Agrofert vyvázl z registru smluv! Skandální zpráva, jenže není pravdivá

Napsal/a Robert Malecký 21. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Agrofert v registru smluv nebude, poslanci ANO mu prosadili výjimku. Titulek zpravodajského serveru e15.cz ukazuje, proč není dobré věřit politikům všechno, co říkají. A raději dvakrát ověřovat. V tomto případě novináři skočili na lep šéfovi klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi.

agro opravaAgrofert totiž v registru smluv, který minulý týden po dvou letech schválila sněmovna, bude. A to v případě, že se objeví jako partner některého z povinných subjektů – tedy například státu, krajů a obcí. Stejně jako kterákoli jiná soukromá společnost.

To, k čemu titulek nesprávně odkazuje, se týká neschváleného pozměňovacího návrhu poslanců ČSSD, který požadoval, aby se v registru objevily všechny smlouvy soukromých subjektů, které pobírají veřejné dotace nad 20 milionů korun.

To by znamenalo, že veřejné by byly i všechny smlouvy Babišova Agrofertu, tedy včetně těch, které uzavřel s jinými soukromými subjekty.

Na svých stránkách to ostatně potvrzuje i sdružení Rekonstrukce státu, která zákon pomáhala prosadit: „Takže pro jistotu: Na Agrofert zákon dopadne. Všechny svoje smlouvy se státem, obcemi, jejich firmami, příspěvkovými organizacemi atd. (i na dotace) zveřejnit bude muset, jinak budou neplatné.“

Nepřesně o dopadu zákona na firmu Agrofert psaly i servery Svobodné fórum nebo Echo24.cz.


Čtěte také: Oldřich Kužílek: Podivuhodné jednoty poslanectva nad registrem smluv


Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nepřijetí tohoto pozměňovacího návrhu kritizoval, a z jeho úst také pochází formulace kritizující poslance hnutí ANO. „Daňoví poplatníci tak nebudou mít právo vědět, jak s jejich penězi nakládá největší příjemce dotací v Česku, kterým je skupina Agrofert Andreje Babiše. Klub ANO opět potvrdil, že není ničím jiným než dceřinou společností Agrofertu,“ cituje Kalouska E15.

Jeho zpravodajský server chybu přiznal a opravil. Pozdější vydání vyšlo s titulkem „Debata o Agrofertu měla zakrýt výjimku pro ČEZ (oprava článku)“ a obsahuje pro srovnání i původní, chybnou verzi.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)