Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
screenshot televize Seznam, Andrej Babiš ml.

Aleš Rozehnal: Rozhovory novinářů s psychicky nemocnými. Povolená, ale náročná disciplína

Novináři Televize Seznam zveřejnili rozhovor se synem Andreje Babiše týkající se premiérovy kauzy Čapí hnízdo. Babiš pak uvedl, že jeho syn je psychicky nemocný a že „se tady pořádá hon na jeho rodinu“. Mohou média přinášet rozhovory s osobami s psychickou diagnózou, dokonce pořízené skrytou kamerou? „Musí být respektována pravidla, která je chrání, a to i ve věci mimořádného veřejného zájmu,“ píše pro HlídacíPes.org advokát Aleš Rozehnal.

Obecně platí, že rozhovory médií s osobami s psychickým hendikepem jsou přípustné, mají však speciální pravidla.

Psychicky nemocní lidé jsou totiž ze své podstaty obzvláště zranitelní. Na druhou stranu by jim neměla být fakticky odpírána možnost vyjadřovat se k věcem veřejného zájmu, neboť se tím zvyšuje jejich sebedůvěra. Mají právo, aby s nimi ostatní lidé jednali s respektem a porozuměním. Nicméně potřebují speciální péči a ochranu.

Hrát podle předem jasných pravidel

V první řadě tedy musí souhlasit s tím, že rozhovor poskytnou, že bude zachycena a zveřejněna jejich podoba, a tento souhlas musí dát i osoba, která o ně pečuje. Tato osoba by měla navíc být rozhovoru přítomna.

 

 

To znamená, že se oběma musí vysvětlit zejména důvod rozhovoru a způsob jeho použití. Musí být také respektováno jejich právo následně změnit názor.

Novinář nesmí nikdy tlačit na psychicky nemocného člověka, aby rozhovor poskytnul. Zpočátku musí být také vyjasněna pravidla rozhovoru, tedy zejména to, které části z něj mohou být použity, a co bude považováno za nezveřejnitelné, tedy „off the record“.

Nebýt sugestivní, neslibovat

Dotazovaný musí pochopit, že rozhovor je činěn s novinářem. Novinář by se tedy měl vyvarovat toho, aby se choval jako jeho přítel, sliboval mu to, co nemůže splnit, a využíval jeho zvýšené důvěřivosti.

Dotazy by měly být vždy otevřené a nikoli sugestivní, typu: „Bojíte se pana X.Y.?“ Dotazovaným musí být zdůrazněno, že mají možnost neodpovědět na otázku nebo požádat o nezveřejnění citlivé informace.

Nemocný musí mít i vizuálně kontrolu nad tím, která část rozhovoru je zaznamenávána, a to zejména tím, že má přehled o používaném nahrávacím zařízení. Musí mít také možnost rozhovor kdykoli ukončit. Novinář sám by měl rozhovor ukončit, pokud začne dotazovaný být nervózní nebo vystrašený.

Netlačit, být transparentní

Rozhovor by měl probíhat na klidném místě, které by nemělo nemocného stresovat. Informace, které mohou pacienta poškodit, by neměly být zveřejněny ani tehdy, pokud s tím on sám souhlasí.

Po skončení rozhovoru by měl novinář sdělit dotazovanému a osobě, která o něj pečuje, které části rozhovoru budou zveřejněny a kdy budou zveřejněny. Nemocný by měl být seznámen s tím, jak bude prezentován a jaké informace o něm budou sděleny veřejnosti.

Z výše uvedeného je zřejmé, že rozhovor s mentálně nemocnými osobami je extrémně náročná disciplína. Vzhledem k jejich mimořádné zranitelnosti však musí být respektována pravidla, která je chrání, a to i tehdy, pokud média referují o věci mimořádného veřejného zájmu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

33 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Na tehle kauze mi vadi par veci. Diky nim by takovy dukaz u soudu nemohl byt vubec pouzit. 1) Babis junior nevedel, ze je porizovan (video) zaznam. Nedal souhlas s jeho porizenim, s jeho zverejnenim. 2) To jak se novinari dostali do toho domu. Pouzili kod k zamku porizeny opet kamerou v brylich.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Doporučuji si celé video s rozhovorem projít, zdůrazňují celé. Ony totiž podmínky pro rozhovory médií s osobami s psychickým hendikepem byly splněny. Na př. představili se jako novináři, pečuje o něj jeho matka a ta byla přítomna a ani jedinkrát nezasáhla do rozhovoru, evidentně to nepovažovala za nutné, sdělili že rozhovor použijí při zveřejnění reportáže a on jim za to děkoval. Svůj souhlas Andrej Babiš mladší navíc popořil i tím, že dále komunikoval, když doplňoval svá sdělení maily.

   • petrph napsal:

    Pravda, taková „drobnost“ splněna nebyla.. „..Nemocný musí mít i vizuálně kontrolu nad tím, která část rozhovoru je zaznamenávána, a to zejména tím, že má přehled o používaném nahrávacím zařízení. “
    To se totiž zveřejnilo až dnes, a normálního člověka, zvyklého na běžné reportáže s kameramanem, by taková sprostota ani nenapadla – že si vůbec dovolí rozhovor s takovým člověkem natáčet bez jeho vědomí skrytou kamerou.

  • petrph napsal:

   Mimochodem, samozřejmě že tento důkaz není použitelný u soudu. Je to pouze reportáž do novin, nic víc..A taky se z toho udělá krásně politická aféra.
   A policie takové svědectví nikdy neoficiálně nezíská, jak jsem tu u popisoval, i pokud toho kluka dostanou někdy oficiálně k výslechu, bude vedle něj sedět tátův advokát, plus ošetřující psychiatr, a ti už se postarají aby neřekl ani slovo…

  • petrph napsal:

   Ale no tak, samozřejmě že tohle video u soudu použito nebude a ani nemůže – žádný jiný význam než pro humbuk v novinách a vyvolání politické krize to nemá…Jestli bude chtít policie svědectví Babiše juniora, tak si ho bude muset vyslechnout sama, což půjde, protože je ve Švýcarech dost pomalu..
   A jak už jsem tu psal, jestli Babiš přežije jako premiér příští týden, ještě na tom vydělá, protože díky tomu se podání žaloby k soudu opozdí tak o půl roku.

   • scallop napsal:

    Toto vide u soudu byt samozrejme pouzito muze, ale nejspis jen jako doplnujici dukaz – vetsi vahu bude mit svedectvi dvou ocitych svedku (kteri ale mohou jen potvrdit to, co je na videu).

 2. Tondach napsal:

  Ale to, že je syn psychicky nemocný, tvrdí vlastně jen Babiš, který svého syna dostal k Protopopové do blázince, údajně kvůli tomu, že hrál videohry …. no a poté manžel (Rus?) Protopopov opustil svou prosperující cyklofirmu a stal se ochrankou mladého Babiše! Kdopak ho asi platí? Kdopak mu přiděli audinu? Nevěděl snad Babiš, že ho odvezl na Krym?
  A z ruské věrchušky o tom taky nikdo nevěděl?
  To se asi nikdy nedozvíme….

  • skeptik napsal:

   Nejspíš se to skutečně nedozvíme. Alespoň oficiálně. Mnohé si můžeme domyslet, pokud ovšem budeme chtít myslet. Možná, že se někdy za padesát nebo více let podaří jakémusi novému Vladimíru Bukovskému dostat do archivu vládnoucí strany Jednotné Rusko, nebo novému Alexandru Mitrochinovi se podaří okopírovat archiv FSB, ale z toho už pak budou moci čerpat znalosti naše děti nebo vnuci. Nám už to bohužel nepomůže.

  • Rada napsal:

   Přesně tak. Junior je jen nervozní ne nemocný! Však taky pí psychiatrička rychle zalezla aby nemusela odpovídat! Je to podvod !

   • Petrph napsal:

    Co je asi těżkėho na pochopení že żádný lėkař neposkytuje a nebude poskytovat do mėdii informace o svem pacientovi?

    • Tondach napsal:

     …zvláště, když pracuje na zakázku samotného premiéra, že?

 3. Nemec napsal:

  Pan Rozehnal má jistě pravdu. Ale vyšetřování na podezření z organizovaného zločinu má svá pravidla , která se nemusí krýt s etiku. A je jedno , zda po organizovaném zločinu pátrají policisté nebo novináři.
  V případě mladého Babiše je nejen podezření z organizovaného zločinu. Ale i snahu policie zmařit vyšetřování Babiše staršího. Duševní nemoc je až na posledním místě o které rozhodne soud.

 4. petrph napsal:

  Sice bych dodal, přesně tak. Jenomže, to se týká právě a jen toho původního rozhovoru který udělala TV seznam – a který pak v kompletní odvysílala i s obrazem, takže si skutečně každý divák mohl udělat svůj názor na základě reality toho rozhovoru.
  Kdežto to co z toho udělala ostatní média, která – naprosto ignorovala tato pravidla a do svých titulků a článků vložila zkratkovitě pouhé vytržené a pozměněné citace doplnované informacemi odjinud, aniž by vůbec brala v úvahu stav toho člověka, to už žádnou omluvu nemá..¨
  Plyne z toho něco? No asi že nemá smysl, dělit média na dobrá a špatná, v případě důležitých informací by neměl věřit ani jedněm, leč najít si prapůvodní zdroj informací (třeba projev politika, rozhovor s někým), a ten si poslechnout celý a jen dle toho si udělat svůj názor..
  ,

 5. skeptik napsal:

  To nejsmutnější na celé věci pane Rozehnale je, že si u nás Rusové pomocí peněz, korupce, lží, některých podplacených novinářů a jimi vydržovaných portálů dosazují do nejvyšších státních funkcí své lidi a nemyslící část české populace, která je bohužel dost velká, je pak volí. Otec mi kdysi vyprávěl o době poválečné a o volbách v roce 1946. I tehdy komunisté, stejně jako dnes ANO, vyhlašovali líbivá hesla, rozdávali sliby na všechny strany a prováděli populizmus nejhrubšího zrna. Vidím mezi tehdejší dobou a dobou současnou mnohé podobnosti. Inu, kdo si nepamatuje svoji historii, je mu souzeno si ji zopakovat.

  • bolek.vala napsal:

   ANO je kapitalistická strana , co do toho taháte komunisty !!??

   • Tomáš napsal:

    To vysvětlete bývalým voličům KSČM a ČSSD, kteří již dlouho přebíhají k ANO. I když, všechno špatné je k něčemu dobré – tím myslím odliv voličů od výše zmiňovaných levicových stran.

 6. Jaroslava Vaňková napsal:

  Na základě video nahrávky nemocného člověka ( o jehož nemoci se veřejně začalo pochybovat), která byla pořízena tajně bez věcomí nemocného reportéry, kteří jasně využili moment překvapení zúčastněných stran (matky a nemocného syna) se tak vané „demokratické strany“ sjednotily a žádají demisi vlády. Co je to za demokracii a svobodu, když Vám do bytu mohou vtrhnout bez pozvání reportéři, klást vám sugestivní otázky a vše bez Vašeho vědomí uveřejnit na internetu tak, aby co největší počet lidí byl informován o údajných „zločinech“ premiéra, které spáchal na svách dětech. Bez důkazů, bez ověření faktů, pouze na základě reportáže skupiny lidí, jejichž morální profily jsou značně pochybné. A na základě toho naše „slavná advokátka“ Slámová veřejně prohlásí, že by premiér měl být vzat do vazby. Kde to ´jsme, že si nepříslušní lidé, dokonce advokáti, poslanci atd. mohou dovolit někoho osočovat pouze na základě spekulací novinářů.

  • Petr napsal:

   Buď jste reportáž, tak jak ji odvysílala TV Seznam, neviděla nebo o jejím průběhu a obsahu záměrně lžete.

  • Tondach napsal:

   Jaroslavo! To, že Babiš na své dvě údajně psychicky nemocné děti převedl Čapí hnízdo a poté ještě přísahal na jejich zdraví, se vám zdá v pořádku? To není hyenizmus? A Slámová má naprostou pravdu! Kvůli ovlivňování svědků a hlavně té hloupější části národa, měl být Babiš ve vazbě už dávno! A teď by měla přijít do vazby i ta doktorka i její manžel ….

 7. Tomáš napsal:

  Možná má pan premiér mesiášský syndrom: spasitelský komplex či syndrom (soubor příznaků) projevující se např. narcistickými a supermanskými pocity, nepřiměřenou sebedůvěrou a nezvratným přesvědčením o své mohoucnosti, schopnosti a dovednosti vyřešit extrémní mimořádné situace nebo dokonce někdy i o vyvolenosti spasit celý svět. Bývá součástí některých vážných duševních poruch a nemocí. Nevím, co si myslíte?

  • skeptik napsal:

   Kdysi jsem se Tomáši na jednom setkání naší bývalé třídy ze střední školy o takových lidech bavil s jedním bývalým spolužákem, který je dnes psychiatrem. Přirovnal podobné lidi k rozladěnému piánu. Mechanizmus je sice v pořádku, ale prostě jen špatně hraje. Tak že člověk, kterého máte na mysli, nejspíše nebude bláznem, ale jen docela obyčejným darebákem.

 8. Jos napsal:

  To jsem zvědav, jak dopadnou Slonková s Kubíkem. Krom toho, že porušili všechny zásady vyjmenované autorem, porušili též velmi flagrantním způsobem švýcarské zákony. A mladý Babiš má švýcarské občanství.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Zkuste to blíže rozvést. Předtím bych Vám doporučil si přečist co na to právníci Seznamu.cz.

  • skeptik napsal:

   Já bych řekl, že není ani tak důležité, jak dopadnou Kubík a Slonková, ale mnohem důležitější je, jak dopadne Andrej Babiš. Starší, samozřejmě. Ten styl, kterým ve svých lžích zatím plave, nepřipomíná žádný solidní styl. Je to s bídou čubička.

  • Tondach napsal:

   Neporušili vůbec nic!

 9. Starej Brůna napsal:

  To že je Bureš lhář, stbák a zloděj víme všichni. Že je to podvodník, co ojebal daňové poplatníky v případě Čapáku (jeho temnou privatizační minulost pro teď nechme stranou) o 50 mega víme všichni. Není třeba dalších výpovědí pro ozřejmení již dávno prokázaných zločinů…Bohužel existuje nemalé procento lidí, kteří jsou ke všemu slepí, hluší, co ho budou obhajovat i kdyby se sám přiznal 🙂 To je průšvih naší současnosti, nikoliv jeden zloděj, ale smrtelný koktejl buranství a hlouposti, který nám podobné typy bude volit zas a znova, Bureš neBureš

  • Tomáš napsal:

   Nelze než souhlasit. Já ale těm lidem (voličům a zastáncům Babiše) vůbec nerozumím. Proč jim to všechno nevadí a proč to mnohdy ještě obhajují?!?!? OMG.

  • minarčík napsal:

   Prosím vše prošetřit od roku 1989.

  • PM napsal:

   Tenhle národ je pouze dezorientovaný, Kritické myšlení brutálně chybí.
   Stačí pouze jednoduché heslo, všichni kradou, a volby máte v kapse.
   Inteligentní politik, neumí oslovit stádo lidí, kteří nám svou volbou tuto situaci způsobilo. Média vyhrazená pro pomatené chudáky jako např. TV Barrandov,
   to zdá se umí skvěle, na tabuli pro dementy se ukáže co je dobro co je zlo a tak to je. Že se u toho provádí psychologické manipulace se lží a pravdou už méně zdatný jedinec nepochopí.
   No a hned tu máme procenta pro populisty, a bezpáteřní hraboše, ohánějící emotivními výlevy jak za své děti položí život. Jeho přísaha na zdraví dětí, by měla být varováním, v životě bych se takhle nerouhal. I kdybych byl o své pravdě opravdu přesvědčený.
   Jeho dětí je mě opravdu lidsky líto, prachy jak se zdá štěstí nenesou.
   Vinit novináře z hienismu? Co to je, v celém kontextu událostí, kdo je Hiena? Já mám jasno.
   Jsem ve smyslu slova nevěřící, do kostela si jdu poslechnou 2x do roka varhany, ale boží mlýny melou.
   Jsem přesvědčen, že z dlouhodobého pohledu v řádech desetiletí to dobro a pravda zvítězí.
   Ing Babiši, alias Bureši, ať už to v tomto krátkém úseku času rozchodíte nebo ne, historie vás zapomene nebo odsoudí, budu moc rád, když zapomene, nerad bych návrat totalitních praktik. Které jediné vás udrží u moci.

 10. minarčík napsal:

  Jestli se jedná o organizovaný zločin tak prosím zahájit vyšetřování od roku 1990 všech privatizačních kauz a rozkrádání státního majetku na všech úrovních.

 11. Admirál napsal:

  Tady mudrujete a takový Jakub Janda už má jasno – může za to Putin.

  • PM napsal:

   Ne! za všechno může Kalousek.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Kalousek? Šéf ještě onehdy říkal, že Kalúsek. Šéf má vždycky pravdu, Kalousek je jenom přezdívka. Tak to vidí praví roduverní kobliháři..

Přidávání komentářů není povoleno