Nepokoje před americkou ambasádou v Bagdádu pokračují.

Aleš Rozehnal: Írán má dost možností, jak poškodit Západ

Napsal/a Aleš Rozehnal 7. ledna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Zdálo by se, že poprava íránského generála Sulejmáního zvýšila napětí v celém regionu. Není tomu tak. Napětí v regionu totiž rostlo již od května roku 2019 a zabití generála Sulejmáního bylo odvetou, píše ve svém komentáři Aleš Rozehnal.

Dcera popraveného generála Sulejmáního Zeinab během smutečního obřadu v Teheránu prohlásila, že rodiny amerických vojáků na Blízkém východě „budou čekat na smrt svých dětí“. Celý svět si klade otázku, zda se u tohoto a obdobných prohlášení jedná o typickou blízkovýchodní rétoriku, nebo zda má mít Západ důvodné obavy.

Dá se s jistotou očekávat, že nějakou formu odvety Írán podnikne. Touto odvetou ale nebude válka v plném rozsahu. Přesto má Írán velké množství možností, jak poškodit USA a Západ obecně.

Více útoků na spojence

V první řadě je to aktivizace Íránem řízených ozbrojenců v zemích, kde vede Írán zástupné války. Islámská republika má podřízené jednotky v Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Jemenu. Všude tam se dá očekávat, že se zvýší intenzita útoků na síly USA či jejich spojenců s tím, že nejsilnější budou zřejmě v Iráku samotném. Útoky se zřejmě nebudou omezovat pouze na ozbrojené síly, ale i na diplomaty a další civilisty.

Relativně nejslabší bude zřejmě reakce jednoho z nejbližších spojenců Íránu, hnutí Hizballáh působícího v Libanonu, který podniká omezené ozbrojené útoky na Izrael.

Ačkoli disponuje velkým množstvím raket, které může proti Izraeli použít, nebude zřejmě chtít vyvolat válku s Izraelem v plném rozsahu, protože by vedla ke zničení Libanonu.

Írán může rovněž podniknout raketový útok na základny USA v Saúdské Arábii, Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru nebo Spojených arabských emirátech. Raketové útoky mohou rovněž směřovat proti ropným zařízením umístěným v těchto zemích.

Symbolický a omezený útok Íránu na saudskoarabskou rafinérii v Abqaiqu ukázal, že Íránské rakety jsou naváděny s velkou přesností.

Další možností, kterou Írán disponuje, a již si rovněž vyzkoušel, je útok na ropné tankery plující v Hormuzském průlivu. To by společně s vyřazením z provozu význačné části saúdské ropné produkce vedlo ke zvýšení cen ropy.

Uran k vojenskému použití

Írán též téměř jistě urychlí svůj jaderný program. Začne obohacovat uran tak, aby byl způsobilý k vojenskému použití. Může také vypovědět ze země inspektory a odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Írán bude též určitě v pokušení provést teroristický útok na území USA nebo zabít představitele Spojených států, který má postavení srovnatelné s postavením Sulejmáního. V této oblasti však íránské tajné služby nejsou příliš úspěšné.

V roce 2011 se pokusily v USA odpálit restauraci, ve které se měl nacházet saúdský velvyslanec. Jejich snaha však byla relativně záhy odhalena. Stejně tak dopadly i loňské pokusy íránské tajné služby o zavraždění opozičních íránských politiků žijících v exilu v Dánsku a ve Francii.

Problematická bude i další americká vojenská přítomnost v Iráku poté, co irácký parlament schválil usnesení, v němž vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi. Ukončení pobytu amerických vojáků v Iráku uvrhne zemi do většího chaosu, což povede k posílení Islámského státu, který nebyl zcela poražen.

Zdálo by se tedy, že poprava generála Sulejmáního zvýšila napětí v celém regionu. Není tomu ale tak. Napětí v regionu totiž rostlo již od května roku 2019.

Nejprve přišly íránské minové útoky proti plavidlům v mezinárodních vodách, v září Írán zaútočil na ropné zařízení v Abqaiqu v Saudské Arábii a poté začaly šíitské milice odpalovat rakety na americké základny v Iráku. Odveta ve formě popravy generála Sulejmáního je tak pouze odpovědí na předchozí eskalaci situace ze strany Íránu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)