Babiš podnikatelům: Nemocenskou bych nechal beze změn, ale přemluvte si Filipa a Mládka
V debatě s podnikateli premiér Andrej Babiš ukázal, jak bude také vypadat jeho vládnutí s ČSSD a s podporou komunistů (nový Babišův kabinet prezident Miloš Zeman jmenuje právě dnes). Za opatření, jež před konkrétním publikem nebudou přinášet politické body, bude zodpovědný koaliční partner, případně komunisté, „kteří to tak chtějí“.
Jednou z podmínek vzniku vlády ANO a ČSSD je i zrušení takzvané karenční doby, během které zaměstnanci nedostávají náhradu mzdy v prvních třech dnech nemoci. Zaměstnavatelům se změna nelíbí, obávají se značného nárůstu nemocnosti u svých zaměstnanců.
Argumentují tím, že po zavedení karenční doby v roce 2008 nemocnost zaměstnanců statisticky výrazně klesla. Odbory ale namítají, že je to na úkor zdraví lidí, kteří své zdravotní problémy raději přecházejí, protože si třídenní výpadek mzdy nemohou dovolit.
Když zástupci podnikatelů v rámci pražského Exportního fóra své námitky přednesli Babišovi, dočkali se od premiéra této reakce:
„Mám s tím problém. Kdybychom byli ve vládě s ODS, tak bychom byli pro zachování karenční doby. My ale potřebujeme, aby vláda vznikla. Pokud ukecáte pana Filipa a Mládka (za ČSSD jedná o ekonomickém programu, pozn. red.), já budu pro.“
Trest za nemoc?
Babiš proto chce zavést elektronickou neschopenku, která by měla zajistit, že potvrzení od lékaře nepůjde například antedatovat.
Podle Babiše – jehož Agrofert (toho času ve svěřenském fondu) patří mezi největší zaměstnavatele v Česku – se změna v nemocenské ve skutečnosti projeví v ekonomice negativně. „Ale je to jedna z podmínek našeho koaličního partnera,“ řekl Babiš.
O tom, že jednou z podmínek koaličního partnera je též jmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, v debatě s podnikateli (probíhala příznačně na půdě Černínského paláce) řeč nebyla.
Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je „naprosto nepřijatelné, aby byli zaměstnanci v 21. století trestáni za to, že onemocní“. Náklady zaměstnavatelů by podle něj mohlo kompenzovat snížení nemocenských odvodů firmám i osobám samostatně výdělečně činným o 0,2 procentního bodu.
Komunista zaměstnavatel
Zrušení karenční doby podporují i komunisté. „Neříkejte, že tento náklad neunesete. Němečtí kolegové platí zaměstnancům mnohem delší dobu,“ upozornil předseda KSČM Vojtěch Filip přítomné podnikatele. Přidal ovšem i vlastní zkušenost z pozice zaměstnavatele.
„Já jsem jako předseda politické strany také zaměstnavatel a vím tedy jaké to je. Souhlasím, že kontrola (toho, zda zaměstnavatelé jsou skutečně nemocní, pozn. red.) je potřeba.
Proti zrušení karenční doby je ODS. „Je to opatření, které jen prohloubí stávající nedostatek pracovní síly. Nemá to logiku,“ konstatuje poslanec ODS Zbyněk Stanjura.
Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by problém vyřešilo plošné zavedení takzvaných sick-days. Tedy obvykle tří placených pracovních dní, kdy zaměstnanci v případě nemoci mohou zůstat doma.
Podpořte nezávislou žurnalistiku.
Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci „Babiš. Vůdce pro 21. století“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Agrofert je opět oficiálně Babišův. Svěřenský fond AB private trust I skončil
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
1) Typicky Babis – uspechy se dostavuji jen diky mne, za neuspechy muzou ostatni. Opravdu nerozumim, co si od takoveho „vladnuti“ slibuje CSSD. Byt jeste chvili u kormidla? Nepoucili se z minule vlady? Nebo maji predstavu, ze nejak zabrani prevzeti statu Agrofertem? 2) Plosne sick-days? Populismus nejhrubsiho zrna. Narizeni, ktere erar nebude stat ani korunu, zaplati ho zamestnavatele. Verim (= preju si), ze v pristim parlamentu lidovci opet nebudou.
ad 1) Kdo socany potřebuje ve vládě?
ad 2) sick-days jsou běžné v západní Evropě, tam to taky zavedli lidovci?
Já bych to Babišovi neupíral, protože řekl jen toliko, co stejně fungovalo i za předešlých demo vlád v této republice. Totiž – on a jeho partaj jsou sice proti, ale když to budou chtít koaliční partneři, tak to v parlamentu podpoří. Prosté politicko-koaliční „fifty-fifty“, na oplátku zase ti koaliční partneři podpoří jeho požadavky, i když s nimi nebudou souhlasit….S tím už přece ovčané musí počítat…
Babišovi nedochází, že jako premiér má taky povinnosti …. například řekne, aby si to Hamáček domluvil sám s prezidentem? Kdo předkládá a prosazuje vládu? Ministr vnitra snad? Vláda bude muset rozhodnout a on, premiér to vyřídit se všemi zúčastněnými …. a ne se furt jen vykrucovat!