BIS potvrzuje: bezpečnost a zájmy Česka ohrožují aktivity Ruska a Číny

Napsal/a Robert Břešťan 3. prosince 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Letošní veřejná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby si dala na čas. BIS ji na svých stránkách zveřejnila dnes (v pondělí 3. prosince), poté, co text neveřejné zprávy zřejmě narazil na námitky zákonných adresátů – vlády a prezidenta. I veřejná část nabízí zajímavé čtení a důležitá shrnutí. Zejména ve vztahu k aktivitám ruských a čínských zpravodajských služeb v České republice. 

„Ruská činnost se kontinuálně orientovala zejména na vlivové operace a vědomé i nevědomé vytěžování českých zdrojů. Čínské aktivity v dotčeném roce vykazovaly oproti předchozímu roku méně ovlivňování a více zpravodajského pronikání,“ shrnuje v příslušné kapitole BIS.

Příznačné je, že „BIS nezaznamenala žádné, z hlediska působnosti, relevantní aktivity zpravodajských služeb dalších států”.

Velká ruská promořenost

HlídacíPes.org mezi prvními už před několika lety upozornil na personálně přebujelou ruskou ambasádu (a konzuláty) v České republice. Zpráva BIS tento fakt opět připomíná.

„Ruský diplomatický sbor zůstává pro české občany nejvýznamnějším zdrojem rizika nevědomého kontaktu se zpravodajským důstojníkem cizí moci a nátlakovou pákou na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, resp. na disproporčně menší českou misi v Rusku,” píše BIS.

Jinými slovy – pokud by Česká republika vyhostila větší počet ruských pracovníků s diplomatickým krytím, reciproční reakce ruské strany by mohla zcela ochromit činnost českého velvyslanectví v Moskvě.

České ministerstvo zahraničí před nedávnem vyzvalo ruskou stranu zatím k tomu, aby omezilo svůj vozový park automobilů registrovaných jako diplomatické vozy.

„Velikost ruské diplomatické mise a její vysoká „promořenost“ osobami s afiliací na ruské zpravodajské služby dlouhodobě způsobuje nárůst rizik spojených s lehkovážným přístupem českých občanů, zejména politiků a státních zaměstnanců, k neutajovaným, ale interním, neveřejným informacím,” popisuje výroční zpráva BIS.

BIS poměrně otevřeně popisuje i to, jak pracovníci ruské ambasády, ve službách ruských tajných služeb pracují: „Pokud protistrana získá dostatek neutajovaných interních informací od většího počtu zdrojů, již akutně nepotřebuje krást informace utajované, a to, že si o někom myslíme, že je pouze diplomat, neznamená, že nepředstavuje riziko či problém.”

BIS potvrzuje, že Česká republika je cílem ruské hybridní strategie, přičemž koncept hybridního konfliktu je založen na kombinaci různých prvků a využití všech vlastních dostupných vojenských a nevojenských nástrojů: historie, špionáž, vojenské akce, guerilla, ekonomika, organizovaný zločin, korupce, politika, informační boj… „Ale i nástrojů či možností, které nabízí protistrana (např. svoboda slova),” píše BIS se zjevným odkazem na rozsáhlou činnost proruských webů v ČR.

Užiteční čeští autoři

Podle BIS je drtivá většina dezinformačních webů v českém jazyce je dílem českých občanů, kteří jsou přesvědčeni o škodlivosti NATO, EU, USA, liberální demokracie. Rusko je v jejich činnosti ani nemusí nijak podporovat.

„Tito aktivisté jen v rámci svých občanských práv a svobod šíří to, čemu věří, že je pravdivé. Tyto lidi a jejich webové projekty ale zneužívá ruská strana pro šíření propagandy a dezinformací či pro podporu jiných komponentů hybridní strategie, shrnuje BIS.

„Klíčový je cíl ruské hybridní strategie, kterým je především vnitřní oslabení NATO a EU, a to např. cestou oslabení jednotlivých členských států,” upozorňuje výroční zpráva BIS.

©BIS

BIS popisuje i práci čínských zpravodajských služeb v rámci diplomatické mise v Česku: „Výrazně vzrostla intenzita zpravodajské činnosti čínských zpravodajců působících v ČR pod diplomatickým krytím a zpravodajská činnost proti českým cílům vedená z Číny (včetně důstojníků působících v ad hoc delegacích přijíždějících do ČR). S ohledem na vysokou intenzitu čínské zpravodajské činnosti v ČR pokládá BIS riziko vystavení českých občanů čínskému špionážnímu zájmu v Číně za extrémně vysoké.”

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)