Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Webová stránka Michaely Šojdrové, zdroj

Babiš se kvůli syrským dětem sejde v pátek s europoslankyní Šojdrovou

Europoslankyně Michaela Šojdrová požádala kvůli své iniciativě na přijetí pěti desítek sirotků původem ze Sýrie o schůzku s premiérem Andrejem Babišem. Na termín dlouho čekat nemusel. Schůzka se odehraje tento pátek v 16 hodin v Hrzánském paláci.

Informaci HlídacíPes.org potvrdili zástupci týmu Michaely Šojdrové. „Mohu potvrdit, že na pátek 21. září v 16. hodin dostala paní exposlankyně Šojdrová od pana premiéra termín na schůzku ve věci přijetí 50 syrských dětí. Schůzka proběhne v Hrzánském paláci,“ říká Eva Rybková z týmu Michaely Šojdrové.

Přesný formát setkání ještě není stanoven, Šojdrová by ale ráda na debatu s premiérem přizvala i vybrané senátory, kteří její návrh na přesun syrských dětí do Česka podporují. Zúčastnit by se mohli i zástupci iniciativy Češi pomáhají.

Andrej Babiš se v sobotním rozhovoru pro deník Právo vyjádřil proti možnosti přijmout jakékoli uprchlíky, i kdyby mělo jít právě o syrské sirotky. Jeho slova vyvolala silnou kritiku.

Později Babiš argumentoval hlavně tím, že nejde o tříleté děti, ale teenagery, především chlapce zhruba ve věku 12 – 17 let.

Sama Šojdrová se označuje jen za iniciátorku a předkladatelku ideji, odmítá že by vyvíjela jakýkoli politický nátlak, opakuje i to, že konkrétní parametry pomoci by měla určit vláda, respektive ministerstvo vnitra.

„Výběr dětí, jejich věk, pohlaví, to není otázka na nás. To by měli dělat úředníci ministerstva vnitra, kteří s tím mají velké zkušenost u umějí to velmi dobře. Politické zadání by mělo vzejít od vlády,“ říká Eva Rybková z týmu Michaely Šojdrové.

Šojdrová proto požádala o termín schůzky i ministra vnitra (pověřeného i řízením ministerstva zahraničí) Jana Hamáčka. Je možné, že se zúčastní dojednaného pátečního setkání.

K solidárnosti s Řeckem i s uprchlíky v tamních táborech vyzvala nově i mezinárodní organizace Lékaři bez hranic.

Řecko by podle ní „v zájmu zachování jejich psychického i fyzického zdraví“ mělo okamžitě odvézt děti a nejvíce zranitelné dospělé z uprchlických táborů na ostrovech v Egejském moři.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

10 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Pozor, tohle je nazorna ukazka pro ty, kteri si mysli, ze se Babis ridi nejakymi principy, ma nejake zasady nebo racionalne uvazuje. Po nekolika veletocich a „zehleni“ uz je mudrovani jeho PR mameluka Prchala natolik nesnesitelne, ze je treba zaujmout nejaky postoj (nebo to aspon predstirat). Nejvetsi sranda je, jak je to vsechno predvidatelne. Existuji jen 2 mozne scenare po patecni schuzce. 1) Babis bude tvrdit, ze prijeti sirotku byl jeho napad. Vzdyt i na ty ceske uz prece dal nejake penize. Nasledne budou vsechny „negativni“ zpravy/prispevky z jeho medialniho imperia smazany. Presne podle Orwellova: „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“ 2) Neprijmeme ani jednoho sirotka. Pozadavky p. Sojdrove byly absolutne nehorazne. Je to fsechno ucelovka pred volbami do EP a za fsechno muze ten zlodej Kalousek.

 2. petrph napsal:

  Což mi tedy připomíná, minulý pátek se přece konal v prostorech Senátu „..Kulatý stůl za účasti zástupců vlády, Ministerstva zahraničí, Ministerstva vnitra i v Česku žijící syrské komunity “ ..- jak zde i na HP publikovalo. Jenže bohužel – žádné oficiální výstupy z této akce, žádné komuniké se závěrem na kterém (by) se shodli,..se nedá dohledat.. Veškerá média, ktera se o tomto setkání zmiňují, končí u jedné věty, že se konalo „…“A pak zase všichni jen citují řadu neoficiálních prohlášení jak samotné europoslankyně Šojdrové, i jiných politiků, které ovšem podmínky pobytu těch dětí u nás nekonkretizují, leč obecně (a laicky) nabízejí široký rozptyl variant to se prý všechno dohodne až někdy potom…
  A najednou, voalá – jak se dočitám „„Výběr dětí, jejich věk, pohlaví, to není otázka na nás. To by měli dělat úředníci ministerstva vnitra, kteří s tím mají velké zkušenost u umějí to velmi dobře. Politické zadání by mělo vzejít od vlády,“ říká Eva Rybková z týmu Michaely Šojdrové.?
  Tak to bude zajímavé o čem vlastně bude chtít Šojdrová s Babišem jednat. Mít Babiš aspoň trochu v hlavě, tak jí řekne, bereme jen skutečné (ověřené) sirotky z křesťanských rodin v Sýrii ve věku do 5 let, tak si je koukejte najít ,..potom budeme mluvit o tom co dál

 3. Weber napsal:

  Jsem zvědavý, jak si A. Babiš poradí s rafinovanou pastí nastraženou vítači z EU (prstíčkem A. Merkelové) prostřednictvím M.Šojdrové. Nepochybuji, že o nějaké „sirotky“ nejde, jde jen o test, jak je nejen A. Babiš, ale také rozumná veřejnost ČR (duševně zdravá) silná ve svém odhodlání platit za drzost vzpírat se vrchnosti EU a také různým pomatencům postrádajícím pud sebezáchovy. Ten snímek paní Šojdrové v záhlaví článku je úsměvný a možná dosti vypovídající o celé záležitosti. Srdce znázorňované na grafických dílech obvykle mívá barvu odvozenou od červené, tu kupodivu žluté, to by se dalo také interpretovat jako symbol čínské, či lidovecké zadnice, že?

