Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační obrázek
Dmytro Sidashev / Alamy / Alamy / Profimedia,

Aleš Rozehnal: Svět by Číně neměl odpustit škody kvůli koronaviru. Je za ně odpovědná

Čína svým jednáním během pandemie koronaviru porušila mezinárodní právo a nese za to odpovědnost. Na základě toho by měla nahradit všechny škody, které toto její porušení práva způsobilo. Nedá se sice čekat, že by Peking k náhradě škod přinutil Mezinárodní soudní dvůr, existují ale i jiné možnosti.

Od samého počátku čínská vládní místa pravdivé informace o šíření koronaviru potlačovala. I když byla uzavřena tržnice, kde se zřejmě nákaza projevila poprvé, obchod se zvířaty nebyl nijak dále omezen. Čínské úřady navíc prezentovaly uzavření tržnice jako účinný způsob zastavení šíření choroby, jelikož se nepřenáší z člověka na člověka.

Koncem roku 2019 i čínská zdravotní komise vydala prohlášení, že nemoc se nepřenáší z člověka na člověka, že se jedná o sezonní chřipku, které se dá předejít a kontrolovat ji, i když si byla vědoma nepravdivosti tohoto prohlášení. V tuto dobu se totiž choroba šířila zcela nezávisle na wuchanském zvířecím tržišti.

Koncem ledna zabil v Číně virus již téměř 20 lidí a více než 500 osob bylo nakaženo. Čína zareagovala tak, že ještě více omezila informování o koronaviru a ještě více cenzurovala zprávy o jeho nebezpečnosti. I když počty nakažených stále rostly, čínská oficiální místa oznámila, že zřejmě již neexistují další nakažení.

Čína z krize udělala katastrofu

Čína neudělala nic proti tomu, aby se obyvatelé Wuchanu rozjeli na oslavy čínského nového roku do všech koutů Číny.

Čína také neposkytla o novém koronaviru žádné informace Světové zdravotnické organizaci. Až v polovině února 2020, tedy dva měsíce od detekování prvních nemocných, oznámila, že se nakazilo 1700 zdravotnických pracovníků. Tato informace byla přitom klíčová pro výzkum způsobu přenosu choroby a volbu strategie zastavení šíření viru.

Čína tak způsobila to, že se z krize stala katastrofa. Těmito kroky zároveň porušila mezinárodní právo, a to konkrétně právně závazný Mezinárodní zdravotní řád. Podle tohoto řádu mají signatáři, mezi které patří i Čína, povinnost neprodleně sdělovat informace vedoucí k všeobecnému poznání jevů, které mohou způsobit ohrožení veřejného zdraví s možným mezinárodním přesahem.

Státy jsou povinny tyto informace poskytovat přesně, včas a dostatečně detailně Světové zdravotnické organizaci. Tyto informace musí být poskytnuty do 24 hodin a stát, který je poskytuje, se musí účastnit procesu posuzování zdravotního nebezpečí, které hrozí.

Čína přitom opakovaně bez dalšího vysvětlení odmítla pomoc Světové zdravotnické organizace při zjišťování okolností epidemie.

Projde to Pekingu?

Tímto svým jednáním Čína porušila mezinárodní právo a nese za toto porušení odpovědnost. Na základě toho by měla nahradit všechny škody, které toto její porušení práva způsobilo. Škody způsobené koronavirovou epidemií budou astronomické a hrozí vážně poškodit ekonomiku na celém světě.

K náhradě škody však Čínu může přimět pouze Mezinárodní soudní dvůr, nicméně se nedá předpokládat, že by se Čína v této kauze podrobila jeho jurisdikci. Mezinárodní právo totiž spočívá na principu suverenity států, což je jeho přednost, ale i zásadní slabina.

Přesto však existují i jiné možnosti nápravy. Státy poškozené protiprávním jednáním Číny mohou podniknout protiopatření spočívající v tom, že přestanou plnit své závazky vůči Číně, aniž by tím porušily mezinárodní právo.

Čína také může být zbavena vedení či členství v některých mezinárodních organizacích, jako je například Světová obchodní organizace.

Je tedy otázkou, jak světové společenství k otázce odpovědnosti Číny přistoupí. Zatím se totiž zdá, že Čína z katastrofy, kterou způsobila, vyjde naopak posílena.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

49 komentářů

 1. Tom Klíčník napsal:

  Myslím, že daleko lépe popsal situaci egyptolog Bárta v rozhovoru pro info.cz. On ten čínský bacil totiž odhalil naše slabiny – a to velmi rychle a nečekaně. Můžeme vinu svalovat na koho chceme, ale realita je možná trochu jiná.

  Jak se na pandemii díváte jako archeolog a historik?
  Koronavirus rozšířený z Číny není ničeho příčinou. Je to prostě náhodný spouštěč, který zcela odhalil slabiny toho, v čem žijeme. Jde o virus téměř milosrdný, jehož smrtnost činí maximálně dvě procenta. Přes veškerou propagandu italská data například ukazují, že více než polovina mrtvých měla více jak tři další onemocnění při průměrném věku 81 let. Jen 0,8 procenta mrtvých zemřelo prokazatelně na následky pouze koronaviru. O stavu italského zdravotnictví nemluvě. Jakkoliv je každý lidský život nedocenitelný a jedinečný, věřím, že tato zkouška přispěje k tomu, abychom procitli z ekonomického paradigmatu a uvědomili si, že excelové tabulky „má dáti – dal“ nejsou alfou a omegou vývoje jakékoliv společnosti nebo civilizace. Ty totiž upadají ne s poklesem HDP, ale tehdy, když se vytratí vize, leadership a společenská smlouva, když civilizace přijde o objektivně levný zdroj energie a když se naplno projeví ztráta funkčnosti jednotlivých součástí.

  Zdroj: https://www.info.cz/cesko/koronavirus-je-temer-milosrdny-globalizaci-i-radoby-elitam-eu-da-ale-za-vyucenou-rika-barta-44723.html

  • Pavel napsal:

   To, že každá velká epidemie způsobí velké škody a odhalí slabiny systému je evidentní, to se stane vždy. Je hloupost myslet si, že existuje nebo v minulosti existoval nějaký systém, který slabiny nemá nebo neměl. Ekonomické paradigma „má dáti – dal“ byly a jsou alfou a omegou každé funkční společnosti počínaje neolitem a možná i paleolitem a je irelevantní jestli se k záznamům používají hliněné nebo excelovské tabulky. Na tom „mám dáti – dal“ je právě založená ta společenská smlouva, kterou Bárta tak vyzdvihuje. A minimálně jako archeolog by Bárta měl vědět, že „má dáti – dal“ vedlo k vytvoření písma. Společnosti a civilizace upadají nikoli kvůli chybějícím vizím ale kvůli tomu, že ty „vize“ a „leadershipy“ se dostanou do příkrého rozporu s principem „má dáti – dal“. Stačí si vzpomenout na všechny ty levičácké totalitní režimy, které šly do kolen hlavně kvůli tomu, že způsobily rozklad vlastní ekonomiky. Ale to teď každopádně není předmětem debaty. Předmětem debaty je, že není absolutně nutné na někoho svalovat VINU. VIník je zcela evidentní a tím je nekompetentní čínský režim, který za prvé ignorováním absolutně neúnosných hygienických podmínek na čínských trzích (místo toho si hraje vojáčky) vznik epidemie způsobil, a to ne poprvé. Za druhé, umožnil nakaženým Číňanům vycestovat nejen do všech koutů Číny ale i do všech koutů světa. A za třetí, utajováním způsobil zpoždění v přípravě ostatních zemí na epidemii. Jestli coronavirus odhalil nějaké slabiny tak slabiny čínského režimu. Ovšem nikoli slabiny čínské propagandy, na kterou řada místních mentálně slabších jedinců stále slyší. Článek výše správně klade otázku, jak by měla svět přistoupit k neschopnosti číny přijmout zodpovědnost a adekvátní opatření. Domnívám se, že je zcela na místě v prvé řadě vyloučit čínu z WTO.

