Premiér Petr Fiala píše vzkaz na tank určený Ukrajině. Foto: Petr Marek/ Právo/ Profimedia

Část ukrajinské zbrojní výroby se měla přesunout do Česka. Zatím zůstává u plánů

Napsal/a Robert Břešťan 1. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Pokud by šlo jen o dohody a memoranda, byla by spolupráce ukrajinského státního koncernu Ukroboronprom, sdružujícího podniky v různých odvětvích obranného průmyslu, s Českem a místními zbrojními firmami už hodně daleko. I když některé společné projekty již vznikly, s plánovaným přesunem ukrajinské výroby do bezpečného zázemí v zahraničí – tedy v Česku – to zatím tak žhavé není.

„To, že by se sem vyloženě přesunula celá část zbrojní výroby z Ukrajiny, nic takového ještě nevzniká. Ta myšlenka tu byla, ale ještě nepokročila,“ podotýká prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

A nepovedla se zatím ani snaha zbrojařů dostat do Česka z Ukrajiny alespoň specialisty a lidi s praxí ve zbrojní výrobě, kteří by pomohli navýšit výrobní kapacity tuzemských firem.

„Není to samozřejmě tak snadné, protože chybějí i vstupní materiály, ale chybí zde i mnohé profese a lidi do výroby. Obeslali jsme naše firmy, kolik lidí by dokázaly zaměstnat a postarat se o ně. Někde – jako třeba v muničkách – jsou omezení, kdy pracovníci musí umět perfektně česky, jinde jdou povinné prověrky, ale i tak byl výsledek několik set lidí, které by tu šlo zaměstnat a pomoct tak navýšit kapacitu pro potřeby Ukrajiny,“ říká Hynek.

Takovou akci by vedle českých úřadů musely posvětit i ty ukrajinské, protože ve válečném stavu bez povolení nemohou ze země vycestovat muži ve věku 18 – 60 let. Své podklady Asociace obranného průmyslu prý předala českému ministerstvu obrany.

„Neumím říct, zda to česká vláda nedostatečně nabízela, nebo se k tomu nestavila pozitivně ukrajinská strana, ale budeme to připomínat. Vždycky je na začátku velká míra nadšení, ale když se to má dotáhnout do praxe, tak se to někde zasekne,“ říká Hynek s tím, že i to je důvod, proč se do Česka ukrajinská výroba dosud nepřesunula.

Společné podniky už fungují

Na druhé straně spolupráce firem z obou zemí již probíhá. „V České republice již operují firmy, které založily společné podniky s ukrajinskými partnery z důvodu přesunu výroby do bezpečí či poškození továren raketovým útokem. V jednání jsou dále také společné podniky, které pomohou zvýšit produkční kapacitu ukrajinských partnerů,“ říká mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková. Z bezpečnostních důvodů podle ní nelze tyto firmy ani projekty specifikovat.

HlídacíPes.org oslovil vybrané české firmy z oblasti zbrojního průmyslu. Na dotazy, zda a případně jak se do spolupráce s ukrajinskými partnery již zapojily či plánují zapojit, ale nereagovaly.

Základ pro ukrajinsko – českou zbrojní spolupráci dala loňská cesta českého premiéra Petra Fialy na Ukrajinu, který hlubší kooperaci v obranném průmyslu dojednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym.

Následně se na podzim 2022 ukrajinský státní koncern Ukroboronprom a česká Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) dohodly na vzniku společných podniků. Cíl byl zřejmý: zvýšit výrobu vojenského materiálu pro Ukrajinu napadenou Ruskem.

„Válka donutila některé firmy například v oblasti optických či mechanických součástí přesunout svou výrobu do ČR – a založit tu společný podnik. Velké mezinárodní donorské iniciativy tento způsob spolupráce podporují a prohlášení o vzniku těchto podniků budou dle uvážení vedení těchto firem publikována ve veřejném prostoru,“ říká mluvčí Cigánková.

Výcvik podle plánu

Příkladem spolupráce je letos v únoru uzavřená dohoda mezi státním podnikem VOP CZ a ukrajinským Ukroboronprom o spolupráci na opravách obrněných vozidel, jež by měly probíhat v Česku.

„Zvýšená kapacita údržby, oprav a generálních oprav může znamenat zásadní změnu, pokud jde o návrat opraveného vybavení na bojiště,“ citoval armádní magazín A-report náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce.

Jak plyne z memoranda o porozumění mezi VOP CZ a Ukroboronprom, spolupráce by se měla do budoucna týkat nejen těžké techniky, ale například i oboru letectví, radarů, raketometů či vesmírných a satelitních technologií.

Do konce tohoto roku má také na českém území projít vojenským cvičením zhruba čtyři tisíce ukrajinských vojáků. Vůbec první výcvikový cyklus skončil vloni v prosinci, letos na jaře se konal další a v plánu jsou podle ministerstva obrany další tři.

„Výcvik ukrajinských vojáků probíhá dle plánovaného harmonogramu. Z důvodu operační bezpečnosti nelze sdělovat další podrobnosti,“ říká mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)