Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
"Čaulidi" premiéra Andreje Babiše
YouTube Andreje Babiše,

Babiš se chová jako dezinformátor, když recykluje staré články o Bakalovi. Obrana je jednoduchá

KOMENTÁŘ. Premiér Andrej Babiš v posledním týdenním souhrnu „Čaulidi“ připomněl deset let staré informace, že miliardář Zdeněk Bakala kdysi sponzoroval pravicové strany milionovými částkami. Babiš zprávy zrecykloval také na svých sociálních sítích, kde je však již prezentuje tak, jako by šlo o novinky. Zahraniční média řeší podobné případy jednoduše – staré články označí jako neaktuální.

Recyklace starých článků v novém, nesouvisejícím kontextu je běžná dezinformační praktika. Příkladem může být článek britského deníku The Telegraph z roku 2016 o plynových bombách a arabských dokumentech nalezených v autech u pařížské katedrály Notre-Dame.

Zpráva sice sama o sobě není dezinformací, ale stala se z ní součást dezinformační kampaně ve chvíli, kdy ji někdo v roce 2019 začal sdílet jako údajný důkaz, že požár katedrály způsobili muslimové. Deník na to tehdy reagoval výrazným upozorněním v úvodu textu. Vepsal do něj, že článek a v něm uvedené informace s požárem nesouvisí.

Když premiér dezinformuje

Upozornění na neaktuálnost zprávy přímo v jejím úvodu zavedl do běžné praxe také další britský deník The Guardian. Ten na svém webu tímto způsobem označuje všechny starší texty, aby zabránil případným pokusům o manipulaci.

Stejný systém pak plánuje zavést i sociální síť Facebook. Pokaždé, když její uživatel bude chtít sdílet článek starší než 90 dnů, systém ho na to nejdříve upozorní. Společnost chce tímto způsobem svým uživatelům pomoct šířené informace lépe zasadit do kontextu.

Nabízí se proto varianta, že by i české servery Aktuálně.cz a iDnes, jejichž články premiér sdílel, mohly alespoň v těchto textech zřetelně poukázat na jejich neaktuálnost.

I když to někomu může připadat jako vodění čtenářů za ručičku, jde čistě o uvedení manipulativně šířených informací na pravou míru. Navíc řadě lidí stačí jen titulek k tomu, aby nějaký článek sdíleli a těžko si zkontrolují datum jeho publikace. Označit neaktuálnost textu tedy nemůže uškodit.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Dělat to jako Angličané

V případě článků o Zdeňku Bakalovi se navíc manipulace dopustil rovnou premiér České republiky (respektive ten, kdo mu spravuje profily na sociálních sítích) a oba jeho příspěvky se dočkaly stovek reakcí a sdílení. I proto by věc neměla zapadnout.

Babiš k rozšíření starých informací o Bakalovi a jeho sponzoringu stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných využil server iDnes ze svého koncernu a web z Bakalova mediálního domu. Tyto zprávy lze přitom najít i na jiných zpravodajských serverech. Právě využití těchto dvou zdrojů však uvedení původních textů na pravou míru do určité míry komplikuje.

V případě Aktuálně.cz by totiž tato v Česku bezprecedentní reakce mohla být vnímána jako obrana Bakaly jeho vlastním médiem. V případě článku na serveru iDnes se pak nabízí otázka, zda by se ke stejnému kroku redakce rozhodla, i když jde o jejího majitele Babiše.

Ovšem i bez ohledu na zmíněné příspěvky není uvedení zmíněného postupu do české mediální praxe od věci. Může jít o jeden z efektivních způsobů českých redakcí, jak omezit zneužití jejich starých článků v politickém nebo dezinformačním boji.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

23 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Babiš dezinformuje (rozuměj lže) od samého počátku jeho vstupu do politiky! Problém je v tom, že mu to jeho voliči neprokoukli a že je jich, bohužel, už moc…

 2. Ota Kmínek napsal:

  Bureš se nechová jako dezinformátor. Bureš je dezinformátor. Jako Sputnik a jemu podobní. Paní Procházková by s ním byla rychle hotová!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nepovídejte, a že není (s ním rychle hotová).

  • Lumír Bosok napsal:

   Že je Babiš přisáklý na všem kde se může dostat ke všem penězům světa je naštěstí mnoha lidem jasné.A ano není to nic nového a v minulosti se ke každé vládě přilepili lidi,kteří chtěli víc a ještě víc.Ale pak nechápu lidi,kterým to vadí že se tedy tunelovalo atd a teď je jim to jedno.Fajn,Babiš netuneluje ale bere si jen co si vymyslí aby mu šly z toho peníze.Čili prostý člověk je kroutí hlavou a říká,Bože to fakt nikdy neskončí!!! Prostý člověk pak žasne jak to,že to lidem nevadí??? Čili kradlo se tunelovalo,teď se berou dotace.Ale když sleduji oddané koblížky ve svém domě tak vidím,přesně kdo ho volí.Zblblí důchodci,kteří kdysi podnikali bez jakéhokoli nadání,tak jim to krachlo a teď budou nadávat na ODS,kterou vždycky volili a přestali protože zplodil tu nejambicioznější dceru,která má větší ego než celá Babišova strana.A takovým lidem nevysvětlíte,že to co dělá jejich guru už tady vlastně bylo.Jen kdysi to bylo tak,že se shrábl balík a rychle pryč do ticha.Teď je to k nezastavení,protože to dovolí ti co pořád ukazujou jak se kradlo ale teď je vlastně vše v pořádku. Teď se čerpá a těch 30% čeká kdy už dojde i něco jim.
   A pak Slovák co neumí česky vládne Čechům,rozumíte tomu?!?!?

   • Jiří napsal:

    Aha ,takže z veřejných firem kapkou prachy úspěšným podnikatelům na které nemůže ani soud.A nejenom p.Babiš.A poctiví co kvůli situaci a prostředí co tu bylo zkrachovali jsou podle vás trotlové? Pan Babiš je důsledek divokého západu podnikání a ovocem co se urodilo na neschopnosti pravice nabídnout politiku,která by vyváženě vyhovovala celé společnosti. A volební úspěchy Ano jsou jen vrcholem této neschopnosti přiznat si chybu a snažit se vytvořit program,který by oslovil širší veřejnost a voliče. Místo toho jen negace p.Babiše bez jakékoliv přijatelné nabídky.

    • Tondach napsal:

     Pan Babiš není důsledek divokého západu podnikání a ovocem co se urodilo na neschopnosti pravice nabídnout politiku, ale důsledkem tuposti voličů! Zeman je druhým příkladem!

     • Standa napsal:

      A vy si dostudujte devadesátý.Kde skončily prachy z privatizace,mrtvé duše ODS.Že strany jako ODA,ODS, KDS,ČSSD, KDU Čsl VV končí s propadlišti dějin a nebo na hranici volitelnosti je spíš důkazem, že voliči nejsou turci.

 3. QEntity napsal:

  Babiš se chová jako docela normální křivák a lhář.

  Někoho to snad ještě překvapuje ?

 4. Petr Kaminsky napsal:

  To fakt ocekavate, ze iDnes bude psat, ze Babis lze? Vzdyt si to Babis koupil prave proto, aby „o nem psali pravdu“.

 5. Jiří napsal:

  Zvláštní, že dezinformace vadí v případě pana Babiše. Kdo žije v ČR snad ví,že je to u politiků normální ( pro příklad Kubiceho zpráva pro ODS co ovlivnila volby a byla vyvrácena soudem).Takže proč ten údiv, když to není nic nového pod sluncem.

 6. Dušan napsal:

  Zloděj křičí chyťte zloděje.
  Babiš mává Bakalou na Ostravsko-Karvinské voliče. Ale pouhé mávání nikomu nepomůže.

 7. JM napsal:

  Minulý čas, uvedení Věcí veřejných. Zkrátka legitimní připomínka minulosti.

 8. Radomír napsal:

  Tak nalil Bakala miliony ODS a TOP 09 v době, kdy potřeboval, aby jej jejich vláda kryla a nechala ho tunelovat OKD a zcizit byty OKD, nebo ne? Připomínat to je přece vhodníé do doby, než Kalousek a Fiala ty miliony vrátí.