  • ivan napsal:

   jinak řečeno k té vině Číny….. jak je to dlouho, kdy USA tvrdili, že se jich to netýká? že to zvládnout? Jak to je dlouho co plno zemí EU řekli, že to není třeba dramatizovat a nic dělat nebudou… a pomlouvali Čechy, že hned nasadili všechno možné. Copak nemohly USA včas zastavit lety (Číňan nedoplave) z Číny? Neboli je potřeba rychle zapomenout na vlastní činy a slova a hned volat ….. zloděj křičí chyťte zloděje….. to už znali naši předci.
   Mají na mysli spalničky pro Indiány, nebo čím to nakazili deky pro indiány? Proč dávali Indiánům tolik alkoholu….
   jojo, hoď první kamenem, když jsi bez viny….

   • skeptik napsal:

    Nic z toho, co jste ivane napsal, ale nevyvrací vinu Číny za současnou pandemii. A že zloděj křičí chyťte zloděje??? Tím zlodějem je tu jednoznačně, pouze a výhradně Čína, která to vše způsobila. A vytahovat z devatenáctého století do současnosti alkohol a spalničky? Jste trapný. Ostatně my jsme tehdy nebyli o nic lepší. Kdy přijdete se středověkými morovými epidemiemi?

   • Ondrej napsal:

    podceneni situace v USA, ITalii nebo Spanelsku prece nesouvisi s tim, ze Cina dlouho vsem o sireni koronaviru lhala a nechala spoustu lidi z Wuhanu odjet na svatky i do sveta, prestoze uz moc dobre vedeli, ze se to tam siri..to je neodpostitelne a mely by za to cinsti komousi pykat. otazke je, jestli budou..

  • Ilona napsal:

   Naprosto souhlasím. Nikdo nenutil ostatní země k tomu, aby byly tak provázané s Čínou. Je to daň za hloupost lidstva, daň za globalizaci, daň za hrabání peněz ať to stojí, co to stojí. Je to nenaž…. nost mocných a bohatých. Kolik státníků ještě před nedávnem mluvilo o čínském bacilu jako o chřipečce.

   • skeptik napsal:

    Já vím o jednom státníkovi, který se takto vyjadřoval. Byl to ten náš nejvyšší.

    • Dušan napsal:

     Čínská lidová republika účelově tajila od začátku prosince 2019 Coronavir Covid-19 a neinformovala Svět o pandemickém šíření v Čínském městě Wu-Chan. Čína Informací pustila do světa po 20.1.2020. To jsou necelé 2 měsíce informačního temna a další 1,5 měsíce co se Coronavir rozšířil do celého světa.

     • skeptik napsal:

      Já s vámi Dušane naprosto souhlasím. Měl byste ale Dušane to, co jste napsal, vysvětlit tomu našemu nejvyššímu státníkovi. Tomu činí potíže pochopit to, o čem jste psal.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Tady vidim jasnou paralelu: 1) Cinane zpusobili pandemii, ted uz jen delaji PR, jak to skvele zvladli a ryzuji na obchodu s ochrannymi pomuckami. Nejake nahrady se dockame sotva. To je jako cekat od splaseneho kone, ze se sam uklidni. 2) Babis tady restrikcemi zlikvidoval ekonomiku, ted dela PR, jak to skvele zvlada. Misto privetiveho pristupu k poskozenym podnikatelum uz ted mluvi o podvodnicich a cernych pasazerech. Takze podnikatele misto okamzitych nahrad dostanou moznost se roky soudit se statem o zpusobenou skodu (i usly zisk samozrejme). Chtit po Babisovi (a cele te sebrance), aby se zmenil, je jako chtit, aby slibil, ze uz nikdy nebude lhat.

