Ilustrační foto: Profimedia

Abstinující alkoholik: Budvar není rodinné stříbro, ale součást velkého problému

Napsal/a Ondřej Fér 19. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Diskuse, zda má dojít k privatizaci státního podniku Budvar, je z principu pomýlená. Správná otázka je, jestli má stát vyrábět alkohol. A když už jsme u těch otázek, ptejme se, proč je v Česku nesmyslně nízké zdanění alkoholu a proč pokračuje obscénní praxe, kdy se alkohol běžně inzeruje nebo je dokonce partnerem sportovních akcí. Alkohol je totiž nejnebezpečnější droga s vůbec nejničivějšími dopady.

Díky nápadu Markéty Pekarové Adamové začít mluvit o privatizaci Budvaru máme možnost sledovat v přímém přenosu pozoruhodnou schopnost části domácích elit zaměřit se místo na celek na detail. Tento detail je rozebrán na prvočinitele a ty jsou potom interpretovány způsobem, který lze nejlépe popsat jako scestný.

Například jinak neviditelný ministr zemědělství Nekula se již nechal slyšet, že pokud by stát prodal Budvar, tedy firmu s posledním ziskem 305 milionů, bylo by to „jako kdyby Saúdové prodali ropná pole“.

Pivo jako národní ropa

Myslím, že by tento výstup pana ministra měl být zařazen do nějakého almanachu komunikačních minel. Ještě včera byl Budvar „rodinné stříbro“, a hleďme, povýšil na národní ropu.

Pojďme nicméně dále. Pokus o veřejnou diskusi na téma privatizace Budvaru ukázal, že části elit politováníhodným způsobem chybí schopnost vnímat klíčová témata z pohledu jejich celkového společenského dopadu. Začněme od peněz, které nás zřejmě nyní trápí nejvíc, přestože takto nastavené priority jsou pochybné.

Na konci roku 2020 průzkum Eurostatu ukázal, že Češi utratí za alkohol tři procenta rodinných rozpočtů. V absolutní částce to dělalo nějakých 94 miliard korun. To je o pět miliard víc, než kolik dělá rozpočet ministerstva obrany. Pokud bychom tedy měli vážný zájem nahradit ve státním rozpočtu třistamilionový zisk Budvaru, docela by stačilo chovat se jako libovolná civilizovaná země a zvýšit daňovou zátěž alkoholu. Možná by tak zmizel strašný stav, kdy je v restauraci půl litru vody z kohoutku dražší než půllitr piva.

Pojďme ale ještě o kousek dál a podívejme se, co si za zhruba sto miliard utracených za alkohol společnost „kupuje“. Podle vládních podkladů pije v Česku rizikově půl druhého milionu lidí, tedy zhruba pětina dospělé populace. Závislých na alkoholu je půl milionu lidí. To ale není konečné číslo.

Existuje totiž nevyhnutelná kodependence, spoluzávislost. Rodinní příslušníci závislého člověka jsou jeho nemocí (protože závislost je nemoc) přímo postižení v psychologické i sociální rovině. Za sto miliard si tedy kupujeme nejméně dva, spíše ale čtyři miliony lidí, kteří jsou buď závislí na alkoholu, pijí rizikově, nebo jejich životy závislost někoho blízkého negativně ovlivňuje. Svým dílem k tomu nutně přispívá také Budvar, národní ropa ministra Nekuly.

Osamocený a zničený

Základním problémem přístupu k alkoholu je, že jeho konzumace není nijak stigmatizována tak, jako to je u jiných návykových látek. Přitom závislost na alkoholu představuje svými následky jako je kriminalita, násilí či dopravní nehody daleko vyšší zátěž a škodu pro společnost než heroin s pervitinem dohromady. Přesto je alkohol společensky tolerován.

Díky miliardovému marketingu se stává „hrdým partnerem“ sportovních a společenských událostí. Ukazuje se jako údajný faktor, díky kterému omladina bude cool, ženy nebudou osamělé a muži budou mít partu kamarádů. Nikoliv. Kdo podlehne alkoholu, skončí osamocený a zničený, okolí se ho bude hnusit a bude se ho bát, zůstane za ním spálená zem a nakonec umře.

Aby nedošlo k mýlce, nevolám po prohibici. Jen říkám, že míra společenské tolerance alkoholu je dlouhodobě neúnosná. Je třeba důsledně ukazovat, k čemu nadměrná konzumace alkoholu vede. Je neúnosné, aby daňová zátěž alkoholu zůstala na současné úrovni. Reklamní průmysl propagující alkohol je obscénní a alkohol nepatří ke sportu.

Toto jsou skutečné problémy. Privatizace Budvaru nebo jeho setrvání v majetku státu je skutečně jen marginálie.


Autor je abstinující alkoholik

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)