Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com, zdroj

Agresivní Zeman a Topolánek, racionální Fischer, emotivní Horáček… Jak mluví kandidáti na prezidenta

Miloš Zeman a Mirek Topolánek vykazují – ve srovnání s ostatními kandidáty na prezidenta – ve svých veřejných projevech nejvyšší míru agresivity. Podle analýzy vypracované na základě výroků devítky prezidentských kandidátů (pronesených v roce 2017) nejracionálněji komunikoval Pavel Fischer. Nejemotivněji se vyjadřovali Petr Hannig a Michal Horáček.

Plyne to z lingvistické studie Milana Petráka, datového analytika poradenské společnosti Bisnode.

K analýze byly použity rozhovory prezidentských kandidátů během předvolebních diskusí. Seznam vyhledávaných výrazů k určení iracionality je uveden zde

Míra tak zvané iracionality prezidentských kandidátů byla určena na základě četnosti výskytu výrazů rozdělených do sedmi základních kategorií – agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly,“ vysvětluje analytik Bisnode Milan Petrák, autor metodiky analýzy skupinové iracionality.

Petrák zdůrazňuje, že analýza jde nad rámec tradičního pravo-levého politického dělení a sleduje to, kde se daný prezidentský kandidát nalézá na škále „umírněný“ – „radikální“ – „extremistický“.

Nejvěcněji komunikujícím kandidátem je podle lingvistické analýzy Pavel Fischer, a to především díky tomu, že je výrazně méně agresivní a dogmatický než ostatní kandidáti,“ komentuje výsledky analytik Bisnode Milan Petrák.

Nečekané je podle něj umístění Jiřího Hynka, kandidáta s druhou nejvíce umírněnou komunikací. 

Přitom strana Realisté, za kterou vstupuje do prezidentských voleb, byla v našem podzimním předvolebním průzkumu vyhodnocena jako nejemotivnější ze všech analyzovaných subjektů,“ podotýká Petrák.

Jiří Drahoš je podle koeficientu iracionality (viz výše) třetím nejracionálněji komunikujícím kandidátem – právě po Hynkovi a Fischerovi.

Za povšimnutí stojí, že jediní dva kandidáti, kteří mají zkušenosti s působením ve vrcholných politických funkcích, tedy Miloš Zeman a Mirek Topolánek, zároveň vykazují výrazně vyšší agresivitu než všichni ostatní. Oproti volbám v roce 2013 se počet agresivních výrazů u Miloše Zemana téměř zdvojnásobil,“ upozorňuje Milan Petrák.

Nejméně racionálně podle studie komunikoval euroskepticky zaměřený Petr Hannig a Michal Horáček.

„Zatímco Petr Hannig více než ostatní uvažuje způsobem „my versus oni“ u Michala Horáčka zřejmě hrála určitou roli skutečnost, že je autorem písňových textů a je zvyklý se vyjadřovat vzletně. To ovšem nemění nic na faktu, že jde o druhého nejemotivněji komunikujícího a nejdogmatičtějšího kandidáta, hlavně kvůli velmi častému používání výrazů jako „každý“, „všichni“, „nikdo“, „rozhodně“,“ komentuje výsledky Milan Petrák.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. Pepa napsal:

  Jak porozumět ve vztahu k počtu slov?
  Děkuji

  • Adéla napsal:

   Pokud to chápu správně, myslí se tím, kolik v 10 000 řečených slovech použije daný člověk frází některé z uvedených kategorií (ideologie, agresivita, …). Není to celé číslo, protože každý s kandidátů samozřejmě řekl jiný počet slov a více než 10 000 – na ty je to přepočteno pro pohodlnější představu.

  • sev napsal:

   cim vice slov tim presnejsi analyza

 2. petrph napsal:

  Technická poznámka – jak v článku uvedeno „..K analýze byly použity rozhovory prezidentských kandidátů během předvolebních diskusí.“. Jde tedy čistě o vyhodnocení předvolební strategie. Jistě že z hlediska mediálního působení je lepší oslovit voliče emočně – ovšem i postoj „keep calm“ může mít najít své zastánce.
  Ovšem, bohužel to neříká nic o tom, jak potom bude zvolený prezident kvalitní ve své funkci. Protože potom budou jeho protihráči z poněkud jiné ligy, vrcholní politici domácí i zahraniční – a na ty nebudou platit ani emoce, ani čistá fakta. ani klidné vyjednávání – pokud nebude podloženo nějakou důraznou politickou silou…

Přidávání komentářů není povoleno