Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil společnosti Papei, Chytrá vejce Papei

Babišova chytrá vejce jako regionální potravina? Otázky a odpovědi kolem sporného ocenění

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozhodl, že letošní ocenění Regionální potravina nedostanou vejce v krabičce od společnosti Papei. Roudnická společnost, která je součástí holdingu Agrofert, to považuje za součást předvolebního boje. Kritéria pro udělení ocenění splnila: jde o malý nebo střední podnik do 250 zaměstnanců a suroviny pro výrobu „chytrých“ vajec skutečně pocházejí ze 100 procent z Ústeckého kraje.

Jisté je jedno: metodiku pro udělování ceny Regionální potravina čeká po letošním ročníku revize. A je možné, že že ministerstvo zemědělství upraví podmínky tak, aby na cenu nemohli sáhnout výrobci, kteří jsou součástí větších holdingů.

Prozatím ale platí, že kromě skutečných malovýrobců, farmářů nebo třeba malých cukrářů, na cenu běžně dosahují i větší podniky. Struktura je zhruba následující: 60 procent jsou v celorepublikovém měřítku podniky do 10 zaměstnanců, 27 procent podniky s 10 až 50 zaměstnanci a zbylých 13 procent jsou podniky do 250 zaměstnanců. Právě tato kategorie vyvolává kritiku.

HlídacíPes.org přináší přehled otázek a odpovědí kolem Regionální potraviny a přehled aktuálních držitelů ocenění.

Kdo může získat cenu?

Metodika není složitá. Regionální potravinou se podle pravidel soutěže rozumí „produkt (potravinářský nebo zemědělský výrobek) určený ke konzumaci konečnému spotřebiteli, který je vyroben v příslušném regionu a pochází zejména z tuzemských surovin“.

Konkrétně to znamená, že Regionální potravina musí být vyrobena v příslušném regionu ze surovin z daného regionu, případně je-li to z objektivních důvodů nutné z tuzemských surovin. Podíl těchto surovin musí tvořit minimálně 70 %. Hlavní surovina musí být ze 100 % tuzemského původu. To je skutečně vše.

Jde o krajové speciality?

To je největší omyl spojovaný se soutěží. Nejde o typické krajové speciality, i když o ně jít může, ale nebývá jich tolik.

V pravidlech soutěže je uvedeno, že výrobek musí minimálně v jednom znaku vykazovat výjimečné kvalitativní charakteristiky, které zvyšují jeho přidanou hodnotu a zaručují jeho jedinečnost ve vztahu k běžným výrobkům dostupným na trhu, přičemž regionální charakter
výrobku je rovněž deklarace výjimečných kvalitativních znaků.

Převedeno na příklad „chytrých vajec“ – jejich jedinečnost na trhu měla být dána tím, že podobný výrobek nikdo jiný v Ústeckém kraji, ale ani v celé ČR, nenabízí.

Kolik je držitelů ceny v Ústeckém kraji?

Od roku 2010 bylo uděleno 56 ocenění Regionální potravina Ústeckého kraje. Letošní sada devíti ocenění (po vyškrtnutí vajec od firmy Papei jich bude osm) leží zatím na stole ministra Jurečky. Oceněn má být například kozí kefír z farmy Držovice na Litoměřicku nebo Julčin tučný tvaroh s medem z rodinné farmy Létající koza v Břvanech na Lounsku.

Zde je přehled loňských vítězů, více najdete na webu soutěže Regionální potravina.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. nováček napsal:

  Cituji: „V pravidlech soutěže je uvedeno, že výrobek musí minimálně v jednom znaku vykazovat výjimečné kvalitativní charakteristiky, …“ Čímpak výjimešným se vyznčují Babišovy vejce od společnosti Papei? Že by obsahovala třeba celých 17% vaječných bílkovin, tak jako Kostelecké párky v plechu obsahují „celych“ 17% masa?

 2. nováček napsal:

  Opravený text: Cituji: „V pravidlech soutěže je uvedeno, že výrobek musí minimálně v jednom znaku vykazovat výjimečné kvalitativní charakteristiky, …“ Čímpak výjimečným se vyznačují Babišovy vejce od společnosti Papei? Že by obsahovala třeba celých 17% vaječných bílkovin, tak jako Kostelecké párky v plechu obsahují „celých“ 17% masa?
  Omlouvám se za nepozornost.

 3. nováček napsal:

  Oprava č.2 : … Babišova vejce …

 4. petrph napsal:

  „.. výrobek musí minimálně v jednom znaku vykazovat výjimečné kvalitativní charakteristiky, ? Proboha, ta kvalitativní charakteristika je rozklepnutí vajíčka? Ta komise se tím nadobro zesměšnila… Jestli se dneska hovoří o tom že od Zemana by nikdo nevzal vyznamenání, kdo by asi příště šel přihlašovat svůj speciální produkt k takové komisi naprostých ….? (radši zůstanu u teček).
  Ale bohužel druhá věc je komu vlastně chce ta rozklepnutá vajíčka prodávat, v ceně 6 Kč za jedno? On už to jejich mluvčí vysvětloval, prej té kompjůtrové nové generaci, co umí diskutovat, kooperovat, všechno si najde na internetu chce měnit svět, ale je líná a neschopná si i to pitomé vajíčko rozklepnout, takže jim to musí pan Babiš připravit předem… Co asi lze očekávat od takové generace?

Přidávání komentářů není povoleno