  • Důvěra v koho ? napsal:

   Snad nikdo nečekal od komunistů ať jsou z Asie nebo Evropy něco jiného !

  • Sancta simplicitas napsal:

   Jenže ty náhrady nebude platit Babiš… 🙁

  • pablo41 napsal:

   A to je nemyslitelné, dodávám.

  • Petr napsal:

   Jsem také OSVČ a nemyslím si, že by Babiš záměrně likvidoval ekonomiku, celá tato věc by již mohla být zastavena, kdyby tady v České Republice byli lidé trochu zodpovědní, lékaři na roušky kašlou a tedy jsou skvělí přenašeči, mám souseda lékaře a také nenosí roušku ačkoliv je v první linii, a proto k vůli takovým lidem jde ekonomika do háje, takoví lidé by si opravdu zasloužili lynčovat, a také se to děje. Takže až potkáte někoho bez roušky, tak mu poděkujte, za skvělou práci… protože šíření se jim daří.

 3. míra napsal:

  Konečně to někdo řekl úplně naplno. Čína o epidemii dva měsíce lhala! Nechala nakažené cestovat a tím se ten hnus roztahal do celého světa! Doufám, že až bude po všem, všechny státy se spojí a budou po Číně odškodné opravdu požadovat!

  • Realita napsal:

   Nevím, Německo nám také dluží 15 tisíc miliard a nejedná se o komunistický režim. Když není slušnost v demokratických státech, je pomalu ostuda chtít něco od těch komunistických.

 4. Pavel napsal:

  Je bezpodmínečně nutné natrvalo, kvůli podmínkám na čínských tržištích, umísťovat každého Číňana (obyčejného i oficiálního), který přijede do ciziny, na 2 týdny v internačních zařízeních k prověření zda nemá nebezpečný virus, stejně tak čínské zboží, dále vymoci vzniklé a budoucí náklady a škody z wuhanské pandemie plus sankce a zajistit čistotu ovzduší v Číně, které rovněž přispívá ke zhoršování tamní i celosvětové situace.

 5. Pavel napsal:

  no nevím kde a kdy a jak vznikl ale taliáni přiznali že to tam měli podivná úmrtí na kolaps plic už na podzim a prý to i zpětné pitvy potvrdili tak to tvrdil šéf výzkumu léčiv v telce no a ten americká hlavní epidemiolog odmítl to popřít že byly podivná úmrtí na podzim i ve státech takže v tichosti souhlasil s tím že tam měli už loni hodně podivná úmrtí na kolaps plic

  • skeptik napsal:

   To jste Pavle o těch podivných úmrtích na podzim četl na Sputniku nebo na Aeronetu?

 6. Název napsal:

  Ten splašený kůň se ale jednou uklidní. Může se ale zranit a nebo zaběhnout. PR nebo spíše propaganda se dělá na všech frontách. Jak chcete požadovat nějaké náhrady škod, když mezinárodní právo je často nevymahatelné. Vidíme to na Iráku, Libyi, Sýrii, Turecku…Nemluvě na škody způsobené naším nynějším největším spojencem Německem, jehož jsme dobrovolně součástí nejen po ekonomické stránce? Ty požadavky na odškodnění by mohly otevřít pandořinu skříňku.

 7. Jaroslav napsal:

  To bylo budeme pořád jenom růst,letos o 4,5% příští rok o6% atd.Musíme zvednout platy říkal odborář/placený/A vše z číny .Polovina zmetků.Na polích obilí,a řepka do benzínu.Číńan si mne ruce .A ti naši bezpáteřní politici se tomu klaní.Ale asi si to zasloužíme.

