Berenika Peštová. Foto: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Berenika a Urválek, kdo dokázal porazit zlo a vtipně mrazivá právnička Schillerová

Napsal/a Robert Malecký 29. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Česko se probudilo do doby postdůchodové, což v praxi znamená dvě věci. Už brzy nebude na důchody, zejména péčí vlád minulých, a jak to vypadá, tak také budoucích. Což je fakt celkem známý, se kterým se nikdo ani příliš nesnaží něco udělat. A je to tak dobře, však oni si Češi, jak je známe, jistě nastřádají na svoje. A pak je tu čerstvý nález Ústavního soudu, který pofoukal snahu koalice s tím vším aspoň trochu zkusit něco udělat. A zde se na chvíli zastavíme.

  • Berenika a Urválek. To není název nové kreslené pohádky České televize, jako byli Lotrando a Zubejda, Robertek a Zulajda nebo Maková panenka a motýl Emanuel. Jde o výjev ze žhavé současnosti, v němž naše oblíbená mostecká poslankyně hnutí ANO Berenika Peštová, hluboce disponovaná i na poměry Babišovy sekty, hledá způsob, jak na sebe upozornit v čárkovací hře organizované stínovým premiérem Karlem Havlíčkem. A podařilo se. I když možná jinak, než sama poslankyně zamýšlela.

Berenika Peštová na Facebooku, 24. ledna, kolorováno, smazáno

Stejně jako platí stará dobrá poučka „napadne-li tě příměr s Hitlerem, dej si facku a mlč“, měly by si dámy z hnutí ANO pomalu začít dávat pozor i na soudruha Urválka. Z toho je pak vždycky jen mrzení. Paní poslankyně se nakonec omluvila:

„Omlouvám se tímto za nevhodné vyjádření. Ctím rozhodnutí ÚS soudu, pouze jsem zklamaná. Každý by měl uznat chybu a omluvit se.“

My jen dodáme, že se možná minula povoláním. Jak dobře by bylo jí i nám, kdyby se stala například putovní názornou pomůckou pro psychologické nebo sociologické přednášky pojednávající o Dunning-Krugerově efektu. Nikdy ale není pozdě začít znova, kariéra modelky nadměrného sebehodnocení by paní Berenice slušela.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Berenika Peštová ještě jednou. Tentokrát nám poslouží jen jako úvodní modelová ukázka k tématu nezhojených ran, které i po roce vedou k nadměrné konzumaci homeopatik na křivdu. Ještě, že se jimi nedá předávkovat.


Jaké zlo má paní Nerudová na mysli? ptá se nechápavě Berenika Peštová a éterem se neodbytně vznáší naléhavé „Kňů! Kňů!“ No můžete hádat dvakrát. Mentálně složitější konstrukce se pak na dané téma dopustila další z titánek hnutí ANO, Jana Mračková Vildumetzová.

Hluboce se skláníme před vaší moudrostí, paní poslankyně. Vaše bonmoty, postřehy a především váš přehled je fascinující a nezapomenutelný. Zejména oceňujeme tu vnitřně složitou pasáž, kde chválíte lid, že prezidentskou volbu správně přečetl a i díky podpoře Danuše Nerudové (ale také Marka Hilšera a Pavla Fischera) zvolil na Hrad Petra Pavla. Prostě cesta intelektuála ze všech stran jest lemována nespravedlností a nepochopením, však ale na vaše slova dojde. Až je tedy někdo pochopí.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • A do třetice s velikánkami hnutí ANO, chybět nesmí ani Taťána Malá, magistra chovu králíke a henté činčile.

Šlo o rozpravu ke korespondenční volbě a zamáznutí opozičních obstrukcí. Debata se ovšem rychle vydala nečekaným směrem.

Nikdy neříkej nikdy, což se k tíži paní poslankyně ukázalo velmi brzy.

Ono je to vůbec s hranicí mezi „ano“ a „ne“ v lidském životě složité a snaha ji uchopit nějak paušálně často vede ke zkratkám. Třeba když hnutí ANO v minulosti samo navrhovalo držet opozici ve sněmovně u huby. Jenže to byla jiná doba.

  • No a jak celé téma co nejvhodněji zakončit? Aby to bylo trochu vtipné, ale zároveň mrazivé, znáte to, takový ten mix, kdy si říkáte: Nic lepšího už dneska neuslyším. Ano, je to výrok, kdy Alena Schillerová hodnotí výkon patnácti ústavních soudců „JAKO PRÁVNÍK“.

A když jsme u „popírání jednoho ze základních stavebních kamenů našeho právního řádu“, o kterém píše paní poslankyně. Útoky na nezávislou justici, byť zabalené do jakoby sofistikovaného výroku, k němu rozhodně patří taky.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)