Richard Loskot. Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Aby se o Ústí mluvilo. Opoziční hnutí vítá experimentální čtvrť, která má zastavit vylidňování

Napsal/a Robert Malecký 26. února 2025
FacebookXPocketE-mail

ROZHOVOR. Ústí nad Labem stárne, odcházejí z něho mladí a vzdělaní lidé a hrozí, že do dvaceti let významně poklesne počet zdejších obyvatel. Situaci má pomoci zachránit třeba experimentální bytová čtvrť, výstavba městských bytů nebo nová ekonomická zóna, plyne ze strategie rozvoje města, kterou si nechalo zpracovat jeho vedení. HlídacíPes.org přináší další ze série rozhovorů o klíčovém dokumentu, tentokrát s lídrem hnutí PRO! Ústí Richardem Loskotem.

Ústecký opoziční zastupitel Richard Loskot (PRO! Ústí) pořízení dokumentu, který městskou kasu vyšel na 774 tisíc korun, vítá. Jsou podle něho potřeba, zvlášť v situaci, kdy město připravuje nový územní plán, a to podle něho nelze dělat bez politiky rozvoje.

„Naše město se musí transformovat a nabídnout kvalitní bydlení a služby v zázemí úžasné krajiny. O tom se nyní musí vést intenzivní debata při vzniku územního plánu, architektonické soutěži na nové území terminálu VRT a dotací z fondu transformace,“ říká Loskot.

Jak v obecné rovině komentujete potřebu takových dokumentů a pořízení tohoto nejnovějšího?

Rozhodně jsou potřeba! Obzvlášť v situaci našeho města, které se musí transformovat. Městu se naskýtá jedinečná příležitost. Stát bude investovat obrovské prostředky do nového hlavního nádraží a celého širšího okolí. To, že budeme mít v našem městě zastávku vysokorychlostní železnice, bude přínosem, když se to správně uchopí a město bude vědět, jak s tím pracovat a jak se rozvíjet. Proto je zcela nutné mít takový dokument.

Bez pomoci státu jsou severočeská města ztracená, říká starostka Neštěmic

Druhou podstatnou věcí je, že vzniká nový územní plán a bez politiky rozvoje se nedá dělat. Tedy v obecné rovině je pořízení dokumentu povinností. Poslední důležitým motivem pořízení je Fond spravedlivé transformace. Evropská unie dává a bude dávat nemalé prostředky do našeho regionu, a tedy i města. Měli bychom vědět, kam je cílit a jak se transformovat.

Které body analýzy vás konkrétně zaujaly, ať už pozitivně nebo negativně?

Prvním bodem je zjištění, že v našem městě žije reálně méně lidí, než vykazuje statistika. Místo 92 tisíc je zde téměř o deset tisíc lidí méně. Fatálnější na tom je, že jde převážně o mladší vzdělané lidi v produktivním věku. Tato skupina lidí žalostně městu chybí. Vidíme to v mnoha aspektech života města. Tito lidé přináší rozvoj, fungující ekonomiku. Musíme je přitáhnout zpět. Jak?

Je fajn, že i v tomto dokument napovídá. Vytvořit experimentální čtvrť! Naše město se musí transformovat a nabídnout kvalitní bydlení a služby v zázemí úžasné krajiny. O tom se nyní musí vést intenzivní debata při vzniku územního plánu, architektonické soutěži na nové území terminálu VRT a dotací z fondu transformace. Experimentální čtvrť je dobrý nápad. Pomůže zlomit negativní image města a ukáže řešení.

Zachraň se, kdo můžeš. Z měst na severu Čech prchají mladí a vzdělaní lidé

Experimentální čtvrt chápeme jako způsob bydlení s těmi nejnovějšími principy. Místo s kvalitním veřejným prostorem. Takovém, aby se o tom mluvilo a pomohlo to motivovat další části města a vlastníky budov. To by mělo být tím silným projektem z fondu transformace.

Co dělat s předpovědí, že Ústí nad Labem bude mít v nejhorším scénáři v roce 2045 jen 70 tisíc obyvatel a opouštějí ho právě  hlavně mladí a vzdělaní lidé?

Všichni víme, že město leží mezi třemi krásnými krajinami Krušných hor, Českého středohoří a Českosaského Švýcarska na velké řece, které mu dal jméno a energii. Město dostatečně nepracuje s tímto fenoménem. To se musí změnit! Protože to je ta pobídka, proč bydlet zde. Bydlení a služby musí mít kvalitu. Způsob práce se mění. Město bude extrémně dopravně dostupné. My potřebujeme, aby lidi odsud jezdili, a ne sem jen dojížděli. Tedy jádro je v kvalitním a hezkém bydlení.

Ústí má zachránit experimentální čtvrť. Nebudete ji muset vůbec opustit

Když zde budou mladí a vzdělání lidé žít, budou zde vznikat nové podniky a dobré služby. Je to propojený systém, ale nastartovat ho bude vyžadovat enormní úsilí politiků.

Když se strategický dokument pokusíme „napasovat“ na aktuální kroky vedení města, jako je miliardový úvěr od EIB, z něhož se mají převážně platit velké rekonstrukce ulic nebo investice do zázemí zoo, najdete v těchto oblastech shodu?

Bohužel příliš ne. Není to fatální chyba. Zoo investice potřebuje, ale město musí vědět, proč chce mít skvělou zoo a jaké další kroky dělat. Jestli to propojit s přírodovědnou fakultou univerzity, zapojit marketing a rozvoj oblasti kolem zoo. Nezdá se, že to město dělá. Spíše z toho cítím zachraňování a záplatovaní než promyšlenou strategii.

Jak byste postupovali vy, kdybyste byli nyní ve vedení města?

Především bychom museli reorganizovat úřad a přizpůsobit ho transformaci města. Je nutné posílit odbor strategie s důrazem na investice a dotace. Posílit Kancelář architekta města, aby vedlo intenzivní dialog a práci při tvorbě územního plánu a tvorbě VRT. Aktivně zapojit univerzitu do chodu úřadu. Nabídnout jejím absolventům možnosti zapojení do strategie.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)