Foter.com, zdroj

Agresivní Zeman a Topolánek, racionální Fischer, emotivní Horáček… Jak mluví kandidáti na prezidenta

Napsal/a Robert Břešťan 2. ledna 2018

Miloš Zeman a Mirek Topolánek vykazují – ve srovnání s ostatními kandidáty na prezidenta – ve svých veřejných projevech nejvyšší míru agresivity. Podle analýzy vypracované na základě výroků devítky prezidentských kandidátů (pronesených v roce 2017) nejracionálněji komunikoval Pavel Fischer. Nejemotivněji se vyjadřovali Petr Hannig a Michal Horáček.

Plyne to z lingvistické studie Milana Petráka, datového analytika poradenské společnosti Bisnode.

K analýze byly použity rozhovory prezidentských kandidátů během předvolebních diskusí. Seznam vyhledávaných výrazů k určení iracionality je uveden zde

Míra tak zvané iracionality prezidentských kandidátů byla určena na základě četnosti výskytu výrazů rozdělených do sedmi základních kategorií – agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly,“ vysvětluje analytik Bisnode Milan Petrák, autor metodiky analýzy skupinové iracionality.

Petrák zdůrazňuje, že analýza jde nad rámec tradičního pravo-levého politického dělení a sleduje to, kde se daný prezidentský kandidát nalézá na škále „umírněný“ – „radikální“ – „extremistický“.

Nejvěcněji komunikujícím kandidátem je podle lingvistické analýzy Pavel Fischer, a to především díky tomu, že je výrazně méně agresivní a dogmatický než ostatní kandidáti,“ komentuje výsledky analytik Bisnode Milan Petrák.

Nečekané je podle něj umístění Jiřího Hynka, kandidáta s druhou nejvíce umírněnou komunikací. 

Přitom strana Realisté, za kterou vstupuje do prezidentských voleb, byla v našem podzimním předvolebním průzkumu vyhodnocena jako nejemotivnější ze všech analyzovaných subjektů,“ podotýká Petrák.

Jiří Drahoš je podle koeficientu iracionality (viz výše) třetím nejracionálněji komunikujícím kandidátem – právě po Hynkovi a Fischerovi.

Za povšimnutí stojí, že jediní dva kandidáti, kteří mají zkušenosti s působením ve vrcholných politických funkcích, tedy Miloš Zeman a Mirek Topolánek, zároveň vykazují výrazně vyšší agresivitu než všichni ostatní. Oproti volbám v roce 2013 se počet agresivních výrazů u Miloše Zemana téměř zdvojnásobil,“ upozorňuje Milan Petrák.

Nejméně racionálně podle studie komunikoval euroskepticky zaměřený Petr Hannig a Michal Horáček.

„Zatímco Petr Hannig více než ostatní uvažuje způsobem „my versus oni“ u Michala Horáčka zřejmě hrála určitou roli skutečnost, že je autorem písňových textů a je zvyklý se vyjadřovat vzletně. To ovšem nemění nic na faktu, že jde o druhého nejemotivněji komunikujícího a nejdogmatičtějšího kandidáta, hlavně kvůli velmi častému používání výrazů jako „každý“, „všichni“, „nikdo“, „rozhodně“,“ komentuje výsledky Milan Petrák.

Čtěte též

Reklama

4 komentáře

 1. Pepa napsal:

  Jak porozumět ve vztahu k počtu slov?
  Děkuji

  • Adéla napsal:

   Pokud to chápu správně, myslí se tím, kolik v 10 000 řečených slovech použije daný člověk frází některé z uvedených kategorií (ideologie, agresivita, …). Není to celé číslo, protože každý s kandidátů samozřejmě řekl jiný počet slov a více než 10 000 – na ty je to přepočteno pro pohodlnější představu.

  • sev napsal:

   cim vice slov tim presnejsi analyza

 2. petrph napsal:

  Technická poznámka – jak v článku uvedeno „..K analýze byly použity rozhovory prezidentských kandidátů během předvolebních diskusí.“. Jde tedy čistě o vyhodnocení předvolební strategie. Jistě že z hlediska mediálního působení je lepší oslovit voliče emočně – ovšem i postoj „keep calm“ může mít najít své zastánce.
  Ovšem, bohužel to neříká nic o tom, jak potom bude zvolený prezident kvalitní ve své funkci. Protože potom budou jeho protihráči z poněkud jiné ligy, vrcholní politici domácí i zahraniční – a na ty nebudou platit ani emoce, ani čistá fakta. ani klidné vyjednávání – pokud nebude podloženo nějakou důraznou politickou silou…

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama