Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ukrajinští uprchlíci za hranicemi ve východním Polsku. Foto: Profimedia
,

Časové okno sounáležitosti s Ukrajinou se časem zavře. Česká vláda by si měla pospíšit

KOMENTÁŘ. To, co se nyní v Česku děje v souvislosti s Ukrajinou, je v mnohém nevídané. Češi pomáhají, kde se dá, posílají peníze, jídlo, léky, vláda zbraně. Deklarujeme ochotu přijímat spoustu uprchlíků a lidé jim dokořán otevírají své byty a domy. Přijdou ale i horší časy. Chvíle soudržnosti, emocí až euforie by proto vláda měla využít k nezbytným, byť třeba nepříjemným krokům.

Pocit, že jako společnost skutečně držíme pohromadě, je poměrně vzácný. Obvykle si jej jako národ schováváme buď pro velké sportovní úspěchy typu Nagano, nebo pro časy krize – jako jsou třeba velké povodně. Nyní takovou krizi zažíváme také, sice zprostředkovaně, ale na dosah, na Ukrajině, v prostředí, které je nám blízké geograficky, civilizačně, lidsky…

Jenže každá euforie, nadšení i snaha (i možnosti) pomáhat časem pomine. Je to zcela přirozený proces. Vrátí se každodennost, přijde únava ze stále téhož, jakkoli krizové dění je, časem zevšední.

Ve vysílání Českého rozhlasu to hezky zformuloval šéf agentury STEM Martin Buchtík: „Solidarita, jak ji vidíme teď, ta její emotivní fáze, vydrží maximálně několik týdnů. Teď je společnost velmi jednotná, ale to velké téma se pak rozpadne na dílčí věci včetně problémů spojených se zvyšováním cen a podobně.“

Nepříjemnosti a nepohodlí

Přesně tak to je. Není to znevažování všeobecné podpory Ukrajiny, pouhé konstatování faktu. Je zcela nevídané, že v zemi, kde si na tématu „uprchlíky tady nechceme“ vybudovalo hned několik stran a politiků včetně prezidenta a jeho okolí dobré bydlo, je nyní 97 % Čechů pro přijímání a pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

Do zemí Evropské unie již z Ukrajiny od začátku ruské invaze zamířilo 300 tisíc uprchlíků. Podle odhadů to ale nakonec mohou být v součtu i tři miliony. Nevíme, kolik jich zůstane (a jak dlouho) v Česku, přirozeně to s sebou ponese i mnohé náklady. Na sociální pomoc, ve zdravotnictví, ve školství pro ukrajinské děti …

Sice se ku pomoci i na tyto ryze domácí výdaje hlásí i soukromý kapitál – například skupina PPF včera oznámila, že na program „financování základní školní docházky a začlenění dětí uprchlíků z Ukrajiny postižené válkou“ dá 100 milionů korun – ale to je samozřejmě jen část nutných výdajů. Jistě, jsme bohatá země a můžeme si to dovolit.

Peněz navíc bude ale zapotřebí mnoho. Sankce vůči Rusku budou mít svou odezvu, kterou na svých peněženkách nutně pocítí i lidé v Česku. Lze s jistotou očekávat zdražení plynu, elektřiny i dalších paliv, růst inflace a pokles životní úrovně, přirozeně nejvíce u těch chudších.

Podobně jako skončila původní sounáležitost z počátků pandemie a děkování zdravotníkům se u části společnosti změnilo v nenávistné výlevy, i nyní nás čeká vystřízlivění a uvědomění si problémů, nepříjemností a nepohodlí.

Když nelze jinak

Nejsme v Rusku, a tak politici nejen mohou, ale i musí lidem říkat pravdu. Bude potřeba hodně peněz na to, abychom dokázali čelit změnám, jež nás čekají, případně zmírnit následky pro ty nejvíce zasažené změnami, jež přijdou. A i tak to bude bolet. 

Česká vláda má nyní jedinečné časové okno, kdy může a má využít emocí, sounáležitosti, odhodlání české veřejnosti. Nabízí se možnost pod tlakem okolností vrátit zpět zdanění superhrubé mzdy – to by znamenalo rozhodně nezanedbatelných 100 miliard navíc. Hodily by se převelice – na posílení české armády, na pomoc uprchlíkům a také těm, na něž nejvíce dopadne energetická chudoba.

Fantazie vládních ekonomů může být samozřejmě mnohem širší. Poptat by se třeba mohli po tom, kolik peněz už české banky poslaly do speciálního investičního fondu, který si samy bankovní domy vymyslely v době, kdy „hrozilo“, že na ně vláda ANO a ČSSD uvalí speciální sektorovou daň.

Odpovědná vláda prostě musí dělat i nepopulární opatření. Tím spíše v době, jaká je nyní a kdy vlastně nelze jinak.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

33 komentářů

 1. Bufa napsal:

  Díky za článek. Určitě souhlasím. Teď je ten čas, kdy jsou Čeči připravení k solidaritě.

  • O.JÍRA napsal:

   Souhlas. Vzpomeňte jen na euforický srpen 1968 a následnou „normalizaci“. I když současná realita svou brutálností může“naši „vnitřní normalizaci“ oddálit. Dost také záleží na škole rodině i spolcích, ve kterých jsou děti. Ani manuál MŠMT všechno nevyřeší.

   • Zdenál napsal:

    Pomohl jsem vychovat dva mistry světa v hokeji. Pokusíme se s kolegy podívat po dětech z Ukrajiny a vést je ke sportu. Hlavně musí být v kolektivu aby zapomněli na tu hrůzu, co jim komunisti způsobili.

 2. Toky napsal:

  Roberte, Roberte, nech přece jenom na vládě!!

 3. P. Radosta napsal:

  Po krizi katarze

  Výjimečně souhlasím s Hlídacím psem kapitalismu a demokracie: Ano, tzv. solidarita s tzv. Ukrajinou brzy pomine, alespoň v naší drahé vlasti. Pomine, jakmile si Češi zjistí, že naši vlast zaplavují ukrajinští běženci.
  BĚŽENCI !!!
  Češi přece vědí, že přijímání běženců je EVROPSKÁ hodnota, jedna z tzv. základních. A co my Češi a Rusové, my Západoasiati, máme společného s Evropou či evropskými národy, ha?!
  Pak náš Národní Vůdce Miloš pevně uchopí příležitost a uspořádá referendum o odchodu (úprku!) Česka z EU a NATO.

  Po drtivém úspěchu referendu bude mít Veliký Putin cestu otevřenou. Z osvobozené Ukrajiny je cesta do Česka krátká, ruské neprůstřelné tanky přejedou Slovensko za jediný den.

  Na shledanou v lepších časech!

  P. Radosta

  • Pavel napsal:

   S tím co ukázali na Ukrajině, zastaralé krámy z 60 a 70 let jsouk k smíchu. Nové a moderní technologie jsou pro ně tabu. Útočné drony Nato a USA jsou technologická špička. V konvenčních zbraních je Rusko obr na hliněných nohou a všichni kromě vás to vědí, probuďte se.

 4. Zdeněk Prošek napsal:

  Dobrý den,
  naopak, nepochopil jsem, co nám pan Břečťan chtěl vysvětlit. Když se svezu metrem, např. do Stodůlek, nevím jestli žiji v Praze, nebo na Ukrajině. Sta tisíce jich tu je, další statisíce na polská víza a další na černo. K tomu statisíce Rusů… Všechno jednou skončí. Tak jaké využití momentální solidarity – jako hurááá přijmeme Ukrajinu do EU? To nemyslíte vážně?

  • A. S. Pergill napsal:

   Raději se ocitnout metrem na Ukrajině než v Saúdské Arábii nebo Íránu. S těmi Ukrajinci se jakžtakž domluvíte a nepodřežou vás za to, že nevyznáváte islám. Druhá věc je, že ti Ukrajinci jsou tu aby pracovali, a ne aby brali sociální dávky.

 5. A. S. Pergill napsal:

  Problém autora článku je, že na hranicích Polska sedí nějací obyvatelé ze zemí subsaharské Afriky a další podobní. Tito lidé nejsou naprosto žádní uprchlíci, ani podle mezinárodního práva, protože na tu hranici se dostávali skrze řadu pro ně bezpečných zemí.
  Podle zmíněného práva měli zůstat v té první a odtamtud před vyslanectví a konzuláty vyjednávat o legálním vstupu do nějaké jiné země. Jak to ostatně dělali naši uprchlíci po komunistickém puči v roce 1948 (někteří seděli v rakouských a německých lágrech pro uprchlíky i několik let) a podobně i uprchlíci po okupaci v roce 1968, byť těch bylo méně a byli odbaveni rychleji).
  V lepším případě jsou tito „uprchlíci“ jen parazité, snažící se vysávat náš sociální systém, v horším případě je nějaký islámský Putin rozmísťuje po Evropě jako svou budoucí pátou kolonu, až ji bude dobývat.

  Oproti tomu uprchlíci z Ukrajiny (bez ohledu na národnost, utíkají i Rusové a příslušníci národnostních menšin) jsou opravdu uprchlíci podle platného mezinárodního práva a pomáhat jim je naprosto správné (těm předchozím pomáhají jen lidé, porušující mezinárodní právo). Jistěže druhou věcí je, že jsou s námi navíc kulturně kompatibilní, velice rychle se zvládnou domluvit a zařadit do pracovního procesu a i v případě, že tu z nějakých důvodů zůstanou, budou pro nás přínosem.

  • liberal shark napsal:

   Amen

  • Richard Švehla napsal:

   Pseudonym „A. S. Pergill“, čili pisatel Jan Šimůnek, na webu proslul nenávistnými útoky na všechny věřící. Přesněji: Na všechny věřící v Boha. Kdo věří v Putina a jiné „mocné“ Conany, je Šimůnkovým soudruhem a soukmenovcem.

   Nyní nám opět předvádí své pokřivené myšlení: Uprchlíci ze Sýrie, vyhnaní ze svých domovů rusáckým plošným bombardováním, jsou prý méněcenní, ve srovnání s Ukrajinci, vyhnanými týmiž ruskými válečnými zločinci.
   V čem je – podle Šimůnka – rozdíl mezi Ukrajinci a Syřany?
   No přece v barvě pleti. Což ovšem nenapíše, zbaběle, takže raději datluje cosi o „parazitech“.
   Prostě tentýž narativ, jaký používají národní socialisti o Židech a Romech, či bolševici o tzv. buržujích.
   A jak jinak: Má s tímto narativem úspěch, u všech naci-bolševiků. Křivý křivého si hledá – a nalézá.
   Hnus.

   Richard Švehla

   • A. S. Pergill napsal:

    Milý Richarde Švehlo,

    Je mi naprosto u koncové části trávícího traktu, kdo vyznává jaké náboženství.
    Problém vidím jen tehdy, kdy nějací věřící začnou vnucovat normálním lidem buď přímo toto náboženství, nebo chování z něj plynoucí. A proti tomu považuji za legitimní se bránit, a to všemi prostředky a s jakýmkoli dopadem na ty vnucovatele (přiměřeným intenzitě jejich aktivit).
    Neměl bych např. problém s tím, aby, pokud nějaká protipotratová organizace zabrání ženě v interrupci, a ona pak na následky těhotenství nebo porodu zemře, padly velmi tvrdé tresty a za určitých okolností bych pro ty nejhorlivější podpořil i trest smrti.

    A pokud se týká těch Syřanů. Pokud utíkali před Asadem, pak jsou to stoupenci ISIl, tedy bestiální vrazi a ti, kdo jim zajišťovali zázemí. Těm lidem bych na útěku před spravedlivým trestem pomáhal asi stejně, jako bestiálním dozorcům z německých vyhlazovacích táborů – tedy, vydal bych je do rukou spravedlnosti, bez ohledu na to, že za své „zásluhy“ mohou dostat i špagát (nebo nějakou jeho místní obdobu).

    A rozdíl mezi Ukrajinci a Syřany je také v tom, že Ukrajinci jsou legitimní váleční uprchlíci, kteří přešli do prvního bezpečného státu (tč. Polsko, na řadu asi přijde i Slovensko, možná Rumunsko). A tam čekají na legální povolení k přesunu do další země. Udělení takového povolení vstupu na naše území plně podporuji. Stejně jako podporuji podporu těmto prvoliniovýn státům EU jejich příval zvládat.
    Syřané ke hranicím EU museli projít řadou pro ně bezpečných zemí. Tudíž nejsou legitimní uprchlíci, ve smyslu mezinárodního práva.
    Další rozdíl je v tom, že z Ukrajiny k nám prchají ženy a děti, z mužů ještě tak starci a invalidé. Pokud je doprovázejí bojeschopní muži, tak se po jejich bezpečném přejití k nám vracejí bojovat za svou vlast.
    Z islámských zemí k nám přicházejí cca z 80 – 90 procent muži vojenského věku. Ty za uprchlíky považovat nelze, spíš za vážné riziko.

    • jiří Zámečník napsal:

     Miáte pravdu pane Pergill, je tu však daleko větší podraz a vlastizrada naší vlády o které se však nemluví a je jen otázka času kdy se to prokáže a podepsat tuto zradu má Rakušan již dnes. Jedná se o tzv. nucenou solidaritu, kterou přislíbil v únoru v Bruselu Fiala a MV Slovenska. Je to něco neuvěřitelného a šíleného. Fiala přislíbil, že budeme brát do ČR migranty z Islámských zemí, se kterými si Západní země neví rady. Jsou to ti nejhorší ze všech, které pozvala Merkelová a nechtějí pracovat a nemají je kam vrátit. Než si je ochotně převezneme, tak je budeme tři roky v těchto západních zemích živit !!!! Byl bych velmi rád, kdyby to byl jenom nějaký hoax a omyl. Pokud je to však pravda, tak za tuto zradu na našem národu by měla vláda okamžitě odstoupit!!!

    • Richard Švehla napsal:

     Kdepak, Jane Šimůnku, Vy NEJSTE tak hloupý, abyste věřil takovým žvástům, takovým nenávistným lžím.

     Všimněte si, prosím, že nepíšu „svým vlastním žvástům“. Neboť ty nenávistné lži nejsou Vaše, nýbrž rusácké. Vy je pouze papouškujete, podobně jako Zeman, Klaus, T. Okamura, či jiní nacibolševici.

     Mimochodem: Díky tragickým zkušenostem víme, že pozor je třeba dávat hlavně na naši českou rodilou rudohnědou špínu, na lžinenávistníky Vašeho typu.

     Richard Švehla

     • A. S. Pergill napsal:

      Co jsou „nenávistné lži“? Já, patrně na rozdíl od vás, přečetl Bibli i Korán. Kdo jedná podle těchto knih, ten se prostě nehodí do civilizované společnosti. A není to žádná lež, plyne to jednoznačně z prokazatelného obsahu těchto knih.

      Přečtěte si akademický překlad Koránu, vyšel v 70. letech s velmi rozsáhlým poznámkovým aparátem, zahrnujícím mj. stručný životopis jeho autora. Tehdy byly, pochopitelně, islámské teroristické útoky hudbou vzdálenou nějaké čtvrtstoletí. Přesto je z toho textu jasné, že k nim prostě muselo dojít.
      Některé současné překlady Koránu, zejména ty, které podhazují „nevěřícím psům“ sami muslimové, jsou, slušně řečeno, velmi nepřesné a s množstvím vynechávek.

      Průšvih vidím v tom, že demokratická společnost je postavena na axiomu, že jsou všichni lidé v ní civilizovaní. A pokud nejsou, dost si s nimi neví rady. Máme s tím problémy nejen my, ale s vraždícími sektami mají občas problémy i v USA (a občas je řeší jejich vyhlazením, viz např. Koreshité). Mansona taky nebyli schopni zastavit dřív, než povraždili příslušníky Holywoodské smetánky, vč. těhotné manželky režiséra Polanského, který se z toho následně zbláznil.

 6. liberal shark napsal:

  1) vláda nesmí lhát. Lidé z Ukrajiny jsou skuteční váleční uprchlíci. Lidi z Afriky a Asie jsou ilegální ekonomičtí imigranti.
  2) Vláda musí vytvořit jasný, srozumitelný a realistický program jak se dostat ze současné bezpečnostní, energetické a ekonomické krize.

  Pak lidi vydrží (skoro) všechno.

 7. bob 54 napsal:

  Na solidaritu je čas, ale vy chcete, aby to platili jen zaměstnanci. Chci přispívat
  tam kam uznám za vhodné a ne povinně. To tu už také bylo.

 8. M.H. napsal:

  Zrušení superhrubé mzdy byla doslova superblbost, ovšem zavádět ji teď,kdy lidé řeší Ukrajinu, energie a inflaci a vlastně celou tu situaci doslova tak zneužít, to by byla velká podpásovka

 9. petrph napsal:

  No jo bylo by to dobrý, ale ona přece vláda stejně slibovala už předtím že bude systémově šetřit a snižovat státní výdaje. Takže by úplně stačilo kdyby v tom pokračovala s ještě větším úsilím.
  A co by bylo špatný, kdyby namísto toho vyhlásila mimořádnou solidární daň, nejhůř v navýšení DPH, zvedla tím už dnes napružené ceny, a tím lidi spolehlivě naštvala..

  A pokud se týče utečenců, Ukrajinci tady nikdy nikomu nevadili, jestli v tom má někdo problém, tak jedině úřady, když jim nedokážou včas vyřizovat pracovní povolení. Tak v tom ať si udělá Fiala pořádek a to rychle,,

 10. Sam napsal:

  Pokud padne Ukrajina, bude pro Putina střední Evropa jahůdkou na dortu, protože ji mimo napomádovaných jednoročních dobrovolníků a dobrovolnic nemá kdo bránit.

  • jiří Zámečník napsal:

   Proč by chtěl jít Puti do Evropy. To je holý nesmysl. Samozřejmě, že Putin vyhraje a jestli tam naše vláda bude posílat zbraně a to i jiné země, jenom se tento válečný konflikt prodlouží a o to víc bude zbytečně mrtvých na obou stranách. Ale jinak se nic nezmění. Není nikomu divné, že se dělá tolik humbuku, když Putin začal válku, ale pokud zahájili mnoho jiných válek Američani, tak všichni tito řvouni mlčeli. Jaký je rozdíl, když umírají děti a nevinní lidé na Ukrajině nebo v bývalé Jugoslávii, ve Vietnamu v Iráku nebo v Afghánistánu. Každá válka je zlá!!!

  • A. S. Pergill napsal:

   Neměla by být, protože pak by asi došlo na házení atomu.

  • Lukáš napsal:

   Nesmysl. Jsme v NATO. Kdyby Ukrajina byla v NATO, Dutin by si toto nedovolil. Ale ani tak kýženého efektu nedosáhne – už teď je po něm. Začne po něm jít čím dál tím víc lidí, včetně Rusů. Přes bohaté ruské oligarchy sužované sankcemi by mohla vést celkem slibná cesta k jeho fyzikální likvidaci. inu, stojí to za pokus.

   • A. S. Pergill napsal:

    Lukáši, jenže ti oligarchové jsou Putinovi nepřátele odjakživa, resp. od doby, co se dostal do vedení Ruska. Pokud budou ekonomicky oslabeni, pomůže to spíš jemu (na druhé straně jsou to zločinci, které není třeba litovat).

 11. Robert Seifried napsal:

  Už zase! Jaký disrespekt k soukromému majetku, rovnému přístupu ke všem lidem a spravedlnosti a férovosti obecně! Už zase nám autor (jinak píšící skvělé články) předkládá své nebezpečné socialistické myšlení, které nevyhnutelně vede později k tomu komunistickému. Jakákoli nerovná daň rovná se křivda na právech lidí. Opravdu se divím, že se ve společnosti stále objevují názory, že je potřeba bohaté k solidaritě donutit. I po všech těch příkladech z minulosti, která ukázala, že pokud se někde rozvinula šlechetnost, pak právě u bohatých, zajištěných, kteří nemusí myslet na to, jak přežijí. I sám autor uvádí příklad majitelů PPF, kteří dobrovolně pomáhají obrovskou částkou. A nejinak je tomu napříč celou společností finančně vyvolených. Proč je, pane Urbane, chcete pořád za jejich schopnosti a bohatství trestat? Opravdu nerozumíte tomu, že šlechtictví, v tom původním smyslu šlechetnosti, vzniká právě tam, kde se nemusí počítat každá koruna? Oni mají srdce mnohdy na správnějším místě, než mnozí závistiví a naštvaní chudí, brblající na celý svět… Jak můžete nevidět nespravedlnost, jakou navrhujete? Jedině rovná daň, stejné podmínky pro všechny, znamená skutečně spravedlivou společnost. A nebojte, bohatí, když uvidí, že je nikdo nechce okrádat, a že společnost s nimi hraje fér, se rádi rozdělí a budou pomáhat seč jim síly budou stačit, a jak jim srdce bude napovídat…

  • Tanja napsal:

   Pane vy ani nevíte co je to fér slovíčko znamená!!!

 12. Robert Seifried napsal:

  Už zase! Jaký disrespekt k soukromému majetku, rovnému přístupu ke všem lidem a spravedlnosti a férovosti obecně! Už zase nám autor (jinak píšící skvělé články) předkládá své nebezpečné socialistické myšlení, které nevyhnutelně vede později k tomu komunistickému. Jakákoli nerovná daň rovná se křivda na právech lidí. Opravdu se divím, že se ve společnosti stále objevují názory, že je potřeba bohaté k solidaritě donutit. I po všech těch příkladech z minulosti, která ukázala, že pokud se někde rozvinula šlechetnost, pak právě u bohatých, zajištěných, kteří nemusí myslet na to, jak přežijí. I sám autor uvádí příklad majitelů PPF, kteří dobrovolně pomáhají obrovskou částkou. A nejinak je tomu napříč celou společností finančně vyvolených. Proč je, pane Břešťane, chcete pořád za jejich schopnosti a bohatství trestat? Opravdu nerozumíte tomu, že šlechtictví, v tom původním smyslu šlechetnosti, vzniká právě tam, kde se nemusí počítat každá koruna? Oni mají srdce mnohdy na správnějším místě, než mnozí závistiví a naštvaní chudí, brblající na celý svět… Jak můžete nevidět nespravedlnost, jakou navrhujete? Jedině rovná daň, stejné podmínky pro všechny, znamená skutečně spravedlivou společnost. A nebojte, bohatí, když uvidí, že je nikdo nechce okrádat, a že společnost s nimi hraje fér, se rádi rozdělí a budou pomáhat seč jim síly budou stačit, a jak jim srdce bude napovídat…

  • Tanja napsal:

   Podlé toho jak opakovaně píšete jedno i totéž se dá usoudit že jste nervózní a myslím si že i máte důvod.

 13. Tomáš napsal:

  Je to solidarita s bojující armádou Ukrajiny, která pod zvláštními symboly, nemá moc dobrych variant. Je to obrovská tragédie pro Ukrajince, kteří bojují a ženy a deti odcházejí do emigrace. I pro Rusko to není dobrá anabaze tato speciální operace u bratrskeho národa. Následky v zahraniční politice budou dlouhé a neodhadnutelne. Vzbuzovani iluzi o zabezpečení země, kterou mocný soused kritizuje a neměl jinou možnost ji ovlivnit, to přece není dobré řešení. Vždyť NATO i EU nemá alternativu k mocenskym ambicím Číny. Válka na Ukrajine je nebezpečný fenomén v současnosti, ale má přesah i v krátké a delší budoucnosti. Vojenský nechat porazit armádu a jen ji dodávat zbraně a trestat útočníka sankcemi to připomíná Varsavske povstání, ale není to příhodné jen podobné. Dvě mocnosti získávají z toho
  ta na východě ovšem víc. Biblické zvolání „Lidé bdete“, se vzdaluje. Budou noví představitelé v Kyjevu a dlouhá ekonomická náprava a zůstane otázka zda i morální. Ukrajina byla před speciální operaci zeme pod vlivem oligarchu a mafii.Z tohoto konfliktu nevzejde nic pozitivniho do budoucnosti. Caudillo Franco přežil,španělské kralovstvi také, ale nasledovala světová válka. USA mají také neřešitelný problém v pronikání Číny do Pacifickeho prostoru, budou to také řešit nemorálním jednáním, která je čekají. Použití JZ proti císařském Japonsku jim moc v Asii nepřináší dobrého a co bude dál je v rukách Prozretelnosti.

  • A. S. Pergill napsal:

   NATO bude muset umožnit Putinovi vycouvat se zachováním tváře, alespoň pro Rusy. Opak bude znamenat jadernou válku. Je mi líto, ale tak to je.
   Možná se podaří udržet nějakou „Západní Ukrajinu“, která bude demokratická a na jejíž východní hranici postaví Putin bariéru, aby mu do ní všichni obyvatelé té východní části neutekli. To je asi maximum, čeho se podaří dosáhnout. Vše ostatní je nemístný optimismus.

   Jako velmi problematický vidím „půhon“ Putina před Haagský tribunál, protože ten bude Putina o to víc motivovat k použití všech prostředků, tedy i jaderných zbraní.

 14. Lukáš napsal:

  Nesmysl. Jsme v NATO. Kdyby Ukrajina byla v NATO, Dutin by si toto nedovolil. Ale ani tak kýženého efektu nedosáhne – už teď je po něm. Začne po něm jít čím dál tím víc lidí, včetně Rusů. Přes bohaté ruské oligarchy sužované sankcemi by mohla vést celkem slibná cesta k jeho fyzikální likvidaci. inu, stojí to za pokus.

  • A. S. Pergill napsal:

   Myslím, že se Rusové nezmotají ani na nějakou obdobu zpackané (pro nás velice naštěstí) akce Valkýra. A ten Haagský tribunál je spíš pro ruské velení demotivující. Prostě buďto to s Putinem nějak uhrají, nebo půjdou i s ním sedět. Což se jim asi nebude chtít; zmáčknutí jistého červeného knoflíku budou brát jako menší zlo.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost