Andrej Babiš. Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Babiš své noviny využívá k útokům na vládu. Premiér Fiala deníky vynechává

Napsal/a Vojtěch Berger 18. července 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš nadále využívá svá média ve svůj prospěch. Za poslední rok a půl je v celostátních denících podepsán pod více než čtyřiceti komentáři ostře kritickými vůči vládě Petra Fialy. Téměř polovinu z nich Babišovi otiskly Mladá fronta Dnes a Lidové noviny z jeho vlastního vydavatelství Mafra. Premiér Petr Fiala v tištěných denících za stejnou dobu publikoval jen čtyři texty.

„Náš politický střet s opozicí nevnímáme jako souboj o počet autorských komentářů,“ reaguje mluvčí vlády Václav Smolka na dotaz, proč premiér z komunikačního mixu zjevně vypouští komentářové stránky celostátních deníků.

Ty vláda podle mluvčího považuje pouze za doplňkový komunikační kanál, vzhledem „ke specifickému a početně omezenému publiku, jež tento typ mediálních výstupů konzumuje“.

Andrej Babiš naopak na čtenáře novin dost sází. Dokládá to počet názorových textů, pod nimiž je podepsán jako autor.

HlídacíPes.org s využitím údajů společnosti Newton Media spočítal, kolik článků Babiš (nebo jeho marketingový tým) napsal pro celostátní deníky od ledna 2022 do července 2023, tedy zhruba od chvíle, kdy Fialova vláda získala důvěru v parlamentu, a kdy ji Babiš coby opoziční lídr začal vehementně kritizovat.

Prostor pro Babiše? Hlavně jeho MfD

Jde celkem o 45 textů, z toho dvacet v titulech Mafry (sedmnáct v MfD a tři v Lidových novinách). Následuje deník Právo, kde Babiš vydal šest textů. Zbytek Babišem podepsaných článků připadá na různé regionální mutace Deníků z vydavatelství Vltava Labe Media. Některé z nich však byly placené.

„Pokud vím, Andrej Babiš měl ve zmiňovaném období v Deníku placenou kampaň jasně označenou jako inzerce. Ve stejném období je možné, že na komentářové stránce respektive v online sekci Komentáře vyšel nějaký komentář Andreje Babiše, tak jako vyšly texty i některých jiných veřejných činitelů,“ shrnuje ředitel redakcí Deníku Roman Gallo.

Jasně se tedy ukazuje, že největší prostor a nejsnazší přístup k publicitě má Babiš ve svých vlastních tištěných titulech. A není to poprvé, co média z vydavatelství Mafra svému majiteli pomáhají – ať už jako platforma pro zlepšení Babišovy politické image nebo jako tribuna, odkud může ostřelovat Fialovu vládu.

HlídacíPes.org už v minulosti opakovaně popsal, jak zejména lifestylové časopisy skupiny Mafra (Rytmus života, Pestrý svět, Čas pro hvězdy a další) zveřejňují především před volbami texty, které mají Andreje Babiše ukázat jako svědomitého otce, milovníka rodiny a „jednoho z obyčejných lidí“, který má rád svíčkovou a doma na Vánoce chodí ujídat cukroví.

Když majitel novin komentuje

Stejné časopisy i deníky Mafry propagují také aktivity nadace Agrofert, v níž je kromě Babiše aktivní i jeho manželka Monika. I tyto texty posilují pozitivní image šéfa hnutí ANO. Nikdy přitom neuvádějí, že politik Babiš, o kterém článek referuje, je zároveň majitelem tištěného titulu, v němž článek vyšel.

Také u autorských komentářů, které Babišovi otiskují jeho celostátní deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny, chybí zmínka o tom, že Babiš je majitelem zmíněných novin.

Šéf hnutí ANO sice formálně své firmy včetně Mafry před šesti lety převedl do svěřenských fondů, z jejich struktury a statutu však vyplývá, že na fondy má stále vliv.

Titulky Babišových textů v jeho vlastních médiích nezavdávají pochybnost o tom, co je hlavním obsahem: „Macešská vláda. Prvních 100 dní Fialovy chudoby, Vládní apatie: Fialova riskantní hra s ohněm, Fialův jasný signál: inflaci řešit nebudeme, Z vládního stolu spadly jen drobky.“ To je výběr z Babišových textů v MfD za březen až duben 2022.

Anebo období duben až květen v letošním roce: „475 dní signálů a prázdných řečí, Válkovo jednání poškodí péči o duševní zdraví, Ministr Válek taky sliboval…, Pět Fialových lží o důchodech, Lhaní není program, pane premiére“ a tak dále.

Podobné titulky najdeme i v Babišových zmiňovaných textech v Právu nebo Deníku.

Vláda: Máme slušný komunikační zásah

Konkurenci tam Babiš příliš nemá; premiér Fiala komentářové stránky deníků takřka nevyužívá. Výjimkou byly tři texty pro Právo (Green Deal: pohádky a skutečnost, Pět důvodů úpravy valorizace, Cesta k dostupné energii z jádra je volná) a jeden v Deníku (Energetickou krizi zvládneme a také nás posílí).

Za zmínku stojí ještě několik autorských textů, které letos Petr Fiala napsal pro internetový deník Forum 24, například jeho zhodnocení prezidentské volby.

Fialova vláda, která byla opakovaně kritizována za nedostatečnou komunikaci například u opatření proti inflaci nebo u rozpočtových škrtů, však trvá na tom, že své poselství dokáže doručit voličům jinak.

„O tom, proč zrovna předseda opoziční strany začal publikovat tyto komentáře, nechceme spekulovat. Naše komunikace se opírá primárně o kombinaci výstupů šířených na základě tiskových konferencí, rozhovorů pro média, z části pravidelných, a do jisté míry autonomní komunikace na sociálních sítích,“ dodává mluvčí vlády Václav Smolka.

Celkový zásah tohoto komunikačního mixu je podle něj „poměrně slušný“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)