  • PM napsal:

   Značce Radomír: Zjevně to máte z Andrejových pravidelných hlášení ČAU LIDI a části médií, které jakože už nevlastní dobře nastudováno. Proč se tedy vůbec ptáte?
   V zemi České je nyní zlodějna povýšena na státní politiku. A může za to ořezávátko Kalůsek.

   • Radomír napsal:

    Nemám to z Babišových hlášení, jak mne podezříváte. Na Moravě je podvedení nájemníků bytů OKD a vydžusování OKD Zdeňkem Bakalou a spol známo i bez Babiše.

  • Tondach napsal:

   Ano, ty miliony jim opravdu nalil! Tak proč se to ale svádí na Sobotku?

 9. petrph napsal:

  Opět jsem se zvysoka zasmál. Ono totiž – i když u toho článku nahoře v obrázku není viditelné datum, je tam jasně napsáno „Bakala dal stranám příští vlády ..a výše „ODS, TOP09 a VV“.. Argumentovat tím, že si český čtenář „nepamatuje“? kdy byla tahle partička u moci – a musí se mu „důrazně “ naznačovat aby si přečetl prastaré datum odkazovaného článku, je nikoliv „podceňováním“ čtenáře, to už je jeho pohrdáním.
  A jestli snad české noviny chtějí po vzoru těch západních „upozorňovat“ čtenáře aby si sakra přečetli u článků datum, zřetelně uvedené hned pod nadpisem, tak potom je mají za naprosté hlupáky, kterým potom mohou , s podobným „upozorňováním“
  nakecat co chtějí.

  • Krysařík napsal:

   ti, co datum nečtou, jsou voliči Bureše. Takže je namístě mít je za hlupáky. Bohužel je mezi námi 30% takových. To už je statisticky výrazná promořenost. Jsem za: odkazovat na datum a tím upozorňovat na neaktuálnost manipulativního zneužívání zastaralých informací vrchním dezinformátorem (a není to jen Bureš) je žádoucí.

   • petrph napsal:

    Takže, ti lidé nečtou datum, ani si nevzpomínají kdy byla u vlády koala ODS+TOP09, VV, ani spoustu dalšího?
    Tak to se pletete, ti lidé si to pamatují moc dobře. Já souhlasím s tím že Babiš by v té vladě být neměl, jenže co z toho, když ti lidé – ze zkušenosti nechtějí volit ani ty druhé zavedené strany? Ty jim totiž nedají ani ty koblihy co Babiš a krást budou stejně..
    Jinak já jsem za publikování i starších informací – jistě dobře víte že důležité jsou právě souvislosti. Žádné upozorňování bych tam nedával, to taky může dopadnout jako s cookies, kde dneska musíte na každém webu odklikávat upozornění „souhlasím s tím že atd…“.,,,

 10. Ing. Karel Poláček napsal:

  Babiš recykluje zprávy a naši novináři pravé víry okecávají to či ono třeba i celé měsíce, ba roky. Prostě: jak kdy a jak komu.

 11. petrph napsal:

  Btw, jak se tak koukám do aktuálních zprav, nějak se to důrazné upozorňování na „nekalé dezinformační praktiky“ těch druhých hroutí rychleji než komunistická propaganda.
  Sotva se stačilo publikovat důrazné „upozornění“ o nevhodných odkazech na muslimy po požáru pařížské katedrály Notre-Dame. A lup ho, teď hořela katedrála v Nantés – a můžete se (zatím) dočíst, koho policie zatkla jako podezřelého… Tedy – zatím, dá se předpokládat, že i tyto odkazy budou brzo označené jako zastaralé a nevhodné :)))
  Když ale ono to dálkově souvisí i s tím Bakalou. Babiš jistě hrabe ze státního seč může, a brání se právnicky i mediálně taky jak může – jenomže kvůli tomu zapomínat na starší zlodějiny Bakaly a s ním spolčených tehdejších partají, s výmluvou že to je „zastaralé“., to nevypadá moc prozíravě….

Přidávání komentářů není povoleno