Adam Drda: Odmítnutí Babiše je věc elementárního vkusu

Novinář Adam Drda ve svém komentáři pro Bubínek revolveru ve zhuštěné podobě sepsal pohled na Andreje Babiše a lidi kolem něj. Z rozsáhlého textu vybíráme níže uvedený odstavec a doporučujeme celou četbu:

Člověk si připadá jako hlupák, opakuje-li pořád dokola totéž, ale zřejmě je to zapotřebí: Andrej Babiš je cynický mocenský praktik, který si vyrobil politickou stranu, v níž neplatí demokratické mechanismy, obklopil se stejně bezskrupulózními podřízenými a spolupracovníky, kupuje si ambiciózní či hloupé lidi, které využívá ke svému prospěchu, ovládl podstatnou část masmédií (do rad těch veřejnoprávních pomohl dosadit bizarní figury, nezpůsobilé snad ani k dohledu nad vyvážením popelnic), udělal ze státu základnu své mamutí firmy, pomohl vytáhnout k moci extremisty z KSČM a Okamurovy SPD, kooperuje s bezcharakterním prezidentským kazisvětem.

Kromě toho byl Babiš taky nomenklaturní kádr, spolupracovník StB a je trestně stíhán, to je však jen dokreslení celkového obrazu – podobně jako u Válkové není primární problém někdejší řadové členství v KSČ, nýbrž skutečnost, že si dnes počíná stejně jako kdysi.

Je opravdu tak těžké pochopit, že s Babišem, s jeho posluhy, s Milošem Zemanem a s extremisty nelze vést žádný „dialog“, protože jsou to ničitelé demokratického života? Že spolupráce s nimi je nemožná, že odmítnutí styku s nimi není projevem fanatismu a radikality, ale běžné důslednosti, slušnosti, elementárního vkusu, a nakonec i zdravého rozumu a pudu sebezáchovy, přesahujícím okamžité osobní či jinak dílčí výhody?

Bubínek revolveru: Ten dělá to a ten zas tohle (po Letné)

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org