Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
bis.cz,

BIS potvrzuje: bezpečnost a zájmy Česka ohrožují aktivity Ruska a Číny

Letošní veřejná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby si dala na čas. BIS ji na svých stránkách zveřejnila dnes (v pondělí 3. prosince), poté, co text neveřejné zprávy zřejmě narazil na námitky zákonných adresátů – vlády a prezidenta. I veřejná část nabízí zajímavé čtení a důležitá shrnutí. Zejména ve vztahu k aktivitám ruských a čínských zpravodajských služeb v České republice. 

„Ruská činnost se kontinuálně orientovala zejména na vlivové operace a vědomé i nevědomé vytěžování českých zdrojů. Čínské aktivity v dotčeném roce vykazovaly oproti předchozímu roku méně ovlivňování a více zpravodajského pronikání,“ shrnuje v příslušné kapitole BIS.

Příznačné je, že „BIS nezaznamenala žádné, z hlediska působnosti, relevantní aktivity zpravodajských služeb dalších států”.

Velká ruská promořenost

HlídacíPes.org mezi prvními už před několika lety upozornil na personálně přebujelou ruskou ambasádu (a konzuláty) v České republice. Zpráva BIS tento fakt opět připomíná.

„Ruský diplomatický sbor zůstává pro české občany nejvýznamnějším zdrojem rizika nevědomého kontaktu se zpravodajským důstojníkem cizí moci a nátlakovou pákou na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, resp. na disproporčně menší českou misi v Rusku,” píše BIS.

Jinými slovy – pokud by Česká republika vyhostila větší počet ruských pracovníků s diplomatickým krytím, reciproční reakce ruské strany by mohla zcela ochromit činnost českého velvyslanectví v Moskvě.

České ministerstvo zahraničí před nedávnem vyzvalo ruskou stranu zatím k tomu, aby omezilo svůj vozový park automobilů registrovaných jako diplomatické vozy.

„Velikost ruské diplomatické mise a její vysoká „promořenost“ osobami s afiliací na ruské zpravodajské služby dlouhodobě způsobuje nárůst rizik spojených s lehkovážným přístupem českých občanů, zejména politiků a státních zaměstnanců, k neutajovaným, ale interním, neveřejným informacím,” popisuje výroční zpráva BIS.

BIS poměrně otevřeně popisuje i to, jak pracovníci ruské ambasády, ve službách ruských tajných služeb pracují: „Pokud protistrana získá dostatek neutajovaných interních informací od většího počtu zdrojů, již akutně nepotřebuje krást informace utajované, a to, že si o někom myslíme, že je pouze diplomat, neznamená, že nepředstavuje riziko či problém.”

BIS potvrzuje, že Česká republika je cílem ruské hybridní strategie, přičemž koncept hybridního konfliktu je založen na kombinaci různých prvků a využití všech vlastních dostupných vojenských a nevojenských nástrojů: historie, špionáž, vojenské akce, guerilla, ekonomika, organizovaný zločin, korupce, politika, informační boj… „Ale i nástrojů či možností, které nabízí protistrana (např. svoboda slova),” píše BIS se zjevným odkazem na rozsáhlou činnost proruských webů v ČR.

Užiteční čeští autoři

Podle BIS je drtivá většina dezinformačních webů v českém jazyce je dílem českých občanů, kteří jsou přesvědčeni o škodlivosti NATO, EU, USA, liberální demokracie. Rusko je v jejich činnosti ani nemusí nijak podporovat.

„Tito aktivisté jen v rámci svých občanských práv a svobod šíří to, čemu věří, že je pravdivé. Tyto lidi a jejich webové projekty ale zneužívá ruská strana pro šíření propagandy a dezinformací či pro podporu jiných komponentů hybridní strategie, shrnuje BIS.

„Klíčový je cíl ruské hybridní strategie, kterým je především vnitřní oslabení NATO a EU, a to např. cestou oslabení jednotlivých členských států,” upozorňuje výroční zpráva BIS.

©BIS

BIS popisuje i práci čínských zpravodajských služeb v rámci diplomatické mise v Česku: „Výrazně vzrostla intenzita zpravodajské činnosti čínských zpravodajců působících v ČR pod diplomatickým krytím a zpravodajská činnost proti českým cílům vedená z Číny (včetně důstojníků působících v ad hoc delegacích přijíždějících do ČR). S ohledem na vysokou intenzitu čínské zpravodajské činnosti v ČR pokládá BIS riziko vystavení českých občanů čínskému špionážnímu zájmu v Číně za extrémně vysoké.”

