Babiš, BIS, taxíky Uber. Kdo se loni nejvíc hrabal ve vašem soukromí?

Napsal/a Robert Malecký 21. ledna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Dvaačtyřicet nominací rozdělených do pěti kategorií, jedna z nich oceňuje i pozitivní počin. Porota cen Velkého bratra tento týden vybere nejhorší příklady zásahů do soukromí ze strany státních institucí, soukromých firem nebo médií. „Soutěží“ se v kategoriích Dlohodobý slídil, Firemní slídil,Úřední slídil, vybrán bude také výrok Velkého bratra.

Nominaci na anticenu má i vydavatelství MAFRA…

Do značné míry se letos do ankety promítla plánovaná legislativa. Vláda Bohuslava Sobotky je u moci právě rok a ohlásila silnou legislativní ofenzivu. Řada záměrů pokročila do fáze zpracovaných zákonů. Mezi nominovanými je tak například ministerstvo financí, které prolomilo původní odpor České národní banhy a připravuje centrální registr bankovních účtů. Pozornosti neunikla ani snaha BIS o přístup k bankovním a telefonním evidencím. Dlouho připravovaný (a odmítaný) zákon na přelomu roku došel do vlády a BIS ho podpořila argumenty o aktuálním islamistickém nebezpečí.

„Udílení anticen považujeme za jedinečnou příležitost upozornit na případy, kdy je ukrajováno z našich práv a svobod více, než je zdrávo. Jsme rádi, že řadu problémů, na něž jsme v minulosti upozornili, se nám v následných kampaních podařilo vyřešit, ať už jde o zrušení sKarty, zavedení anonymní Opencard nebo třeba zrušení právní úpravy uchovávání provozních a lokalizačních údajů o elektronické komunikaci Ústavním soudem,“ říká ředitel pořádající společnosti Jan Vobořil.

Mezi dalšími adepty na anticenu o největšího slídila je znovu ministerstvo financí, tentokrát za navrhovaný způsob regulace hazardu, nebo Český statistický úřad za nedostatečnou anonymizaci výsledků sčítání lidu i Policie ČR za odposlechy novinářů. Na anticenu je ovšem nominováno i vydavatelství MAFRA za sérii zveřejněných odposlechů manželů Nečasových.

… stejně jako taxislužba Uber

Anticena bude udělena i v oblasti firemního slídila, k nimž Vobořil poznamenává: „Mají stamilionové rozpočty, zaměstnávají tisíce lidí a jsou těmi nejvlivnějšími ve svém oboru. To jim dodává pocit, že si mohou dovolit téměř cokoliv a nikdy nedostanou přes prsty.“ Nominována je například taxislužba Uber za sledování zákazníků a nepohodlných novinářů nebo SŽDC za zpřístupnění osobních údajů zaměstnanců včetně závěrů psychologických vyšetření.

Společnost Iuridicum Remedium uděluje české anticeny již podesáté. Slavnostně budou výsledky ankety vyhlášeny ve středu 25. února v prostorách Centra současného umění DOX v Praze. Přehled všech letošních nominací naleznete zde. Ve světě se anketa inspirovaná Orwellovým románem 1984 konala ve Velké Británii v roce 1999. V České republice předávalo Iuridicum Remedium ceny poprvé 28. října 2005 v Divadle Na zábradlí. Minulý rok ceny obdržely například Ministerstvo zdravotnictví za uchovávání milionů krevních vzorků novorozenců, americká zpravodajská služba NSA, Ministerstvo vnitra za zastavení prací na zákoně o DNA nebo Vojenské zpravodajství za selhání v kauze Nagyová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)