Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Policejní kontrola na Trutnovsku / foto: MARTIN VESELÝ / MAFRA / Profimedia
foto: MARTIN VESELÝ / MAFRA / Profimedia,

Bumážkou proti zdravému rozumu. Jak se policie vydala na mentální výlet do roku 1985

GLOSA. Čekali jsme, zda se i nejnovější soubor vládních opatření stane hitparádou absurdit a ze které strany přijde ten největší divácký hit. Dočkali jsme se. Vítězem je tentokrát ministerstvo vnitra a policie za epochální výlet pana Broučka hluboko do 20. století, kdy v jakékoli komunikaci občana se státem vítězil papír, moře papíru a bumážka navrch. Vítejte v Česku, zemi budoucnosti.

Musí mít lidé při přejezdu mezi okresy u sebe papír, nebo stačí dokument v mobilu? Policie, v tomto případě přesněji řečeno Veřejná bezpečnost, má jasno.

Pozornost zaslouženě vzbudilo pondělní vyjádření jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera pro ČTK.

„Dnes a v úterý ještě máme určitou benevolenci. To například znamená, že nám stačí mít potřebné dokumenty jen v e-mailu v mobilu. Ale od středy už budeme vyžadovat, aby lidé měli vše vytištěné na papíře a prokazovali se tím,“ řekl na své vycházce do roku 1985 Matzner.

Chvíli to vypadalo, že jde o ojedinělý exces člověka, který třeba nevyniká v práci s elektronickými dokumenty, má rád „svý jistý“ a v zaměstnání poslouchá Modern Talking a Abbu. Pak se ovšem ukázalo, že jde o systémovou vadu v hlavách českých policistů, kterým někdo zapomněl odstranit čip Rakouska-Uherska.

„Jelikož se ale jedná o fyzické předložení, je důležité mít dokumenty vytištěné,“ řekla pro Eurozprávy třeba mluvčí Policejního prezidia České republiky Hana Rubášová. A podobně mluví i pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová. „Dle aktuálního nařízení je povinnost se prokázat písemným dokladem.“

 

 

Festival absurdit pokračuje, když si rozebereme vyjádření mluvčích důkladněji. „Když vás zastaví hlídka, také jí nepředložíte řidičský, občanský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a zaplacené pojištění oskenované v mobilu či v jiném moderním technologickém zařízení. Vše dokládáte fyzicky, a proto je nutné mít i papír zdůvodňující překročení hranic okresu přímo u sebe,“ říká Rubášová a pokračuje elegantním obchvatem: „Občané si budou muset pomáhat. Pokud někdo nevlastní tiskárnu, bude se muset obrátit na souseda či kamaráda, kterým do e-mailu pošle písemné zdůvodnění, a přátelé mu ho vytisknou. Jistě se najde někdo, kdo má tiskárnu doma, anebo v zaměstnání.“

Proč? Protože proto. Má to dvě roviny, my nejprve zmíníme zdravý rozum.

Povinnost mít u sebe vytištěný dokument by dávala smysl, kdyby policie papíry vybírala, třeba proto, aby si s nimi major Matzner topil u ohníčku při poslechu Žalmana Lohonky. Jenže nic takového se neděje. Mimo jiné proto, že by s sebou takových vytištěných listů musel člověk vozit nekonečné množství, protože nemůže předem vědět, kolikrát bude kontrolován. Jde tedy o mentální zkrat, nebo rovnou policejní buzeraci.

Druhá rovina se totiž týká zákona.

Třeba právník specializující se na právo IT Zdeněk Kučera pro server Lupa upozornil, že postačí, když se člověk prokáže dokumentem v mobilním telefonu, ze kterého bude zřejmé, kdo jej podepsal. Dodal, že řada předpisů českého právního řádu trvá na tom, že listinná a elektronická forma jsou si rovné. Novější předpisy dokonce elektronickou formu preferují.

„Pokud Policie ČR takový požadavek vznese, nebude mít jakoukoli oporu v právních předpisech a pokud bude příslušná osoba disponovat příslušným prokázáním výjimky elektronicky, splní požadavek usnesení vlády,“ říká Kučera.

