Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Demonstrace proti nošení roušek (Teplice, srpen 2020)
Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia,

Boj proti viru jako souboj generací? I puberťák může být zodpovědnější než senior-popírač

KOMENTÁŘ. Když ministr zdravotnictví Roman Prymula ve čtvrtek oznamoval výrazně tvrdší opatření proti šíření nákazy koronavirem, mezi zákazy vměstnal i poznámku o údajné mezigenerační válce. Mladší lidé podle Prymuly nepovažují virus za rizikový a ti starší z něj naopak mají strach, což údajně snižuje efektivitu opatření. Není to ale generační střet, kdo Česko dostal do současné prekérní situace.

Denní přírůstek nakažených tento týden prorazil hranici pěti tisíc, stále více z nich je v nemocnicích a rostou i počty těch, kteří nemoci Covid-19 podlehli. Ať už zemřeli „na vir“ nebo „s ním“.

Ministr zdravotnictví v reakci na vývoj situace opět zasáhl do životů občanů – restaurace budou otevřeny jen do osmi večer, kina a divadla se zavřou úplně, stejně jako vnitřní sportoviště.

„Nikdo asi nepředpokládal, že se dostaneme do takového exponenciálního nárůstu a pokud opravdu nebudeme dodržovat ani tato opatření, budou muset být opatření ještě tvrdší,“ prohlásil Prymula na tiskovce s tím, že si nedovede představit zavedení nějakého modelu, kdy opatření zaváděna nebudou vůbec nebo budou volnější, a „přeteče“ tak kapacita nemocnic.

Prý by to nefungovalo, protože v Česku je „téměř válka mezi generací mladší a generací starší, kdy ta mladší nepovažuje onemocnění za příliš rizikové ve vztahu ke svým osobám a na druhé straně generace starší má reálné obavy, že se může něco stát,“ rozvedl svou teorii Prymula.

Generace nejsou problém…

Ministr tak proti sobě staví blíže nespecifikované dvě generace Čechů. Z té první, mladší, dělá nezodpovědnou skupinu, která nepatří k těm rizikovým. Proti ní staví starší generaci, kterou popisuje jako opatrnější, protože reálněji vnímá rizika současného stavu.

Jenže toto rozdělení do dvou skupin je plné zbytečného zobecňování, které vede k prohlubování mezigenerační propasti. Mezi mladými samozřejmě jsou i zodpovědní lidé, kteří nosí roušky, když je to potřeba, umývají si ruce a dodržují rozestupy.

 

 

Stejně tak jsou v Česku naopak i starší lidé, kteří vůbec nevěří v existenci koronaviru, případně bojkotují roušky nebo zavádění jakýchkoli opatření. Takže problémem není generační rozdíl, ale nezodpovědnost některých jednotlivců.

Dokazují to ostatně třeba i demonstrace proti rouškám, které proběhly v uplynulých týdnech v několika českých městech a kterých se zúčastnili zástupci různých věkových skupin – samozřejmě bez roušek a rozestupů.

…popírači viru ano.

Takových „popíračů“ roušek a ochranných opatření navíc není jen pár stovek, ale desítky tisíc. Vyplývá to například z počtu podpisů pod peticí lékařů, kteří brojí proti zavádění dalších restrikcí a proti povinnosti nosit roušky v takové míře, jak je to nyní nařízeno. Pod její elektronickou verzi se podepsalo už téměř 60 tisíc lidí.

Jiná petice kritizující očkování proti nemoci Covid-19 je zase postavena na řadě dezinformačních zpráv a konspiračních teorií. Petici už na internetu podepsalo přes 15 tisíc lidí.

Zmíněná petice lékařů přitom poukazuje i na problém lékařských autorit, které současnou situaci bagatelizují. Věří jim jak zástupci mladší, tak starší generace. Svou často nekompetentní kritikou však lékaři z oborů nesouvisejících s epidemiologií komplikuji případný jednotný postup v boji s epidemií.

Příkladem může být, když si média pozvou zubaře, aby mluvil o vlastnostech viru a o tom, proč podle něj není nutné nosit roušky. Je pochopitelné, že se najdou lidé, kteří jsou z roušek zhnusení a s názorem zubaře se ztotožní. Tím se lidé utvrzují ve svých názorech a pro vládu je pak složitější nějaká plošná, efektivní opatření vůbec zavádět.

Neměli bychom ale zapomenout, jak jsme se do současných problémů dostali. Nemůže za ně ani zubař, ani odpůrci očkování, a už vůbec ne generační propast mezi mladými a starými. Může za ně vláda, která příliš pozdě vyslyšela varování skutečných odborníků (epidemiologů či virologů), když v létě předpovídali další nárůst nakažených.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. Václav Čech napsal:

  Jsem rád, že nejsem jediný, kdo si všiml, že vláda prostřednictvím Prymuly dělá ze svého provinění vinu generační. A také, že na to svým článkem poukazujete. Ono to není zdaleka poprvé v této zemi, kdy se svaluje vina na mládež, starší spoluobčany anebo třeba prostě na „pražáky“. Je to až trapné, ale stačí se podívat co nám tu vládne a jsou to vlastně stále stejné kreatury.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Kreatury tu vládnou už nejméně od konce první republiky. Co se týká koronaviru a této vlády, měli bychom přiznat, že tato vláda vždy upozorňovala na možnou další vlnu koranvirové nákazy a apelovala na nutnost být opatrný (a zubaři nikdy, v jeho pseudoepidemiologických tvrzeních, nedala za pravdu). Obviňovat proto vládu je, mírně řečeno, zavádějící. Rozhodně větší vinu, než vláda, mají prokazatelně ti, co epidemii bagatelizují, nedodržují opatření ani doporučovaná a dnes ani nařízená. K nim patří především ti lékaři, ať se jedná o zubaře, nebo kardiochirurga, autoři petice proti všemu, co vláda doporučuje a nakonec dnes i nařizuje. O tyto lékaře, dborníky do jednoho na jiné obory než jsou epidemie, se právě těch téměř 60 tisíc i dalších 15 tisíc lidí ve svém odporu proti těm vládním doporučením a opatřením, opírá. Autoři, v článku zmíněných petic, jsou těmi, kdo dává oněm desetitisícům lidí za pravdu, není to vláda, ať je jakákoliv, která by k tomu odporu zavdala skutečnou příčinu.
   Generační problém to nedodržování doporučení a opatření proti koronaviru, je samozřejmě také. Jako ostatně vše. Mladým se mnohé nelíbí a za vydatné podpory médií viní z toho všeho starší generaci a seniory zvláště a to skoro jako proto, že přežili komunismus a nebyli komunisty všichni zlikvidováni, což by se podle toho, jak o té době píší novináři, jaksi slušelo, že ano …
   Podotýkám, že o vládě komunistů, jako o vládě všechny slušné a chrakterní jedince likvidující (takže my, co jsme to přežili jsme špatní, ba až hodni nenávisti), píší nejvíc právě ti, kteří v té době tahali za sebou káčera a štěrchali štěrchátky, pokud s nimi vůbec ještě tatínek „neočurával ploty“.
   A co se týká narážky na nejspíše dva současné politiky, lze upozornit jen na to, že prezidenti nikdy, ani za Protektorátu JUDr. Hácha, v těchto končinách nevládli a nevládnou ani dnes. Vládnou vlády, ty polistopadové podle Ústavy ve sboru, pravda, pod vedením předsedy.
   Babiš není ideál, ale měli jsme i kontroverznější premiéry. Vládl zde na příklad „Richard Bienert (5. září 1881 Smíchov – 3. února 1949 Praha) rakousko-uherský, československý a český právník, státní úředník a politik. Za protektorátu předseda vlády a ministr vnitra“ (za Protektorátu Böhmen und Mähren pod velením a v úzké spolupráci s německými nacisty), jenž měl zřejmě, jako ministr vnitra, na starosti i nedávno hojně publikovaný romský holokaust. Richard Bienert, byl také dědečkem Teresie Kaslové, která vede soudní spor s prezidentem Zemanem, kvůli jeho tvrzení o autorství údajného a nenalezeného článku „Hitler je gentleman“. Autorem, podle prezidenta, by měl být její druhý dědeček Ferdinad Peroutka.
   Vládnou zde, v těchto končinách, prostě předsedové vlád a to různí, kreatury nevyjímaje.

   • Anti Blbost napsal:

    Pokud dokážeš napsat, že za vývoj země nemůže vedení země, ale nějací popírači, tak se prosím jdi se svojí mentální vadou léčit místo psaní dlouhých komentářů

  • Jarda napsal:

   bože…

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Opravený text: Co se stalo, nemůže se odestát,“bože…“ s tím nic nenadělá a je lépe býti informován, než vykřikovat „bože…“ při čtení o nepříjemných záležitostech z minulosti, které už změnit nejdou a seznámení se tím, jak souvisí se současností.
    Prostě je dobré, vědět jak to bylo a je.

   • Sebastiana napsal:

    To je slohová práce.

  • Jitka napsal:

   jasně…uměle vytvořený boj….děkujeme pane Babiši…že seniory používáte pro váš boj…

  • oponent napsal:

   Souhlasím, je to tím, že bolševické kreatury jsou v politice stále. Takže nepřekvapí, když používají stejnou rétoriku i argumenty, jako za normalizace.

 2. Lukáš Báborský napsal:

  Vždy je jednodušší ukázat na někoho prstem, že o n za to může než přiznat vlastní neschopnost a selhání. Nejprve za to mohli lyžaři, pak to byli zdravotníci kteří se dostatečně nechránili, pak horníci, pak kluby s gastrem v jednom pytli a teď tu máme pro změnu mladé lidi. Jsem zvědavý kdo je na řadě příště.

 3. Jakub Horák napsal:

  To není o generacích…celkově je to postavené na hlavu. Co to je za nesmysl, že cizí rouška chrání mě? Jako že ji někdo vytáhne s kapsy/batohu/kabelky a teď mě chrání? Že se předtím dotýkal kdečeho? To má být ta jistota, co se tady prezentuje, ohroženým skupinám? Kdybych byl náhodou v ohrožené skupině a myslel si, že tenhle vir přišel ukončit mou nesmrtelnost na tomto světě, tohle mě má uklidnit? A na druhou stranu po mě má někdo, kdo celý život nedělá pro svoji imunitu vůbec nic, chtít, abych ho chránil? Ono je totiž strašně jednoduché hodit vinu na všechny ostatní (u vlády to vidíme online) místo toho, aby každý převzal zodpovědnost za své zdraví. Vždyť tady jsou FFP3 respirátory, které mají o 80% vyšší účinnost než STERILNÍ rouška (a až o 99% u těch ostatních). Proč vláda nenařídí ohrožené skupině obyvatel používat respirátory, nevyčlení jim hodiny v obchodech na nákup základních věcí a nedoporučí jim omezit sociální kontakt, když to ohrožuje právě je a uplatňuje restrikce na zbytek populace, která skoro ve 100% případů ani nepozná, že se setkala s virem?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Kdyby to s těmi respirátoy vláda nařídíla, řval byste jako pominutý, že jde o totalitu ne o demokracii a scvobodu. Vaše vývody o tom, že po Vás nemá nikdo, kdo nedělá pro svoji imunitu vůbec nic, chtít,abyste ho chránil, jste-li nakažen infekční chorobou, jsou návodem k nerespektování zákonu o ochraně zdraví. I to by mělo být trestné a Vy po zásluze trestán.
   Kolik lidí, kteří pro svou imunitu nic nedělají znáte jm énem? A proč je na to neupozorníte a neporadíte jim? A vůbec, jak pečujete o svou imunitu Vy? Podělte se o znalosti.

 4. petrph napsal:

  Tak to sice děkuji za naprosto samozřejmé vysvětlení že „souboje generací“ se neúčastní naprosto všichni jedinci té které generace .
  Ale ještě vítanější by bylo vysvětlení, proč se té které skupině věnuje větší mediální pozornost. Jestli je tím, že je ve své generaci skutečně většinová a nebo proto že (nej)víc veřejně řve a dělá největší humbuk…:)))

  Tím by se pak vysvětlovalo mnohé, i ta silná medializace popíračů virů – ale i oponentních popíračů popíračů virů…..))))

  Mimochodem, k tomu závěru, ona přece ani není pravda že „..Může za ně vláda, která příliš pozdě vyslyšela varování skutečných odborníků..atd“ – protože přece, jak známo se spousta opatření spustila včas, od počátku podzimu (roušky , v MHD, roušky v obchodech, roušky ve veřejných budovách, atd) – jenomže pak byla řada navrhovaných opatřeních, na kterých se ani ti zmiňovaní odborníci neshodli mezi sebou. Není-liž pravda???

 5. Martin napsal:

  Jéé bezva, o té petici jsem nevěděl, du jí okamžitě podepsat…

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Běžte, o jedno „také to oné“ více nebo méně, to je už jedno.

 6. Antonín Šulc napsal:

  LOCKDOWN „uzamčení“ kontra STANNÉ PRÁVO Poroč nenazvat to co se tu právě děje pravým jménem ? LOCKDOWN asi zní lépe a chybí tu k dokonalosti jen Protektor a popravy ? KORONOTOTALITA ?Co vyhlásit stanné právo s tanky a armádou v ulicích ?Sarksmus ? Nebo připojené video a to daleko dříve než se to čekalo nemusí být jenom nadsázka a sarkasmus! Proč nebýt jenom ovce ? Diktaturu a totalitu pradávných Komančů vystřídala jen další totalita?Očkovat,očipovat a OVLÁDAT stáda ovcí s náhubkem aby nebylo slyšet to jejich ,,Béé Béé“ sen každé totality? Aneb:,,Z lidí je tak znova stádo ovcí co se samo udává a hlídá , uvěřili v ,,Kronismus“ https://gif15.videosgifs.com/2020/05/02/cuando-botas-las-basura/?fbclid=IwAR0XVxv67ceTb_x8t4yoluCM2qinhRPbP3Bop2lHlZv1opwPMENka0HswYo

Přidávání komentářů není povoleno