Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Agrofert vyvázl z registru smluv! Skandální zpráva, jenže není pravdivá

Agrofert v registru smluv nebude, poslanci ANO mu prosadili výjimku. Titulek zpravodajského serveru e15.cz ukazuje, proč není dobré věřit politikům všechno, co říkají. A raději dvakrát ověřovat. V tomto případě novináři skočili na lep šéfovi klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi.

agro opravaAgrofert totiž v registru smluv, který minulý týden po dvou letech schválila sněmovna, bude. A to v případě, že se objeví jako partner některého z povinných subjektů – tedy například státu, krajů a obcí. Stejně jako kterákoli jiná soukromá společnost.

To, k čemu titulek nesprávně odkazuje, se týká neschváleného pozměňovacího návrhu poslanců ČSSD, který požadoval, aby se v registru objevily všechny smlouvy soukromých subjektů, které pobírají veřejné dotace nad 20 milionů korun.

To by znamenalo, že veřejné by byly i všechny smlouvy Babišova Agrofertu, tedy včetně těch, které uzavřel s jinými soukromými subjekty.

Na svých stránkách to ostatně potvrzuje i sdružení Rekonstrukce státu, která zákon pomáhala prosadit: „Takže pro jistotu: Na Agrofert zákon dopadne. Všechny svoje smlouvy se státem, obcemi, jejich firmami, příspěvkovými organizacemi atd. (i na dotace) zveřejnit bude muset, jinak budou neplatné.“

Nepřesně o dopadu zákona na firmu Agrofert psaly i servery Svobodné fórum nebo Echo24.cz.


Čtěte také: Oldřich Kužílek: Podivuhodné jednoty poslanectva nad registrem smluv


Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nepřijetí tohoto pozměňovacího návrhu kritizoval, a z jeho úst také pochází formulace kritizující poslance hnutí ANO. „Daňoví poplatníci tak nebudou mít právo vědět, jak s jejich penězi nakládá největší příjemce dotací v Česku, kterým je skupina Agrofert Andreje Babiše. Klub ANO opět potvrdil, že není ničím jiným než dceřinou společností Agrofertu,“ cituje Kalouska E15.

Jeho zpravodajský server chybu přiznal a opravil. Pozdější vydání vyšlo s titulkem „Debata o Agrofertu měla zakrýt výjimku pro ČEZ (oprava článku)“ a obsahuje pro srovnání i původní, chybnou verzi.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. petrtp napsal:

    Ono bude spíše velice zajímavé sledovat které úřady (i centrální) využijí maximálně jinou zmíněnou vyjímku že sice „..smlouvy se mají v registru zveřejňovat od poloviny příštího roku. Ale pozor-ale až za další rok začne platit pravidlo že nezveřejněná smlouva bude zrušena. Tudíž do té doby nejsou úřady nijak nuceny aby tam ty smlouvy dávaly-a dá se předpokládat, že ty skutečně horké a potřebné tam do poslední možné chvíle nebudou.A možné že i ty které pro Agrofert připraví pan Babiš a jeho lidé ve státní správě. Ono se to bude přesně hodit, dojednat toho na poslední chvíli potají co nejvíc než po volbách z politiky odejdou-

Přidávání komentářů není povoleno