Čapí, nebo Orlí hnízdo, jak si Hamáček balil taštičku s holením a co by tomu všemu řekl C. G. Jung

Napsal/a Robert Malecký 1. září 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Máme tady takový hezký zvyk. Vždy, když banda Calverů neskrývaně a už zcela bez skrupulí demontuje stát a demokracii, my řešíme sochy a pomníky. Fajn, jen abychom se zase brzo nedivili. „Člověk může ztratit rozum více či méně normálním způsobem,” psal C. G. Jung a pro nás to znamená, že i dál budeme mít dostatek materiálu pro tuto pravidelnou kroniku bezútěšnosti náševo vremeni.

  • Pokud jste sledovali třináctidílnou dietlovskou mýdlovou operu kolem odchodu ČSSD z vlády Agrofertu, připravili si pro vás její tvůrci ještě bonus v podobě rozhovorů s herci v některých vedlejších rolích. A představte si to, takový Jan Hamáček už ale opravdu, fakticky chtěl odejít z vlády, no poslechněte si to sami:

„Já jsem byl připravený dohrát do konce a z vlády skutečně odejít. Mimochodem, já už jsem měl sbaleno.”
(Jan Hamáček pro Aktuálně.cz, 30. srpna)

Tak jo. Teď ještě tu o Červené Karkulce a máme to komplet. Ostatně tu etuji s holením by ještě Hamáček vybalovat neměl, v pondělí se čeká obžaloba Andreje Babiše a třeba zase najde příležitost si odchodem z vlády pěkně povyhrožovat, nebo aspoň párkrát svolat grémium.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Když už jsme začali citátem velkého psychiatra, necháme ho ke dnešku promlouvat i dál. „Fanatismus je vždy příznakem potlačené pochybnosti,“ napsal třeba. Vzpomněli jsme si na tato slova, když jsme narazili na podivuhodnou sondu do duše sběratele politických funkcí, poslance hnutí ANO Milana Ferance. Jeho facebookový elaborát nese název „POKUS (patrně marný) O RACIONÁLNÍ DEBATU SE SPOLKEM ANTIBABIŠ“ a je to tak trochu jako když vám u vrátek zazvoní Jehovisti. Ze spisku vyjímáme:

„Pokud by vládu tolerovala např. ODS, museli bychom respektovat jejich programové priority. Asi by nebyla zrušená karenční doba, byl by nižší schodek, nižší daně atd…”
(Milan Feranec na facebooku na téma podpory od KSČM, 28. srpna)

Tak si to představte, tu hrůzu. Nižší schodek! Nižší daně! Nebylo by na dotace pro Agrofert. Ještě že má ANO v zádech komunisty, takhle může lidi dál pěkně holit a zemi zadlužovat.

  • Existuje jedno dobré moudro, jehož autorem tedy není C. G. Jung, to mu ale na pravdivosti neubírá. Je to poučka pro začínající politiky a zní takto: „Napadne-li tě vtip s Hitlerem, dej si facku a mlč.“ Jenže je to marné, je to marné, tentokrát se neudržel poslanec hnutí ANO Patrik Nacher.

Hahaha. Příspěvek poslanec nakonec smazal, přesněji řečeno ho nahradil vysvětlujícím textem o tom, že vlastně chtěl jen vyvolat debatu, jak už to v podobných případech zkoušejí.

„Napadlo mě s velkou dávkou nadsázky, ironie a sarkasmu dát na FB k fotkám o tom zprávu a zapojit do toho Čapí hnízdo. Čekal jsem, co se bude dít a co zejména komentátoři, novináři, analytici, opinion makers. A ejhle, chytlo se.“
(Poslanec Patrik Nacher ve druhé, rovněž už smazané verzi příspěvku, 27. srpna)

Ano, chytlo se a i druhý příspěvek už je smazán. Poslanec chtěl vyvolat debatu, ale debatovali mu tam lidi. Nebo mu někdo konečně prozradil jinou, též velice platnou poučku: „Lejnem čím víc se hýbá, tím víc smrdí.“

  • Ale abychom se konečně dostali taky k nejzávažnějšímu problému české současnosti, kterým je umístění sochy maršála Koněva v Bubenči. Boj o jeho zakrytí provázely jisté nestandardní jevy, které by zmíněný Carl Gustav nejspíš glosoval takto: „Teorie mi starosti nedělají, ale ve velké míře mi je dělají fakta.“ S těmi se naopak příliš nepářou na TV Prima.

 

Screenshot z vysílání hlavní zpravodajské relace TV Prima, 30. srpna.

Čertík je v detailu, v tomto případě v názvu twitterového účtu údajné ruské ambasády. Zkušenějšímu redaktorovi by asi napovědělo RussianEmbCZnot, ti pomalejší si mohou účet přímo rozkliknout.

Nám se podařilo získat příručku televize CNN pro redaktory české televize Prima, která má pomoci při spuštění společného zpravodajského kanálu. Kromě jiného v ní stojí: 1. Dej si pozor na dezinformace, i kdyby tě Jitka Obzinová v minulosti učila cokoli. 2. Pokud je ve zdroji uvedeno „parodický účet“, nech se zmlátit klávesnicí a na citaci zapomeň. Tak třeba to do konce roku dají nějak dohromady.

  • Stará mediální pravda říká, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. Tak tady na závěr jeden máte, líp bychom to stejně nenapsali. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)