Balet Louskáček v Moravském divadle. Foto: Profimedia

Bizár v předvolební kampani, mentální vrávorání titánů a jak se správně skloňuje Louskáček

Napsal/a Robert Malecký 5. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Je x-té předvánoční pondělí a autor těchto řádků se právě vrátil z cirkusu na kolečkách, který je kdovíproč nazýván Česká pošta. Čtenář jistě pochopí, proč dnešní psaní bude zádumčivější než obvykle. Vzpomněli jsme si při této příležitosti na rozhodnutí Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 424/2021 ze dne 20. 5. 2022, které se mimo jiné věnovalo otázce úmyslného předstírání výkonu práce ze strany zaměstnance. A teď otázky? Je možné takové rozhodnutí vztáhnout i na právnickou osobu? Je možné dát České poště jednostrannou výpověď? Na pondělí těžká témata, pojďme raději ke strojům.

  • Jsme hluboko v prezidentské kampani, což s sebou nese jevy nemilé až odporné, nápovědu hledejte v asociacích slova „hluboko“. Sektáři nejmenovaného kandidáta, kterému nechceme zvyšovat dosah, protože je to právě to, o co mu jde, si tento termín vyložili jako povel k ještě hlubšímu zanoření, však vy víte kam. Třeba tadyhle amatérský kytarista a bývalý přeseda sněmovny Radek Vondráček přiložil polínko k festivalu všeobecného hnusu a sdílel fotografii protikandidáta, z řady zjevných důvodů jasný falzifikát.

Zdroj: Twitter Radka Vondráčka, 28. listopadu.

Muselo to bolet, ale fotografii Vondráček po nějaké době smazal. Škoda, o kterou šlo, již ovšem byly napáchána. Došlo i na omluvu, která je, jak už to u sektářů tohoto druhu chodí, omluvou ne-omluvou.

Už delší čas razíme teorii, že by se v podobných případech mělo šíření lží trestat. Ne nějakými složitými soudními procesy, ale podle jedoduchých paragrafů:

Kdo ve snaze získat politickou výhodu zneužije blbosti lidu a veřejně šíří lež, bude potrestán zákazem ucházet se o politické funkce. Kdo takovou lež šíří vědomě v zájmu cizí moci, bude potrestán standardně za vlastizradu, tam není co měnit. A bylo by.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Menší mentální vrávorání ovšem zaznamenáváme v posledních dnech i v táboře demokratů. Je to nejspíš pochopitelné, doba je zlá. Třeba když v Senátu postihla nevolnost kroměřížskou vyslankyni katedry rusského jazyka Vysoké školy života Janu Zwyrtek Hamplovou, kolegové z katedry vtipných slovních hříček si hned povšimli: zkolabovala-zkolaborovala, hahaha. I na bývalého premiéra Mirka Topolánka, muže známého decentním a galantním humorem, bylo pokušení příliš veliké. Když se dělá humor, musí vkus stranou.

Chlapi, nelejte ten hnus z oken, podívejte se, jak teď všichni vypadáme.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Aby to ale nevypadalo, že umíme žít jen politikou. Není tomu tak, i ve světě sportu jsme zběhlí a každý den teď hltáme výkony sportovních komentátorů na poli fotbalového newspeaku. Zatím nepřekonaný je termín pro nafilmování penalty, který zazněl snad na Nově: „Prodal následnou emoci.“ Tvůrčí.

Jenže i fotbal má svou politickou rovinu, dokonce čím dál víc a častěji. Trefně ji v rozhovoru pro DVTV pojmenoval sportovní komentátor Jaromír Bosák.

„Když vyšly najevo údaje o lidech, kteří zemřeli při stavbě stadionů, čekal jsem, že hvězdy jako Messi nebo Ronaldo řeknou: ‚Hoši, bez nás, my tam nepojedeme.‘ Že se to nestalo, je pro mě největší zklamání.“
(Jaromír Bosák, DVTV, 23. listopadu)

Komentátor se ovšem tak trochu střelil do vlastní nohy, protože mohla zaznít ještě jiná věta:

„Když vyšly najevo údaje o lidech, kteří zemřeli při stavbě stadionů, rozhodl jsem se: ‚Hoši, bez nás, my to komentovat nebudeme.'“

Ale nezazněla.

  • Na závěr přiznání: Selhali jsme. Jak jsme se v úvodu kasali, že nejmenovanému kandidátovi nebudeme zvyšovat dosah, i kdyby plácl sebevětší kravinu, tak to nevyšlo. Takhle to dopadá, když se vyslanci lidu popelnicových polí vydají do Národního dělat posh fotky, ale spletou si Louskáčka a louskáček na vořechy.

Tak klidnou mysl, už za pár týdnů se sice budeme ptát, kde se to jen tentokrát mohlo zase podělat, ale zase bude celé té komedii konec.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)