Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Dimitrije Ostojic via Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Armáda potřebuje nové vrtulníky. O nástupci ruského stroje rozhodne vláda v polovině roku

Českou vládu čeká ještě letos nejdůležitější rozhodnutí pro budoucnost vrtulníkového letectva: výběr nástupce ruského vrtulníku Mi-24V. Ruské stroje totiž slouží už od osmdesátých let.

Armáda České republiky poptává dvanáct vrtulníků, cenu jednoho lze odhadnout v desítkách milionů dolarů v závislosti na pořizované výzbroji a výstroji. Cenu kontraktu také ovlivní náklady na munici, logistickou podporu, údržbu a servis a také zabezpečení přeškolení a výcviku pilotů a pozemního personálu.

„Byl bych rád, aby to schválila ještě tato vláda v polovině roku. Děláme pro to maximum,“ říká ministr obrany Martin Stropnický.

Bell, Airbus, Black Hawk…

Mělo by jít o bojový vrtulník hmotnostní kategorie zhruba pět až devět tun, přičemž celkem 12 kusů hodlá ministerstvo obrany pořídit prostřednictvím kontraktu na úrovni „vláda-vláda“.

„Z nabídky, které nám předložily oslovené vlády, vybereme jednu vítěznou, a tu by měla schválit naše vláda,“ doplňuje mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Z dosavadních vyjádření světových výrobců lze předpokládat, že mezi kandidáty budou stroje Bell UH-1YVenom, Finmeccanica AW139M, Airbus Helicopters H145M či některá z verzí strojů Sikorsky UH-60 Black Hawk.

Bojový není útočný

Současný stroj Mi-24 lze řadit do kategorie útočných vrtulníků, jejichž hlavním úkolem je boj s pozemními jednotkami a vzdušnými cíli protivníka.

Podle předložené nabídky nahradí vláda útočné vrtulníky ruské výroby víceúčelovými bojovými vrtulníky. Taktickým úkolem bojových vrtulníků je především transport vlastních jednotek a jejich logistická podpora při bojových misích.

Nový bojový vrtulník bude schopen ničit pozemní cíle především díky své doplňkové výzbroji: řízeným střelám. Případně cíl zaměří a označí laserovými naváděcími prostředky pro útok bitevních letounů Grippen nebo Alca.

Projektový tým ministerstva obrany už má za sebou předběžný marketingový průzkum trhu. Jako termín zavedení nových vrtulníků do výzbroje je zatím stanoven rok 2019, ovšem, nelze vyloučit, že ještě dojde k posunutí.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře