Budeme se mít dobře. Necháme si doplatit miliardy ze zpackaných privatizací

Napsal/a Robert Břešťan 20. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Je dobře, že se případ privatizace OKD dostal až před soud a spěje k rozsudku. Stát by se mohl podle dnešního výroku žalobce teoreticky zahojit o 5,7 miliard korun. Je ale více než jasné, že nezahojí.

Tuhle gigantickou sumu by totiž neměl jako škodu státu platit žádný uhlobaron, miliardář, nýbrž trojice mužů, na nichž si stát mnoho nevezme – někdejší soudní znalec Rudolf Doucha a bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek.

Nikdo s politickou zodpovědností a reálnou rozhodovací pravomocí v době prodeje státního podílu před soudem nestál a s nejvyšší mírou pravděpodobnosti  ani stát nebude.

Bylo by kde brát

Ostatně ani tento roky trvající soud neinicioval stát, nýbrž nájemníci bývalých bytů OKD (žalobu podali v březnu 2011). Česko se k tomu prostě jen se zpožděním přichomýtlo.

Díky vzoru OKD, tedy že státní rozpočet mohl a měl v minulosti dostat mnohem více než skutečně získal, by ale možná stálo za to uvažovat o otevření dalších velkých privatizačních příběhů.

Státní rozpočet by díky tomu mohl nádherně nabobtnat, hned by bylo na levnější jízdné pro studenty a důchodce.  

Jeden příklad za všechny –prodej plzeňské Škody na počátku tohoto století. Zadlužený podnik získala společnost Appian (jež se navenek tvářila jako americký investor, později ale vyšlo najevo, že jde o peníze vytažené z privatizace Mostecké uhelné společnosti). Cena – pouhých 800 milionů korun.

Zlatá Škoda…

Jen následným prodejem jednotlivých částí holdingu si přitom privatizátoři přišli na nějakých 15 miliard korun. Za prodej samotné Škoda Power korejskému Doosanu přistálo na účtech za 11,5 miliardy.

A to ještě zbylo rodinné zlato jménem Škoda Transportation, kterou nedávno od zakladatelů Appianu, Marka Čmejly a Jiřího Diviše (a dalších spolumajitelů) za odhadovaných deset miliard korun koupil nejbohatší Čech Petr Kellner.

Pěkně nám to z těch 800 milionů narostlo, není-liž pravda?

Kde se to jen stala chyba? A kdo za ni zodpovídá? Že by zase nějaký soudní znalec?

Politik jistě ne. Kde není žalobce, není soudce, natož nějaká náhrada škody.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)