Analýza: Konec ministryně Válkové. Poprava za účasti Babišových médií?

Napsal/a Ondřej Neumann 11. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

K pádu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové „připravila terén“ Andreji Babišovi jím vlasněná média. Tento názor veřejně prezentovali například spolumajitel serveru Česká justice.cz Petr Dimun či komentátor Reflexu Bohumil Pečinka. Co říká analýza tisku za posledních šest měsíců?

HlídacíPes.org  v souvislosti s ohlášeným koncem ministryně spravedlnosti Heleny Válkové analyzoval, jak o ní psaly v posledním půlroce jednotlivé celostátní deníky – Mladá fronta Dnes, Právo, Lidové noviny, Hospodářské noviny, bezplatný E15 a bulvární Blesk s Aha!.

První vlnu odstartoval Babiš ve své MfD…

První vlna mediálních spekulací o ohrožené vládní pozici Válkové proběhla začátkem loňského října. Odstartoval ji rozhovor Andreje Babiše pro jím vlastněný deník Mladá fronta Dnes. Rozhovor s titulkem „Bavilo by mě být primátorem“ (vyšlo krátce před komunálními volbami!) poutal deník 2. října 2014 z titulní strany sdělením „Babiš ukázal na slabé kusy, zvažuje změny“.

Za „slabé kusy“ pak deník označil s odkazem na Babišova slova později odvolaného ministra dopravy Antonína Prachaře a právě Helenu Válkovou. „No tak spokojený. Já jsem velmi náročný na sebe i na kolegy. Ať už to bylo v privátu, nebo teď ve státní správě. Paní ministryně je určitě spíš pedagožka a odbornice než manažerka,“ řekl Babiš na její adresu.

Samotný Andrej Babiš okamžitě po zveřejnění informace o „slabých kusech“ odmítl interpretaci svých výroků MfD. To se projevilo i ve způsobu, jakým o zpochybněné pozici Válkové a Prachaře referovaly ostatní deníky 3. října:

  • Právo: „Babiš stojí za Válkovou i Prachařem“
  • Lidové noviny: „Sváček rozkýval křeslo pod Válkovou“
  • E15: „Babiš nechce odvolat Prachaře ani Válkovou“
  • Blesk: „Neodvolá je“

Od té doby se ve všech sledovaných listech o Válkové čas od času psalo jako o „ohroženém vládním kusu“. V tomto duchu se nesly bilanční i výhledové analýzy publikované napříč deníky v souvislosti s přelomem roku. Ještě 30. ledna 2015 pak MfD přináší rozhovor s ministryní Válkovou, která rozhodně tvrdí: „Mám v hlavě velkou reformu celé justice“ (titulek rozhovoru) s tím, že věří, že ji ANO uprostřed rozdělané práce neodvolá.

… druhou a rozhodující Babišův deník Lidové noviny

Už 3. února 2015 však přichází druhý z Babišových deníků – Lidové noviny s článkem na titulní straně pod titulkem „Osudové chyby ministryně Válkové“. Citujeme začátek materiálu:

Po roce ve funkci patří ministerstvo spravedlnosti vedené Helenou Válkovou (ANO) mezi nejslabší článek vlády. Po sérii personálních otřesů z poloviny loňského roku se resortu nedaří plnit ani úkoly stanovené vládním prohlášením, hrne před sebou mnoho klíčových rozhodnutí. A přešlapování ministerstva nahrává zájmovým skupinám uvnitř justice. Ty křehkost politické existence Válkové dovedně využívají. Znovu je proto na stole otázka odvolání neúspěšné ministryně. Podle dvou důvěryhodných zdrojů LN by se mohla rošáda na spravedlnosti tentokrát skutečně odehrát, a to už v několika málo příštích dnech, ještě před chystaným sněmem ANO. Ten bude na přelomu února a března. Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš Válkovou již v minulosti nešetřil a opakovaně uvedl, že s výsledky její práce není spokojen. Na dotaz, zda se chystá ministryni v příštích dnech odvolat, včera pouze odvětil: „Bez komentáře.“…

Následující den – 4. února nevychází v denících žádný článek s námětem konce Válkové. Smršť mediálního zájmu je spuštěna 5. února. I díky odpovědi Andreje Babiše na otázku, zda plánuje její odvolání: „Nemůžeme vyloučit jenom smrt, takže já to nechci komentovat“.

Následují titulky deníků z 5. února, muziku tvrdí dále Lidové noviny, které poukazují další „chybu“ Válkové:

  • Právo: „Hrozí Válkové odvolání? Babiš mlží“
  • Lidové noviny: „Budoucnost ministryně? Ukážou příští dny“ + bonusový materiál „Pozoruhodný advokát Válkové“ s uvozením „Ministerstvo spravedlnosti najalo právníka, který bránil kolegy před policejní razií okolo podnikatele Savova“.
  • Hospodářské noviny: „Ministryně v ohrožení. Válková nezvládá, připouští už i ANO“
  • E15: „Babiš nevyloučil výměnu ministryně spravedlnosti“ + glosa „Tak pravil vicepremiér“
  • (MfD přinesla 5. února pouze karikaturu Válkové s popiskem oznamujícím blížící se konec, Blesk jen zmiňoval Babišův citát o „smrti, kterou jedinou nelze vyloučit“.)

Drobný překlep v životopisu nového ministra

Tolik dohledatelná fakta. Po pátém únoru nastal pro deníky čas bilancování a hledání silných i slabých počinů Heleny Válkové. A portrétů budoucího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. K němu jen drobný faktografický dovětek. ČTK v jeho životopisu zmiňuje i jeho otce, konkrétně: „Otec Dragutin Pelikán přednášel na pražské právnické fakultě právní dějiny se zaměřením na ruskou právní historii“. Přesnější obraz o obsahu přednášek si lze učinit z názvu publikace, které je Dragutin Pelikán spoluautorem. Zní: „Dějiny státu a práva socialistických zemí. 2, Dějiny státu a práva SSSR 1945-1970“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)