A není sám. Třeba právník Michal Frankl v jedné z internetových diskusí upozornil, že požadavek na písemnou podobu není totéž co na listinnou. „Čestné prohlášení může být vytesáno do kamene a stále to bude písemné (opak ústní). A na to, že elektronická podoba dokumentu splňuje písemnou formu, je řada judikátů,“ napsal Frankl.

Policie si jednoduše vybrala formu, jakou má ráda. Papír je papír, tyhlety internety a digitály každého jen otravují. Je to podobné, jako když pro svou pohodlnost plošně uzavírá restaurace a provádí v nich plošné kontroly občanských průkazů. Což je právě tak efektní, jako nezákonné. Pavlovovská čára vzpomínek v kolektivním policejním mozku zůstává a snadno se obnovuje. Jak je možné, aby se praxe vrátila do starých dobrých osmdesátek, kdy směla všechno a na všechno byl papír, hned to příslušníkům naskočí.

Tak vítejte v Česku, zemi budoucnosti.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

54 komentářů

 1. Karel napsal:

  Teda nezlobte se na mě, ale v článku zmíněné pohnuté době jsem prožil více jak třetinu svého dosavadního života a komačéros nemůžu stále ani cítit, ale to jak se vyvíjí situace poslední dobou (a nemyslím jen covidovou, ta tomu dala korunu), začíná se mi stále více vkrádat myšlenka, že totalita zase úřaduje v plné polní.

  • Miloš napsal:

   Však to taky řídí eSTBák

  • Luděk napsal:

   Pravda ,že co se podařilo za 20 let se 10let šikovně bourá ,ničí EU za nic nestojí ,NATO je drahý a zbytečný,politici si možná protiustavně vyhlašují nouzový stavy ,Zeman volá Putinovi o vakcínu o kterou i v Rusku nikdo nestojí a nutí se lidem ve státní správě kde si nemužou vybrat mezi vyhazovem a prací.Prymula a řada VIP si dělá co chce ,ale hradní pán ho vyznamená,Kancléř samej malér ale to je dobrý.A co pruměrnej člověk?Musí sedět doma v okrese v práci chtěl přetrhdílo Havlíček zrušit jídelny -No pánové je mně 64,a jsem rád že to mám za pár-Kde jsou roky po revoluci a ti politici.Nadávalo se ale takovej bordelstát nebyl a to nemá s covidem co dělat

   • Lysovska napsal:

    NATO a drahý? To řekněte v Pobaltí a vysmějí se Vám, Putin by je dávno sežral.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Co by tamzískal? Houby praváky v lesích, co jsme je vidali před léty v Itálii na trzích. Nic víc tam není.

     • ČERT napsal:

      No, kdyby už ne nic jiného, tak Pobaltí má pro Rusy už tradičně takový strategický význam. A vemte si, jak Rusko je dneska vůči Baltu rozpoloženo… Na severu, v oblasti Petěrburgu, kousek pobřeží při Finském zálivu. Na jihu Kaliningradská oblast (bývalé Východní Prusy), enkláva zcela oddělená od ostatního ruského území… No a Estonsko, Lotyšsko, Litva, přesně akorát mezi těmito dvěma pobřežními úseky…

   • Nataša Ježková napsal:

    Při čtení Vašeho článku se mi líbílo obohacení české slovní zásoby o „bordelstát“. Mě zase napadlo proč „vláda národní zkázy“ sídlí zrovna ve strakově akademii a zda by se někde v jejích útrobách nenašlo asi tak 250000 kusů očkovacích vakcín ale vlastně to ani není tak divné přeci ornitolog Hrabiš má s opeřenci bohaté zkušenosti ,

  • Ivan Puteany napsal:

   Máte pravdu, též se mi zdá,že se tento stát ubírá cestou k minulosti.
   Evidentně selhává státní aparát,schopní lidé v privátním sektoru jsou šikanováni byrokracií ,elektronizace státní správy je tristní s provázaností všech možných rejstříků, samý papír a razítka , no hrůza.
   A další šílený jev , jak se vyrojily zástupy starých komoušů, udavačů STB,jen co jich je ve vládě a parlamentu a nyní tvoří novou politiku.
   Bohužel mnoho lidí tomuto fandí a zřejmě se jim stýská po starých časech.

  • Míla napsal:

   jo,kdybych byla mladší,emigruju.Ale kam,ta blbost je snad všudepřítomná…

  • Karel napsal:

   Přesně tak STB je zpět.

 2. martin napsal:

  moje cestny prohlaseni kterym se prokazuju policajtum:

  Z duvodu narizeni vlady Ceske Republiky vedene trestne stihanym StBakem Andrejem Babisem, ktery jako premier CR ma zasadni podil na nezvladnuti epidemie cinskeho viru
  CESTNE PROHLASUJI
  ze jedu ze sveho bydliste aaa, okres xxx, do sve provozovny v bbb, okres yyy, z pracovnich duvodu, nebo zpet z bbb do aaa.
  datum platnosti, razitko, podpis.
  JSME SCHOPNY NAROD. JEN NAS RIDI NEMEHLA.

  policajti to vzdycky prectou az do konce …

  • Miroslav Domanský napsal:

   Škoda, že už nesloužím, Vás bych si jako policista vychutnal, internetový hrdino. takových jako vy jsem poznal za více jak 20 let služby mraky. No jo no, my jsme byli ale jiná třída, na druhou stranu to policistům nezávidím..

   • martin napsal:

    no jiste, a v cem si me jako vychutnas?
    babis trestne stihany JE.
    babis StBak JE. sam to priznal a potvrdil to nejvyssi slovensky soud, a evropsky soud ve strasburgu se babisovou stiznosti na slovensko odmitl zabyvat
    to, ze babis ma zasadni podnil ne nezvladnuti epidemie cinskeho viru dokazuje treba to, ze my mame 1953 mrtvejch na milion obyvatel, zatimco rakousko 952, tedy u nas zemrelo na cinsky virus o 10722lidi vic, nez kdyby to bylo jako v rakousku.

    a co me muzes? dat dejchnout? test na drogy? posluz si.
    udelat staru? co najdes ve 2 roky starym aute za 1.5M, ktery pred 2 mesici proslo servisem ??
    tesim na snazivce jako ses ty, ale zatim se zadnej takovej bohuzel nenasel

    • Kuzebauch napsal:

     To je dnešní moda za vše může Babiš nebo vláda a co ti ostatní kteří porušují co se dá a ohání se Svoboodu a pod.Každý má jen plnou hubu keců.

     • martin napsal:

      jsme nejhorsi na svete
      mel si ten babis vybrat jinej narod, kdyz mu to my kazime

   • LHK napsal:

    Vychutnal za co? Text čestného prohlášení přece obsahuje to, co StBák Babiš cestou svých nohsledů od nás ovčanů požaduje! Pozor: považuji omezení mobility obyvatel za jeden z klíčových bodů v boji proti covidu (při nedostatečném tempu očkování, při chaotickém řízení preventivních opatření a při ignoranci odůvodněných opatření velkou částí ovčanů). Ozývám se jen proto, že Vy (M.Domanský a Vám podobní) jen potvrzujete návyky „jiné třídy“ zneužívat Vašeho služebního zařazení k neodůvodněné buzeraci ostatních. Styďte se, prosím, alespoň doma u svého počítače.

  • Karel napsal:

   Tak jsem to nějak napsal, akorát ne z nařízení vlády, ale dopiloval jsem to , z nařízení STB ČR.

