Android má „díru“, která dává hackerům možnost ovládnout váš mobil

Napsal/a Libor Stejskal 28. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Používáte mobilní telefon či tablet s operačním systémem Android verze 2.2 a vyšší? V takovém případě patříte mezi stovky miliónů lidí, k jejichž datům se mohou dostat hackeři.

Společnost Zimperum, která se zabývá zabezpečením mobilních telefonů, odhalila „bug“ umožňující na dálku ovládat přístroj, aniž by o tom jeho vlastník měl tušení. Stačí mu poslat obrazovou zprávu tzv. MMS.

Stačí znát vaše číslo

Až dosud se věřilo, že proniknout do systému android lze jen „s pomocí“ uživatele, pokud si stáhne nějakou aplikaci či otevře přílohu. Odhalený bug Stagefight (česky tréma) k tomu nic takového nepotřebuje. Řada aplikací, například populární Hangouts, totiž stahuje a otevírá soubory automaticky a bez schválení uživatele.

Tím se do systému mobilního telefonu či tabletu může dostat kód, s jehož pomocí hacker dokáže ovládnout mikrofon přístroje, elektronickou poštu, fotoaparát i další zařízení.

Společnost Zimperum již v dubnu poslala záplaty na nalezenou bezpečnostní chybu společnosti Google. Ta je přijala a předala svým partnerům, na kterých nyní leží vydání bezpečnostních aktualizací pro jednotlivé modely. Většina z nich tolik potřebný update ještě nevydala.

Zatím není důvod k panice

Podle serveru Svět androida sami autoři předpokládají, že zatím neexistuje škodlivá aplikace, která by výše uvedeného bezpečnostního nedostatku ve Stagefright využívala, takže zatím není důvod k panice.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)