  • Ivo Patta napsal:

   S těmi politiky a jejich předvolebními tanečky mát pravdu. Navíc jste mne poslední větou rozesmál. Děkuji.

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  50 (z možná milionu) syrských jakoby sirotků – sama Šojdrová připustila, že se nejspíš nejedná o sirotky, ale o mládence mezi 12 a 15 léty věku, kteří prostě nemají doprovod (zřejmě jí jde o doprovod „sirotků“ starších 18 let). Ve skutečnosti nejde o mladé Syřany, ale o zrůdný pokus KDU-ČSL ulovit nějaké hlasy pomocí „srdcerváče“ ve slově – sirotek!
  Jak zrůdné a lidovecké!

  • ČERT napsal:

   Jen bych si dovolil poznamenat, že z našich starších dějin je známo, že právě „sirotci“ si začali říkat východočeští husité po smrti Jana Žižky z Trocnova v roce 1424. Jistě, byli to válečníci a význam toho slova ve vztahu k tomu Žižkovi je jasný. Tímhle nechci říci, by snad ti syrští sirotci byli nějakými „sirotky“ po Islámském státě a Abú Bakrovi al-Bagdádím (který je snad, nejspíš, údajně už také po smrti) – a čehož se možná nebo téměř obává část naší veřejnosti… Ale spíš naznačuji, že pokud by si zase náhodou naopak u nás někdo chtěl asociovat slovo „sirotek“ (ve významu jako osiřelý po nějakém vůdci či veliteli) s nějakým válečníkem nebo něčím podobným, vlastně by to nemuselo být rozhodně nic nového…

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Je skoro jisté, že naznačujete správně a není to s tím Vámi zmíněný významem slova „sirotek“, nic ani nového a vůbec dnes ne nepravděpodoného.

 5. Frenki Hunter napsal:

  Vše v této cause od euro poslankyně Šojdrové je faleš a podvod na nás.
  Jediná smysluplná pomoc má být směřována do Sýrie. Zrušit pitomé sankce, které brání Sýrii pozvednout se z válečného zmaru. Toho zmaru, který jsme sami – my – Západ, vyprovokoval a ve kterém jsme i nadále aktivní.
  Nikdo nedoložil, že jde o sirotky. Nikdo nedoložil, že jejich odesláním do jakéhosi „Česka“ se pro ne něco změní k lepšímu. Nikdo nedoložil, o koho se vůbec jedná.
  Nestěhujme proti vůli Syřany a další cizince do Evropy. Nevměšujme se do jejich světa, do jejich bytí a nebudeme muset dělat a hrát taková trapná divadla. Chceme li pomoci, pomožme. Tam u nich. Tam a jedině tam to má smysl. Ale to přes sankce proti Sýrii nebude mít potřebný efekt.
  Nepodceňujte nás, naše spoluobčany, poslanci, euro poslanci a vůbec všichni ti, kdo jste nějak napojeni na cecíky EU a dalších šmejdů, kteří toto způsobili a nyní cynicky se projevují jako ti největší lidumilové a humanisté. Přestaňte hrát tuto špinavou hru. Ve vašem zájmu. Nevíte, co přijde zítra…

  • Weber napsal:

   No, konečně mi to „docvaklo“ před spaním! Paní Šojdrová není možná taková lidumilka, (sirotkomilka), jak se zdá, je sice lvice lidovecká , ale jako každý řádný lidovec především kalkuluje! Ony budou volby do Europarlamentu a makat za eura je určitě výhodnější, než za kačky! Proto ta aktivita, já ji už podezříval, že ji navedli „vítači“. Sorry jako paní euro – poslankyně. Kalkulovat je legální počin.

 6. petrph napsal:

  Mimochodem, jen bych si dovolil ještě připomínku.Jestli chce srovnávat pí eposlankyně Šojdrová svou akci s akcí lorda Wintona, měla by vědět co jí čeká /za organizační usilí) viz zde
  http://crg.cz/sekce/historie/referaty/20-stoleti/winton/index.htm
  cituji
  „.. Než dostal víza, musel předložit žádost pro každé dítě zvlášť, dále lékařské vysvědčení a důkaz, že je pro dítě připravený domov a má ručitele nebo pěstouna, který je ochoten ho živit a posílat do škol až do sedmnácti let jeho věku. Dále musel složit záruku padesát liber na možné vrácení dítěte zpět do země. …Každé dítě muselo mít své britské i tranzitní vízum…“

  Tohle ani dnes neudělá za pí Šojdrové a její tým nikdo z ministerstev (jak si maluje), leč budou si to muset zařídit sami – a na ta ministerstva podat až plné žádosti.. Navíc je podstatná věta v závěru – „..své britské i tranzitní vízum…“ i to budou muset „vykoumat“ jak sem ty syrské děti přes řadu států Evropy dostane , žádná tranzitní víza pro EU jim samozřejmě předem nikdo neda

Přidávání komentářů není povoleno