 3. petrph napsal:

  Bohužel, je to tak. Nakonec, ještě by člověk mohl být rád, že pro ty policajty „papír jako papír“, tedy i vytištěný z tiskárny (a třeba u souseda). Být trochu chytřejší (doslova jako právníci), tak by mohli požadovat buď originál, a nebo úředně ověřenou kopii toho potvrzení…:)))

  Jenomže ono je to tragické – nahnat na silnice jak policii, tak i armádu, s tím že si mohou – v rámci vydaných příkazů rozhodovat jak chtějí, tedy i protiprávně. A když už si tuhle náhle získanou pravomoc odzkoušejí, tak se jí budou, jak politici, tak i policie jen neradi zbavovat. Nakonec, jak se i říká, covid tu s námi bude i třeba nadále. Ostatně, připravme se na to, že za pár měsíců budou stát vojáci i policisté trvale i na vnitřních hranicích EU a kontrolovat covid pasy…

 4. Kryštof napsal:

  Bude zřejmě nutné podávat v každém jednotlivém případě podobného excesu ze strany Policie ČR, resp. Městského strážníka, trestní oznámení pro podezření ze spchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 trestního zákoníku. Je nanejvýš vhodné osobu ztotožnit pomocí identifikačního čísla, které je povinná nosit viditelně. Ideální je oznámení podat písemně na příslušné státní zastupiutelství dle místa kde k tomu došlo. To se totiž nejhůře zametá pod koberec.

 5. JanaBa napsal:

  skvělý článek! Vytisknu (u souseda) a schovám. Za 2 roky, doufám, nebude nikdo věřit, kam jsme to naše ponižování nechali dojít.

 6. Noname napsal:

  Dopoledne někdo od policie řekl tohle a to má zcela výjimečně logiku : „V ideálním případě by lidé měli papíry ukázat přes okénko, aby se k sobě s hlídkou nemuseli přibližovat. Když to bude v telefonu, tak to policista neuvidí,“

  • petrph napsal:

   Tedy, já chápu že to bude znít až groteskně, ale aby měl ten policista na stanovišti tablet, kam by mu řidič poslal to potvrzení přes okénko skrz bluetooth, to už musí naší policii znít doslova jako hudba z Marsu.
   A kdybych přidal opravdu sci-fi hodné 21.století , že by ta potvrzení nemuseli u některých řidičů kontrolovat na místě vůbec, ale ti řidiči je před jízdou nahráli někam na policejní server s spztkou vozu – takže by je ti policajti po kontrole spzky nestavěli vůbec A kdž si představím, že by tam mohl
   nahrát podnik jména a spztky aut všech svých zaměstnanců co dojíždějí, nebo mají jiné důvody (převážení zboži, atd..)??
   To jen abych dokumentoval, že naše policie je opravdu dosti technicky opožděna, řekněme tak o 50 let zpátky,,

  • Dr. B napsal:

   No logiku to má, ale jen na první pohled. A při podrobnějším zkoumání tato logika ztrácí na síle.
   Tak za prvé:
   Pokud je policista slepej, tak nemá co dělat u policie a nebo si má pořídit brejle (taky je nosím, nevidím v tom problém).
   Za druhé:
   Není problém z uzavřeného vozidla poslat policistovi požadovaný dokument na jeho služební telefon. Číslo vám může ukázat na ceduli přes okno.
   Za třetí:
   Vybavme sbor policie silnými lupami, ať na to chlapci vidí.
   Vím, jsou to absurdní argumenty, ale pokud policie sama sklouzává do absurdity, pak po mě nemůže chtít racionální reakci 🙂 Celé je to totiž postaveno na tom modelu „nařizovat a trestat,“ místo toho jejich proklamovaného „pomáhat a chránit.“ Coby jejich v podstatě zaměstnavatel (platím je ze svých daní) nestojím o zaměstnance, který mě bude v rámci pravomocí mnou udělených buzerovat jen proto, že se tak rozhodl.
   A na závěr. Pokud jde o to čestné prohlášení (v určitých případech), pak vlastně ani nechápu, proč je vyžadováno písemnou formou. Přece pokud nemusí být nijak ověřené, můžu ho učinit ústní formou přímo na dotaz policisty na místě kontroly.
   Doufejme, že mezi řadovými policisty se i přes tyto nesmysly najde dost soudných lidí na rozdíl od jejich nadřízených. Doufejme ……

   • petrph napsal:

    Máte jistě v mnohém pravdu, jen tedy asi vysvětlení, proč písemné prohlášení a předem. Právě proto aby v něm bylo předem napsáno kdy, a kam a proč ten řidič jede-čili pak lze toto i při kontrole ihned ověřit – zda je v tu uvedenou dobu na té uvedené trase.
    Nikoliv aby si to pak jen z  hlavy vymýšlel, podle toho kde a kdy ho zrovna policajti zastaví..

    • Dr. B napsal:

     Uznávám, že to má logiku, já jak se rozjedu, tak nevím, kdy přestat.
     Jen nevím, zda by takový postup (abych si to napsal až při případné kontrole) byl lege artis a nebo ne. Nařízení to nepřipouští, to vím, ale zda je takové nařízení správně formulované a má oporu v zákoně, to již nevím. Protože v případě elektronické formy dokumentu pravděpodobně policie vyžaduje něco, na co nemá zákonný nárok.

     • petrph napsal:

      Vida – na co lidi nepřijdou. Prej, jestli by si to lidi nemohli napsat až při případné kontrole. Ten důvod proč ne jsem uvedl výše.
      Nicméně, možná něco na vysvětlenou – samozřejmě že samotný ten vládní pokyn pro policii není lege artis ( ve zdravotním právu se tak označuje postup ..odpovídající nejvyššímu dosaženému vědeckému poznání“.
      Ale pouze „ad hoc“, tedy narychlo vypracovaný vládní příkaz, pro tento případ. Čili pokud se v něm objeví nějaké nejasnosti, – a kdyby se ve větším počtu zneužívaly, tak ho taky vláda může dosti rychle (doslova v řádu dnů) změnit, tedy rozuměno i zpřísnit..

 7. Adámek Jaroslav napsal:

  Dobrý den, nic nového, v SSSR to bolševici praktikovali 70 let, občané bez povolení nesměli vycestovat že svého Districtu, na toto též dohlížel na kontrolních stanovištích milice!! Běžnou kriminalitu policie nestačí řešit a na tyto komedie vyčerpává své zdroje!!! Každý normálně uvazujici člověk ví, že toto covid nezastaví, akorát tak nastvou již tak vystresovane občany!!! Zdravim 😵😵😵

 8. Jeňýk napsal:

  Každý si léčí komplexy, jak se mu naskytne a inteligence dovolí.

 9. ludmila napsal:

  Bumážka je moc. Četba dokumentu v mobilu či na tabletu nedodává funkci takovou vážnost, jako předávání papíru, Jeho šustění a studování, zda jste si náhodou nespletli datum nebo nezapsali adresu zaměstnavatele špatně. Možná vás můžou i seřvat za to, že prohlášení nemáte natištěné – nemám barvu v tiskárně, písmo nečitelné, ale především, ta moc ovládat. Buzerovat. Šikanovat lidi, ženoucí se do montoven, na služební cesty nebo úřady. /plně vidím ty příslušníky Veřejné bezpečnosti, jak zkoumají mou občanku, listují stránkami, ověřují, zda jsem si na fotce podobná.

  • Tomáš napsal:

   Je vidět, že jste trochu neznalá…. Osočujete zde pouze LIDI (ano i Policisté, armáda či celníci) jsou také jen lidé a jejich rodiny prožívají to co ostatní a oni jen musí aplikovat co tato vláda vymyslela a to, že nikdo nestanovil v Usnesení vlády 216/2021 co a jak konkrétně (asi se není čemu divit, když je nařízení jen něco vymyšleného na koleni a za pár hodin), tak asi nemá smysl si vylévat zlost na lidech co musí stát venku při teplotách okolo 0 stupňů a jen zastavovat auta a říkat si „kdo na mě zase bude protivný atd“….
   Ne nadarmo se říká, že jak se do lesa volá…… a možná právě vám bych toto přál….

   • Dr. B napsal:

    No oni mají ti policajti stejnou možnost, jako my ostatní. Můžou přece používat zdravý rozum a ne slepě poslouchat nesmysly, které vymyslí nějaký jejich nadřízený. V rámci zákona samozřejmě, ale toto rozhodnutí se zákonem nekoresponduje. A pokud jim je zima, když tam chudáci stojí, tak můžou jít pracovat třeba do supermarketu za kasu. Nikdo je přece nenutí dělat takovou práci, když jim nevoní, nemám pravdu?
    A jak píšete, když jsou na člověka milí a snaží se věci řešit po dobrém, asi si na nich nikdo zlost vylévat nebude. Ale přát někomu, aby ho někde zbuzerovali jen kvůli tomu, že je jim zima a nebaví je dělat svou práci pořádně, to mi opravdu připomíná bolševické SNB spíš, než PČR tak, jak bychom si jí asi všichni představovali. Navíc policajt si musí jistou míru nepříjemného jednání od lidí umět snést a nehojit se za to na nich. Od toho je profesionál. A pokud to nedává, supermarkety pořád shání někoho za kasu. Jak říkala moje babička, pokud něco nebudeš dělat pořádně, raději se na to vykašli a jdi dělat něco jiného.
    Hezký den 🙂

  • Jarka napsal:

   Teď jste mi připomněla, jak si kamarád cestou do Maďarska ve vlaku nůžkama na manikůru musel ostříhat knír, protože ho neměl na fotce v pase.

  • Daniel napsal:

   Ludmilo, je mi vás líto, doufám že vás ta kyselost a zlost přejde, oni určitě namají nic jiného na práci než stát na hranicích okresů 12hodin bez jidla, pití, wc a bez vystřídání a k tomu vás ještě jak říkáte otravovat, je divný že ti co toto vymýšlejí vám nevadí. Doufám, že až budete v ohrožení tak přijedou a i tak vám pomůžou.

 10. Honza napsal:

  Máte naprostou pravdu.
  Čestné prohlášení (pokud si ho tištěné nepřevezmou) musí stačit i ústní. Potvrzení od zaměstnavatele nezmiňuji.
  Toto se netýká jen policie, ale i dalších státních organizací. Stačí, že většina těchto organizací vyžaduje vytištěné faktury zasílat poštou. K čemu je potom celá slavná digitalizace, datové schránky, el. podatelny…

 11. Václav Müller napsal:

  Skvělá úvaha. Jen bych si dovolil korigovat přirovnání k přebujelé administrativě monarchie. Např. ministerstvi financí mělo necelých 100 úředníků. Smlouva o soukromém používání a příspěvku na splátky na služební automobil na 10 let měla 1 oboustranně popsaný list a bylo tam vše. O dnešní byrokracii se našim předkům nemohlo zdát ani v nejhorším snu.

 12. Jarda napsal:

  Jedno mě hlava nebere, proč musím mít čestné prohlášení písemně, kdyžto mohu čestně prohlásit ústně.

 13. kukačka napsal:

  Bravo!!!! Už dlouho jsem se tak od srdce nezasmála. Jak vtipné a trefné, v této smutné době, kdy nám policie pomáhá a chrání nás až k smrti – udušením v respirátorech plných ropných derivátů, samozřejmě certifikovaných. Kdopak je asi potřeboval prodat?

 14. Hanys napsal:

  Uvědomte si,že těm policajtům to někdo nařídil,myslím ,že z toho taky nemají radost,tak na ně neplivejte síru.

 15. JanaM napsal:

  Policie nám doporučuje, at si dojdeme k sousedovi nebo kamarádovi, at nám potvrzení vytiskne? Já myslela, že smyslem opatření je, abychom se nenavštěvovali….

 16. A. S. Pergill napsal:

  Smyslem tohoto nařízení je jednoznačně snaha znemožnit cestování co největšího procenta osob, na které se vztahují některé výjimky z lockdownu. To samé platí i pro fakt, že tyhle věci byly vyhlášena v noci z pátku na sobotu, kdy už většina provozů nejede a pokud ano, tak tam nejsou sekretářky a podobný administrativní personál, schopný tato potvrzení vystavit. MMCH, z mobilu v obchodech u pokladen běžně čtou čárkový kód i QR kód.