 8. P. Ondráček napsal:

  Jsem rád, že mi někdo promluvit z duše.
  Pokud k vynucení zodpovědnosti Čínu nedonutí vlády, tak mají možnost lidé jako prostí spotřebitelé bojkotovat čínské zboží.
  Chápu, že v současné situaci bude mít hodně lidí hlouběji do kapsy, ale nestálo by zato zamyslet se nad spotřebitelskými návyky a přeorientovat se z kvantity na kvalitu a nenakupovat čínské výrobky. Nemusí to být jen na úkor vyšší ceny, domnívám se, že v Indii, Vietnamu, Kambodži vyrábějí věci ve stejné cenové hladině. Zároveň tím bude možné svou prostou spotřebou podpořit lidi v zemích, kteří jsou také obětmi čínské koronavirové agrese.
  Ano otevřeně vyzývám K BOJKOTU ČÍNSKÝCH VÝROBKŮ.

 9. Odpustit napsal:

  A nesmíme Německu odpustit to co nám spusobili za druhé světové války.

  • skeptik napsal:

   Aha, tak že Poláci a Němci by nám rovněž neměli odpustit spanilé jízdy Husitů? A Číňané? Těm lze odpustit tehdy, až se k tomu, co světu provedli, postaví čelem a přiznají si vinu. Němci to už dávno udělali, Číňané se zatím k ničemu takovému nechystají.

 10. Miloš napsal:

  T. zv. čínské „mokré“ trhy s masem, kde hygiena je na středověké úrovni byly v Číně opět povoleny! SARS, MERS a Covid-19 nestačí? Čím dalším zaneřádí Zemi?
  Přitom by stačilo „obětovat“ možná pouhé 1% z nákladů na cenzuru a stranickou propagandu na hygienickou nápravu prodeje masa.

 11. Mit233 napsal:

  Tady selhala mezinárodní zdravotnická organizace nikdo jiný .

  • skeptik napsal:

   Ano, všichni okolo jsou vinni, jen Čína je čistá jak lilie. Pozdravujte v redakci Sputniku.

 12. Dušan napsal:

  Sbohem MADE IN CHINA!

 13. Reakce na dění v CR napsal:

  Babiš a jeho tým děláji hodně.To by jsme od Kalouska,Fialy ani pirátů nedostaly.Jsou někde zalezli a čekají jak to dopadne.Libi se mi nasazení lidí a měli by se angažovat i politici .Lidí jsou bez peněz a politici by se měli vzdát poloviny svých platů a podpořit ekonomiku.

 14. Koronavir napsal:

  Když jste tak chytrý, tak se laskavě zeptejte p. Babiše a jeho slavných kumpánů kde je pravda a kdo doopravdy za tím virem neboli vojenskou biologickou látkou stojí. A kdo ji vlastně do Číny dopravil. Ano je mi jasné že se ho ptát nebudete protože tolik síly v sobě nenajdete a pokud snad ano čemuž nevěřím tak se bude vykrucovat a lhát tak jako lže o celé své minulosti celá ta léta co je ve vládě. Je horší než ti šmejdi co prodávají pouliční zboží. Proč nejsou všichni ty netáhla ve vládě také na 60%. Otevřete už konečně oči a tuto situaci si zapamatujte až budou příští volby.

  • Pavel napsal:

   Koronavir,odkud bereš takové zaručené informace?Ono ještě vychází Rudé právo?Za současnou situaci může vláda,může Babiš?Otevři už konečně oči a tuto situaci si zapamatuj,pro příští volby.Nicméně je mi jasné,že iq se ti nezvýší,takže je to marné.

 15. Roman napsal:

  Konečně někdo pravdivě popsal situaci.

 16. koronavirus napsal:

  Celý svět je zděšen ,jak tento vir zabíií občany národů.Vzhledem k tomu že mám za sebou hrůzy 2 světové války,hlava mě slouží zatím dobře,tak jsem v prvé řadě rád že žiji v Česku,kde se s  virem bojuje.Nežiji ani v Itálii ani ve Španělsku,protože tam kdybych v těchto pro ně tak těžkých chvílích žil a omarodil tak mě uspějí na věky věkův.Jsem zvídavý člověk a tak čtu poslouchám i světové tel.a rozhl.stanice a čekám až nějaká zdravotní kapacita vysvětlí světu,jak se k této infekci svět dopracoval.To že Čína a její populace je známá svým pestrým jídelníčkem neřeknu desetiletí ale století.Jak to že ten vir si vybral zrovna tuto dobu.To by mě zajímalo,aby to někdo vysvětlil.

