Analýza: Praha je místo, kde se firmám náhle snižuje ziskovost

Napsal/a Milan Petrák 4. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Generální finanční ředitelství oznámilo zhruba před rokem záměr nuceně změnit místní příslušnost těch firem, které jsou registrovány v Praze, ale podnikají jinde. Důvod pro toto rozhodnutí je zřejmý.

Firmy prý do Prahy táhne mnohem nižší frekvence kontrol z finančního úřadu. Pro to mohou existovat dva hlavní důvody.

Prvním je snaha ušetřit čas a starání, které finanční kontroly vyžadují. Druhým je příležitost snížit daňovou zátěž prostřednictvím „kreativního účetnictví“. Lze toto podezření dokázat?

V rámci analýzy pro společnost Bisnode jsem analyzoval 1 843 společností, které se mezi lety 2006 až 2012 přestěhovaly do Prahy, a u kterých jsou k dispozici finanční výkazy z doby před i po stěhování.

Z grafu níže je zřejmé, že již v roce stěhování ziskovost (tedy poměr čistého zisku vůči obratu) společností klesá z hodnot převyšujících jedno procento na 0,7 %.

V následujícím roce pokles ziskovosti pokračuje, i když mírněji. Celkově je dva roky po přestěhování do Prahy mediánová hodnota ziskovosti firem poloviční oproti hodnotě před ní, a to navzdory mírně zvýšenému obratu.

Ziskovost firem, které se přestěhovaly do Prahy

stěhování 1

Zdroj: Bisnode

Firmy, které se naopak z Prahy odstěhovaly, poskytují velmi rozdílný obrázek. U 1012 těchto firem byla dva roky po přestěhování ziskovost o 22 % vyšší než dva roky před stěhováním (obrat vzrostl zároveň o 15 %).

Ziskovost firem, které se odstěhovaly z Prahy

stěhování 2

Výsledek sám o sobě nedokazuje, že firmy odcházejí do Prahy, aby se vyhnuly placení daní, nicméně naznačuje, že tuto možnost nelze vyloučit, anebo že se stěhují, i když se jim to nevyplácí.

Každopádně bude zajímavé sledovat, zda se po krocích Generálního finančního ředitelství skutečně zvýší ziskovost firem, které v minulých letech do Prahy přesunuly své registrované sídlo.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)