 17. virus napsal:

  K cestě do NDR nebo do Bulharska , atd. jste žádné povolení nepotřeboval , stačil pas nebo někam jen občanka ! Občané USA nesměli nebo pořád nesmí cestovat na Kubu !

  • A. S. Pergill napsal:

   Výjezdní doložku jste potřeboval i tam. Vím z vlastní zkušenosti, měli jsme v NDR příbuzné a jezdili jsme za nimi.
   Co se týká cest z USA na Kubu: Za WW2 jste taky nemohl jet z Velké Británie do Německa (nebo jen velmi složitě).

  • Michal Dvořák napsal:

   Já si pamatuju že se muselo i při výjezdu do spřátelených zemí žádat o výjezdní doložku (vyjet i do Bulharska nebo NDR mohli tudíž pouze lidé, co drželi hubu a krok. Koho udal anonymně soused, že mluví proti režimu, ten měl smůlu a pokud už měl vydaný pas, tak mu bez udání důvodu nemuseli doložku dát, takže ani nevěděl proč). Na cestu do socialistické Jugoslávie (bývalý spolek HR, SRB, SLO, MK, MNE, BIH a RKS) se dokonce žádalo o devizák, kdy stát dovolil vyměnit si za vlastní úspory pár dolarů asi tak na kafe

 18. usama bin ladin napsal:

  nasel jsem to pozde bumazka je vyborna vec mozna ze by stacilo razitko ve stare zrusene obcance ten bacil tady bude porad nikdo ho neznici narikaji na preplnene nemocnice proc se nevyuzivaji ty velice tajne vojenske nemocnice je jich asi osm ta v techotine ma byt dokonce vybavena to delaji zdravotnikum schvalne armada by ti urcite zvladla a bylo by po problemech ale toho se nedockame je mi smutno

 19. Lubomír napsal:

  Dobrý den, může mi prosím někdo poradit v následujících bodech?
  – na jakou adresu mám zaslat výtisk číslo 2. dokladu o opuštění okresu podle bodu IV.
  Usnesení vlády České republiky číslo 216, ze dne 26.února 2021 ?
  – je nutné mít na výše uvedeném dokladu Úředně ověřený podpis?
  -jsem povinen mít výše uvedený doklad při jízdě v autě v přihrádce, kapse oděvu,
  nebo ho mohu mít v zavazadle?
  -jak dlouho jsem povinen archivovat použitý dokad?

 20. Rudolf Radvan napsal:

  To je přece jednoduché proč policie chce vše na papíře ,kdyby uměly s moderními prostředky jako telefon atd. tak nedělají policajty ale sedí někde v bance nebo na úřadě. Anebo mají málo práce a tady našly uplatnění, vezmou papír do ruky od někoho kdo třeba ani netuší že má COVID-19 a přenese ho na jiný, no a sláva naše řekněme neschopná vláda má svoje čísla proto aby nás mohla dál zavírat doma a likvidovat drobné a střední podnikatele.

 21. kapitán black napsal:

  Podle diskuse vyplývá, že je to samý „ynteligent“, který si honí pouze svoje EGO. Kdyby se zamysleli, tak dojdou k tomu, že ten písemný dokument je hmotný důkaz pro případný konflikt, spor apod. Už to vidím jak se topoří ynteligenti, když by policajt požádal o mobil, aby si mohl ověřit třeba telefonicky údaj-na to má právo!! Skoro ze všech příspěvků je patrné, že to je samé obrovské JÁ. A právě takoví, kteří zde exhibují, jsou těmi, kteří ten svrab způsobují. Policajti určitě ve většině nejsou těmi co by chtěli buzerovat za každou cenu, ale na vás je to potřeba!

 22. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Ty záznamy v mobilu lze zlikvidovat silným neodymovým magnetem, papir na magnet nereaguje.

 23. Masox napsal:

  Obzvlášť pikantní je v době lockdownu doporučení,aby se lidé navštěvovali a pomohli si. Protože to je přesně to, co je zakázáno. Tedy trestný čin navádění ke spáchání trestního skutku.

Přidávání komentářů není povoleno