 

 

 

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. Frenki Hunter napsal:

  Jejda, to je ale novina! To je ale nečekané…jak se ti citovaní a pouze oni, chovají. A kdy se bude psát o dalších velmocích, či státech, které se chovají naprosto totožně , jako Rusové a Číňané? Nebo snad neexistují a nedělají to samé? Jen připomenu namátkou odposlechy kancléřky Merkelové ze strany USA. Nebo podobné „vytěžování Rakouských politiků“, ze strany Německa. Hoď kamenem!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   To, že to všechno , co je v článku popsáno dělají (kromě Rusů a Číňanů) ostatní „vyspělé západní demokracie v čele s USA“, je tak notoricky známo, že BIS už o tom zprávu ani podávat nemusí a tak to ani nedělá.

 2. Admirál napsal:

  BIS zaměstnala Flanderku.

  Krok správným směrem.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Nejlepe slouzi ti, kteri nevedi, ze slouzi. Takze nakonec ta hybridni valka Rusko nevyjde ani moc draho.

 4. sandy napsal:

  je dobře , že se ty naše zpravodajské služby zejména zaměřují na ty potenciální nepřátele Rusko a Čínu ,ale je pro mne zklamání , že jim nestojíme za to ,aby zvýšili úsilí – hned úvodem je konstatováno , že ten rozsah zpravodajské činnosti Ruska a Číny je srovnatelný s předchozími léty ,ale i tak to stačí některým našim politikům aby si zase jednou před kamerami a mikrofony požvanili a některým seto skutečně daří ale nejvíc se mi líbí jak taktně vynechávají všichni dohled Velkým bratrem

 5. petrph napsal:

  Tak jsem si zrovna říkal, když vrcholil minulej měsíc skandál po reportáží TV Seznam o Babiši juniorovi, to ona to měla jistě naše BISka v merku a věděla přesně že Babiš jr byl vloni na Krymu kde a s kým a že to je nebezpečí pro bezpečnost naší země. A že se o tom jistě zmíní ve své výroční zprávě – která navíc měla měsíc zpoždění.
  A ono nic, o Babiši jr a jeho pobytu na Krymu ani slovíčko. Že by o tom Biska nevěděla? Nebo to nepovažovala z hledisku naší bezpečnosti za důležité? Nebo to snad bylo státní tajemství? ? :)))

  • Robert Břešťan napsal:

   Je to výroční zpráva za rok 2017. Tak proto.

   • petrph napsal:

    Ale to snad proboha nikoliv, „proto že “ ..Je to výroční zpráva za rok 2017. “
    Přece Babiš jr. byl na Krymu právě v tom roce 2017, takže jsem naivně předpokládal, že už tehdy naše státní bezpečnostní služby zjistily že syn vicepremiera (a pak premiéra) státu tam je a už tehdy to vyhodnotily jako bezpečnostní riziko-

    Nikoliv tedy, že bezpečnostní služby to začnou řešit až s ročním zpožděním, když o tom výjde reportáž v televizi :))))))))))

    • Robert Břešťan napsal:

     Mea culpa, máte pravdu, bylo to vloni.

 6. Admirál napsal:

  Hlavně, aby nefotografovali nádraží.

 7. Frenki Hunter napsal:

  Já si nemohu pomoci, ale tahle kašpařina z BIS je jako ze Švejka. Putim a její wachmajster v akci, jak poznat a chytit ruského špiona. Nikde ani náznak argumentů, nic konkrétního, žádná konkrétní causa. Za koho nás máte? A pokud si „tohle myslíte“, že tohle , co uvádíte, je pravda, tak se bez prokazatelných důkazů šeredně mýlíte. Výsledek bude přesně v duchu pronásledování Babiše. Děláte medvědí službu svým pánům chlebodárcům.

  • Robert Břešťan napsal:

   Jistě, posláním BIS je popisovat konkrétní „causy“ Frenki Hunterovi. Toto je veřejná část, výroční zpráva, pak je tu ještě část neveřejná…

   • josef napsal:

    No ale co to nezjištění Andreje Babiše jr. na Krymu a v Rusku v roce 2017 od BIS ? To „kapacita“ Koudelka nezjistil ? To je na degradaci a odvolání z funkce za totální neschopnost. Před cca 14-ti dny bylo v mediích 24 hodin denně neskutečné varování jak tento pobyt A.Babiše ml. na Krymu je bezpečnostním rizikem pro premiéra ČR, celou ČR, NATO, SEATO, CENTO, ANZUK a ANZUS a Kosovo také k tomu, že jsem kvůli tomu nemohl vůbec spát. A on ten Koudelka ,jak je vidět, v roce 2017 spal velice dobře. Navrhuji ho vyměnit za Františka Koudelku z STS Chvojkovice- Brod, tam byl přece dobrý oddíl…

Přidávání komentářů není povoleno