českých čerpacích stanic neklesne pod 22 korun za litr. Nečekáme, že by cena ropy šla pod 30 dolarů za barel,“ říká Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

Většinu ceny tvoří daně

Změna cen ropy na světových burzách, jež jsou nyní zhruba na úrovni 32 dolarů za barel, se u čerpacích stanic v České republice projeví obvykle zhruba s odstupem jednoho týdne.

„V závislosti na tom, jaké má čerpací stanice zásoby a kdy je dovezeno nové zboží,“ podotýká v rozhovoru pro HlídacíPes.org a pořad Českého rozhlasu Plus „Řečí peněz“ Václav Loula.

Aktuální průměrná cena litru benzínu u českých čerpacích stanic je 28,30 Kč. Většinu ceny nyní tvoří spotřební daň a DPH. „U benzínu je fixní spotřební daň 12,84 korun, další položka je DPH. Benzín má tedy daňové zatížení 64 %, samotné daně jsou zhruba 18 korun na litr,“ vypočítává Loula.

Právě to je důvod, proč je k dalšímu výraznějšímu snižování cen benzínu spíše skeptický expert ministerstva průmyslu a obchodu. „Myslím, že na cenu 22 korun na litr není reálné se dostat. Právě s ohledem na fixní cenu a odpovídající zdanění. Když k tomu pak přičtete nákupní cenu a marží, museli by prodejci mít tu marži velice nízko, což nepředpokládám,“ říká ředitel odboru plynárenství a kapalných paliv Ministerstva průmyslu a obchodu Jan Zaplatílek.

Ještě dva tři roky?

S tím souhlasí i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. „Mně by se to jako spotřebiteli líbilo, ale jsem k tak nízkým cenám spíše skeptický. Myslím, že tento rok přinese volatilitu v ropných cenách a přinese i z našeho pohledu silnější dolar. Politika distributorů a pump bude opatrnější, 22 korun za litr se dočkáme možná u těch nejlevnějších řetězců. Ale cenu bych čekal výše,“ říká.

Podle Jana Zaplatílka nízké ceny ropy, i když na vyšší úrovni než dnes – zhruba na 50 – 60 dolarech za barel – vydrží ještě dva až tři roky.

Nízké ceny ropy mají vliv i na celkovou ekonomiku. Podle odhadů Světové Mezinárodního měnového fondu nízké ceny ropy ekonomikám zpracovatelských států (tedy i České republice) mohly na ekonomickém růstu zhruba půl procenta HDP.

„Česká ekonomika je v oblasti ropy a zemního plynu prakticky stoprocentně závislá na dovozu a příznivé ceny komodit jsou jedním z faktorů loňského hospodářského růstu,“ připouští za ministerstvo průmyslu Jan Zaplatílek.


 Rozhovor na téma světových cen ropy i dopadů na český trh a ekonomiku odvysílal Český rozhlas Plus v pořadu Řečí peněz v sobotu 9.1. 2015 od 14:10.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. český maloměšťák napsal:

  Věštby různých analytiků nečtu od doby, kdy podle předpovědi “ odborníků z Bank of America měla být dnes ropa někde kolem 300 za barel.
  Ostatně pro ČR by byly nízké ceny ropy, dlouhodobě držené (ať už z těch či těch pohnutek nebo důvodů) pohromou, protože takto vyvolaný chaos v Rusku by se přelil i sem. Je totiž v zájmu Evropy (EU) mít Rusko stabilizované, zejména hospodářsko-politicky. Tedy je nutno uvažovat o podpoře Ruska při jeho cestě restrukturalizací, opačné je blízké sebevraždě, masochismu.

 2. Karel Novotný napsal:

  Zkusme kupecké počty: pokud je cena benzínu na stojanu 28,30 Kč/litr, je základní obchodní cena bez daně 10,55 Kč /l (+12,84 spotřební daň + 4,91 DPH).
  Aby byla cena na stojanu 22 korun, musela by cena bez daně klesnout na 5,34 Kč / litr, tzn. na polovinu!
  To je nereálné, takže číslo 22 korun nemá smysl kdekoliv uvádět …

Přidávání komentářů není povoleno