  • skeptik napsal:

   Zkuste se pane koronavire zeptat například meteorologů, proč u nás byly povodně právě v letech 1997, 2002 a 2013. Domníváte se, že budou vědět? A proč si virus vybral právě tuto dobu? Budete se muset zeptat toho vira.

 17. Josef II napsal:

  Pane Rozehnale,nevěřím Vám tu pohádku o pojídaní netopýrů,luskounů.Jiný odborník psal,že ve Wuchanu zavřeli dvě laboratoře,proč?

  • skeptik napsal:

   S tou pohádkou? o pojídání netopýrů nepřišel pan Rozehnal, ale Číňané.

 18. Petr napsal:

  Odpovědnost za Covid, OK, ale kde je odpovědnost za ebolu, AIDS, chřipku, nově tuberu, černý kašel, spalničky proti kterým se někteří neočkují… Civilizace se stala subtilní, nic nevydrží, vládne ekonomika – Joudové vyhodnocují nadnormativní zásoby Itálie má zdravotní systém na úrovni rozvojové země, do zdravotnictví chceme dávat míň a míň, zdravotní pojišťovny mají obrovské finanční rezervy – nechápu, jak může být zdravotní pojištění komerční záležitostí kde se ukradne lidem co si tam spoří pro strýčka příhodu kdyby něco a když nic, tak Máňa ta je nemocná…..

 19. mašek napsal:

  děláte si srandu, to je šílený nikdo nic neví a američtí pracháči by chtěli náhradu od Číny a někteří z nás se přidají a myslí si jak nejsou in a to tak dlouho až se Čína a potažmo i Rusko protože do nich taky rejpou naštvou a bude válka ne ta vojenská ale materiální a pujde celý západní svět do kytek

 20. Problém je, že předchozí epidemie, ať už to byl SARS, nebo ptačí či prasečí chřipka, dopadly v podstatě dobře a pandemii nevyvolaly. Byť měly potenciál +- podobný jako koronaviurus. Takže politici všech zemí prostě zachrápali, nejen ti čínští.

 21. SARS už tu byl ... napsal:

  „útěk“ SARSu z Číny není poprvé, stačí si projít informace CDC a WHO, německý Bundestag toto projednával opakovaně i v letech 2012 a 2013 a německý expert žádal, aby vláda uvolnila prostředky na přípravu na SARS v Německu ….
  SARS už v minulosti z Číny pronikl jak do Canady tak i do jiných zemí

 22. Rešíte tady Babiše, naše slabiny, ale to, o čem ten článek je, se ani nezmíníte.
  Čínský komouši, jako všichni komouši v celé jejich historii dali v šanc zdraví a životy miliardám nevinných lidí a to jen proto aby nebyly před svými nadřízenými jako neschopní.
  Jakou koliv zmínku o tomto viru trestali a potírali tak nelidsky, že ani jejich postavení ke zdi by to neodčinilo.
  Čína musí platit penězi, absolutní izolací, embarga na všechno jejich zboží a opovržení všech normálních a slušných lidí.

 23. Název napsal:

  Děkuji za neschválení mého příspěvku týkajícího se Německa. Alespoň jsem se ujistil o vaší „vyváženosti a nestrannosti“.

 24. Martin Hutník napsal:

  Přesně tak, Čína teď na tom jen vydělává. Ekonomiky všech ostatních států jsou ochromené a oni můžu jet dál. V karanténě měli jen jedno město. U nich se to nerozjelo tak, že by to zasáhlo celou zemi a 1.4 miliard lidí by muselo sedět doma. Teď můžu zpátky do světa chrlit své šmejdy, nefunkční respirátory a rychlotesty.

 25. bozena napsal:

  Tak já nevím. Když byla aféra Skripal, dělala se tam podobná bezpečnostně hygienická opatření, jako teď u koronaviru. Aby si náhodou někdo nevzpomněl, kde aféra Skripal vznikla, jaké laboratoře poblíž místa nákazy byly, že v nich údajně Skripal pracoval. Prý novičok. Ale to se dá svést zase na další ideologické nepřátele, Rusy. 🙁 S tím odsudkem jste směšný autore.

 26. MILAN NEPOŽITEK napsal:

  ZDRAVÍM VŠECHNY VÁS CO JSTE ZDE NĚCO NAPSALI A DALŠÍ LIDI CO O TOM BORDELU Z ČÍNY PŘEMÝŠLÍ A NĚCO ČETLI. CHTĚL BYCH BÝT TEN CO ROZHODNE O TOM JAK POSTUPOVAT. VÍM, ŽE ROZHODNUTÍ NEJSOU LEHKÁ A ZVLÁŠŤ V TÉTO DOBĚ, ALE JIŽ TEĎ VÍM CO BY BYLO PRIORITOU. ČÍNA NENÍ PARTNEREM, KTERÝ BY MĚL PROFITOVAT NA CELÉM SVĚTĚ. JEJICH POSTOJE JSOU KATASTROFICKÉ NEJEN PRO ČESKÝ NÁROD, ALE I PRO ZBYTEK SVĚTA. EVROPA, JEDNOTNĚ PODAT ŽALOBU NA CELÝ TEN JEJICH PROBLÉM, KTERÝM ZAMOŘILI SVĚT A STÁT SE NEZÁVISLÝM NA TOM JEJICH BORDELU. NEKUPOVAT, EMBARGO NA VŠE ČÍNSKÉ. PŘED TŘICETI LETY JSME KE NEPOTŘEBOVALI, TAK PROČ TEĎ ANO!!!! NEKOUPÍM NIC CO BY BYLO Z TOHO ŠÍLENÉHO, ULHANÉHO BORDELU, A PROSÍM VŠECHNY LIDI, KTEŘÍ MAJÍ SELSKÝ ROZUM, AŤ ZKUSÍ O TOMTO PŘEMÝŠLET. PRIMA DEN…M.N.

  • skeptik napsal:

   Mně se sice pane Milane Nepožitku líbí, ale asi byste jej měl adresovat především našemu panu prezidentovi, panu Tvrdíkovi, panu Kellnerovi a dalším, kteří z obchodu s Čínou profitují a panu Babišovi, který tak ochotně Číně děkuje za předražené zásilky ochranných pomůcek.

 27. long napsal:

  Já též naprosto souhlasím s reparacemi Číny celému světu. Navíc, když si uvědomuji, že to není zdaleka první pandemie, kterou Čína světu zaslala, a to od počátku věku.
  Navíc když u nich jsou pochoutkami mleté kly mamutů, slonů, nosorožců, nemluvě o zaživa konzumovaných tvorech. Zde by se trasovalo.
  Z Číny nikdy nic dobrého nekoukalo , kromě velkého trhu pro některé jedince.
  Je to naprosto odlišná kultura a navíc jsou s ní potíže.

 28. Referendum. napsal:

  Četl jsem tu spoustu názorů co to sjednotit, za mě ať Čína nějakou formou platí co referendum? Budeme vědět na čem jsme jak se k tomu staví všichni lidi, nerad bych tu za rok dva psal příspěvek k další vlně nějakého viru. Je možné že se nějaká nákaza někdy zase objeví a mohlo by pomoct kdyby za Covid 19 někdo nesl odpovědnost, třeba za to že včas nevaroval, nespolupracoval aby jsme roušky které stojí v Asii halíře a jsou denní realitou nekupovali za stovky korun což je sranda proti ekonomické krizi světa.

Přidávání komentářů není povoleno