Ústí nad Labem, Žižkova ulice, 2. května 2022. Foto: Robert Malecký, HlídacíPes.org

Babišova „spontánní“ kampaň se natáčela na jeho Čapím hnízdě

Napsal/a Vojtěch Berger a Robert Malecký 11. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

V kampani ANO prý vystupují nespokojení obyčejní lidé, kteří se odvážně svěřují se svými obavami z budoucnosti. Ve skutečnosti jsou to lidé s průkazkou Babišova hnutí nebo jeho sympatizanti. Teď navíc HlídacíPes.org zjistil, že se kampaň, podle níž prý bylo za Babiše líp a nemá nic společného s jeho možnou prezidentskou kandidaturou, natáčela na Čapím hnízdě. Tedy „nejlepšího projektu, který Babiš vymyslel“ a za který je aktuálně obžalován před soudem. 

Poté, co se ukázalo, že některé z tváří „spontánní kampaně“ hnutí ANO „Za Babiše bylo líp“ jsou aktivními členy či sympatizanty expremiérovy strany, stojí za pozornost i místo, kde kampaň vznikla.

Videa s údajnými obyčejnými občany nespokojenými s vládou Petra Fialy, která Babiš a jeho hnutí postupně zveřejňuje na sociálních sítích, vznikla na farmě Čapí hnízdo z firmy Imoba, která Babišovi patří přes svěřenské fondy.

Dokazuje to například záběr, ve kterém chodbou prochází důchodce „pan Václav,“ jak ho hnutí ANO ve videu tituluje (ve skutečnosti sympatizant Babišovy partaje z Pardubic Václav Jelínek). Kovové obložení na stěnách chodby je natolik netypické, že není pochyb o tom, kde záběr vznikl. Ve stejných kulisách se odehrává video s dalším „nespokojeným občanem“, panem Petrem.

Srovnání některých záběrů z kampaně hnutí ANO s fotografiemi interiéru farmy Čapí hnízdo

Další z tváří kampaně je radní městské části Brno-Sever za hnutí ANO Nikola Staňková. Na její skutečnou identitu a spojitost s hnutím Andreje Babiše upozornil HlídacíPes.org a Seznam Zprávy. Staňková na dotaz redakce, kde že se klipy pro aktuální kampaň natáčely, odmítla odpovědět a odkázala na mluvčího strany.

Také Staňková v klipu vystupuje v několika prostřizích, které lze spárovat s vnitřními prostory farmy Čapí hnízdo, například kongresový sál s výrazným dřevěným obložením. Ve všech dosud zveřejněných klipech lze najít i další charakteristické prvky interiéru Čapího hnízda, například dřevěné nosníky, prosklené dveře či polokřesílka.

Na otázku HlídacíPes.org, zda může potvrdit natáčení klipů na Čapím hnízdě, nechtěl odpovědět ani další z aktérů vystupujících ve videích, oblastní šéf hnutí ANO v Chrudimi Daniel Vodák. Na dotaz přes SMS nereagoval ani hlavní manažer hnutí Jan Richter.

Mluvčí hnutí ANO Martin Vodička na dotaz redakce po místu natáčení odpověděl, že neví a otázku si vyžádal písemně. Do vydání tohoto textu odpověď nedorazila.

„Autentičtí“ členové hnutí ANO

Kampaň se v celém Česku objevila minulý víkend a špičky hnutí ANO se ji nejprve pokoušely prezentovat jako spontánní akci lidí nespokojených se současnou vládou.

„Lidé se na nás obrací, píše nám obrovské množství lidí, stovky, že jsou nespokojení. Toto jsou autentičtí lidé, kteří měli odvahu dát do kampaně svou tvář. Platí to hnutí ANO, ale lidé do toho šli dobrovolně, nejsou to placení herci. Je to připomínka toho, že lidé začínají být nespokojení,“ tvrdila třeba šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová v Partii CNN Prima News.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Nebo zmíněný hlavní stranický volební manažer Jan Richter; ten popřel jakoukoli spojitost s nadcházejícími volbami, ať už senátními, komunálními nebo prezidentskými. Termín komunálních a senátních voleb už byl vyhlášen, uskuteční se na konci září a podle zákona u senátních již od 13. dubna běží lhůta, ve které by strany měly náklady na reklamu započítávat do rozpočtových limitů.

„Nejde o kampaň, která by byla směřována k některým z voleb, vychází spíše z aktuální situace a nálad těch lidí,“ citovaly Richtra Novinky.cz.

I on podobně jako Alena Schillerová tvrdí, že jde o fotografie lidi, kteří se na ANO obracejí, jsou prý nespokojení a vyjadřují obavy z budoucnosti. „Zároveň nám říkají, že mají pocit, že na ně současná vláda nemyslí a nechce je slyšet. Chtěli jsme dát některým z nich možnost, aby jejich názor zazněl i veřejně,“ řekl Richter. Po zveřejnění článku Novinek pak přece jen připustil, že hnutí později část nákladů přizná jako volební kampaň.

A předseda hnutí Andrej Babiš pak pro iDNES.cz (z portfolia skupiny Agrofert) z podpory udělal otázku osobní statečnosti. „Chtěl bych jim za to poděkovat, protože veřejně podpořit Babiše je dnes ukázkou statečnosti,“ řekl.

Jenže pak se ukázalo, že nepravdivé bylo na těchto tvrzeních snad úplně všechno.

Babišovi „stateční“

„Osobní statečnost“ jeli lidé projevit na farmu Čapí hnízdo. Ta patří do holdingu Agrofert prostřednictvím společnosti Imoba. Celý holding je pak zaparkován ve svěřenských fondech zřízených předsedou hnutí ANO. Za údajný dotační podvod s 50milionovou dotací na stavbu farmy půjde Babiš před soud, státní zástupce ho obžaloval letos v březnu.

Poté, co HlídacíPes.org a Seznam Zprávy upozornily na případ brněnské radní Nikoly Staňkové, objevily se i důkazy, že „obyčejní lidé z plakátu“ jsou spojení s hnutím ANO.

Student Adam, podle kterého Babiš „makal a nežvanil“ je ve skutečnosti dlouhodobý podporovatel hnutí ANO, který se s Babišem fotil už v roce 2018.


Zde pan Daniel. I podle něj bylo „za Babiše bylo líp.“ A prý je velká odvaha to říct nahlas:

Zase taková odvaha to ovšem od člena chrudimské buňky hnutí ANO Daniela Vodáka nebude, je to nadále aktivní politik hnutí ANO.

A nakonec dvaaosmdesátiletý důchodce Václav. Na billboardu tvrdí: „Z důchodu mi nezbude vůbec nic. Za Babiše bylo líp!“. I Václav Jelínek je ovšem podporovatel hnutí. Bývalý dlouholetý ředitel socialistických podniků, člověk, který léta sdílí fotografie ze stranických akcí hnutí ANO. A také registrovaný důvěrník STB, který vědomou spolupráci popírá.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)