Anders Adermark via Foter.com / CC BY-NC-ND,

Analýza: Praha je místo, kde se firmám náhle snižuje ziskovost

Napsal/a Milan Petrák 4. ledna 2016

Generální finanční ředitelství oznámilo zhruba před rokem záměr nuceně změnit místní příslušnost těch firem, které jsou registrovány v Praze, ale podnikají jinde. Důvod pro toto rozhodnutí je zřejmý.

Firmy prý do Prahy táhne mnohem nižší frekvence kontrol z finančního úřadu. Pro to mohou existovat dva hlavní důvody.

Prvním je snaha ušetřit čas a starání, které finanční kontroly vyžadují. Druhým je příležitost snížit daňovou zátěž prostřednictvím „kreativního účetnictví“. Lze toto podezření dokázat?

V rámci analýzy pro společnost Bisnode jsem analyzoval 1 843 společností, které se mezi lety 2006 až 2012 přestěhovaly do Prahy, a u kterých jsou k dispozici finanční výkazy z doby před i po stěhování.

Z grafu níže je zřejmé, že již v roce stěhování ziskovost (tedy poměr čistého zisku vůči obratu) společností klesá z hodnot převyšujících jedno procento na 0,7 %.

V následujícím roce pokles ziskovosti pokračuje, i když mírněji. Celkově je dva roky po přestěhování do Prahy mediánová hodnota ziskovosti firem poloviční oproti hodnotě před ní, a to navzdory mírně zvýšenému obratu.

Ziskovost firem, které se přestěhovaly do Prahy

stěhování 1

Zdroj: Bisnode

Firmy, které se naopak z Prahy odstěhovaly, poskytují velmi rozdílný obrázek. U 1012 těchto firem byla dva roky po přestěhování ziskovost o 22 % vyšší než dva roky před stěhováním (obrat vzrostl zároveň o 15 %).

Ziskovost firem, které se odstěhovaly z Prahy

stěhování 2

Výsledek sám o sobě nedokazuje, že firmy odcházejí do Prahy, aby se vyhnuly placení daní, nicméně naznačuje, že tuto možnost nelze vyloučit, anebo že se stěhují, i když se jim to nevyplácí.

Každopádně bude zajímavé sledovat, zda se po krocích Generálního finančního ředitelství skutečně zvýší ziskovost firem, které v minulých letech do Prahy přesunuly své registrované sídlo.

3 komentáře

 1. SuP napsal:

  Pane Petráku, není to ještě prostší? V Praze jsou mnohem vyšší náklady. To potvrzuje jak snížení ziskovosti po přestěhování DO, ale i zvýšení po odstěhování z Prahy. Zdá se, že zase narážíme na problém klasické Laferovy křivky, která říká, že pokud jsou daně příliš vysoké, začnou firmy hledat cesty, jak je snížit.

 2. Arnošt Zamovnik napsal:

  Ale že jim klesne ziskovost pořád může znamenat, že celkově vyvaří víc. 10% z 200 je pořád víc než 12% z 100.

  • SuP napsal:

   Kdyby víc vyvařili, daně vy jim neklesly. A pokud klesnou podvodem a finančák na to nepřijde, dobře mu tak. Chyba je, když se to pokládá a prezentuje jako princip.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies