Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Bývalý důstojník BIS Soukenka končí v čele Janečkova protikorupčního fondu. Povede jej Linda Majerová

Nadační fond proti korupci založený miliardářem Karlem Janečkem mění po pěti letech svého působení ředitele. Ke konci dubna končí Petr Soukenka, kterého podle jeho vyjádření od května nahradí dosavadní projektová manažerka fondu Linda Majerová. 

Dosavadní šéf NFPK Petr Soukenka opouští funkci ředitele fondu ze zdravotních důvodů. „Poslední cca 2 roky se potýkám s opakovanými zdravotními problémy, které mohou souviset s prací ve fondu. Již zhruba v půlce roku 2015 jsem se rozhodl, že práci ve fondu nejpozději ke konci roku 2016 ukončím,“ řekl HlídacíPes.org odcházející ředitel Soukenka.

„Přicházely ovšem stále nové kauzy, a také bylo nutno řešit kauzy stávající, a tak jsem svoje rozhodnutí stále odkládal. Na začátku roku 2016 mne opět potkala zdravotní komplikace, a tak jsem se definitivně rozhodl.“

Spekulace o Čapím hnízdě

Soukenka odmítl spekulace, že by za jeho koncem v čele fondu byl rozdílný názor na kauzu Čapí hnízdo, než jaký má zakladatel Karel Janeček. Ten působení Andreje Babiše v politice po provalení okolností ohledně 50-milionové dotace pro Babišovu farmu Čapí hnízdo značil za „velké zklamání“ a distancoval se od něj.

„Správní radu jsem požádal o ukončení angažmá už na počátku března tohoto roku,“ uvedl Soukenka. „S Karlem Janečkem nemáme stejné názory na celou řadu věcí, ale nikdy se nestalo, že by jeden druhého názorově nerespektovali.“

Odcházející ředitel NFPK považuje za největší úspěch fondu, že se podařilo „vybudovat nezávislou, nepolitickou a ekonomicky silnou organizaci, která dokázala otevřít celou řadu kauz, ve kterých šlo o miliardy korun. Přesto, že jsme čelili několika soudním žalobám, přesto, že jsme byli otevřeně zastrašováni, tak jsme nikdy neustoupili.“

Mezi nejvýznamnější úspěchy fondu jednoznačně patří odkrytí klientelistických sítí kolem Dopravního podniku v Praze či v Nemocnice na Homolce.

Žena v čele fondu

Linda Majerová, která jej od května nahradí, působila ve fondu jako projektová manažerka. Měla také na starosti donátory a podporovatele, ale také komunikaci s médii, správu webu a agendu grantů. Na rozdíl od Soukenky, který do NFPK přišel z oblasti bezpečnostních složek, jako bývalý důstojník BIS, Majerová vystudovala mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Profil nové ředitelky NFPK Lindy Majerové NALEZNETE ZDE. Před nástupem do fondu působila na Vysoké škole ekonomie a managementu, naposledy jako vedoucí kanceláře rektora. Poté zastávala funkci projektové manažerky v Nadačním fondu pro podporu vědy Neuron.

V nové pozici ředitelky NFPK zatím neplánuje žádné změny. „NFPK má dobře zavedené jméno, byla bych ráda, kdyby to tak zůstalo,“ řekla Linda Majerová HlídacíPes.org. „Ostatně strategie a směřování fondu je v kompetenci správní rady, jejíž složení zůstává stejné.“

Na nadační fond tak dohlíží pět osobností: jeho zakladatel Karel Janeček, majitel pivovaru Stanislav Bernard, bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák, moderátor Jan Kraus a podnikatel Radim Jančura.

Cena, granty a pátrání

Fond je primárně zaměřený na tři oblasti: uděluje Cenu za odvahu oznamovatelům korupce, v rámci které fond rozdělil více než 2 miliony korun. Současně podporuje rychlými granty protikorupční projekty (takto například podpořil v pátrání po majetkových poměrech Marka Dalíka i Ústav nezávislé žurnalistiky, jehož publikační platformou je HlídacíPes.org).

Nedílnou součástí fondu je také investigativní práce na konkrétních kauzách.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno