A zase ta Marta, panu prezidentovi s láskou a jak se Dan Ťok vrátil do holdingu

Napsal/a Robert Malecký 31. března 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Konečně je tu jaro! Vlivem okolností (osvobozující rozsudek v kauze Nečesaný) se odborná česká internetová veřejnost přeškolila ze znalců zimních sportů na experty v hodnocení důkazů v trestním řízení. Ve veřejnoprávní České televizi (Máte slovo) pak českoruská dezinformační (j)elita rozkládala o článku 65 Ústavy, tedy žalobě na prezidenta. Do velké vysílací rady byl péčí jelit sněmovních zvolen Ladislav Jakl. Tolik krátký souhrn, nyní k detailům.

Nejprve se ještě krátce vrátíme k minulému vydání. Příběhy totiž jak známo mívají vývoj, s čímž my nic nenaděláme, i když v případě těchto příběhů bychom asi spíš raději, kdyby vývoj neměly. Jde totiž o další veřejné vypouštění digitální Marty a její kolegyně karlovarské hejtmanky Vildumetzové.

  • Nejprve do Karlových Varů, ať to máme za sebou. Minule jsme zde coby dokonalou persifláž vychválili projev hejmanky Jany Mračkové Vildumetzové (samozřejmě ANO), který držela k prezidentovi Miloši Zemanovi. Připomeňme si její slova: „Vaše bonmoty, postřehy, a především váš přehled je fascinující a nezapomenutelný. Skláním se před vaší moudrostí a věřím, že opět za čas budu moci říci: ‚Vítejte u nás, pane prezidente‘.“ Mezitím se ovšem ukázalo, že tato vřelá slova nešla hejtmance od srdíčka, ale z kusu papíru, který ležel před ní na stole (viz video). Což způsobilo jisté posměšky, že se to nedokáže ani naučit nazpaměť.

My ovšem takto přísní nejsme. Ve skutečnosti je to tak, že kdyby paní hejtmanka věděla, co říká, nikdy by to nevyslovila. Čili jí to museli napsat a podstrčit, protože vědí, že přečte cokoli. Závěr zní, že paní hejtmanka mluvit nejspíš jakžtakž umí na úrovni základních frází, při chápání psaného textu ovšem vykazuje jisté obtíže. Tedy v podstatě ideální kvalifikace člena vládního agrohnutí.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Digitální telekomunikační Marta (teleMarta) Nováková, toho času v úloze ministryně průmyslu a obchodu PPF, se rozhodla, že se žádné naše vydání nesmí obejít bez její účasti. Tentokrát zvolila cestu diplomatické ostudy, kdy nechala na přání Číňanů vyhodit z ministerského setkání zástupce Tchaj-wanu, které sama pozvala.

„Ministryně Marta Nováková v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu prostřednictvím náměstka Bärtla požádala reprezentanty kanceláře Tchaj-wanu, aby setkání opustili.“
(ministerstvo česko-čínského průmyslu vysvětluje krok své ministryně, HlídacíPes.org, 28. března)

A zase: chce to trochu toho lidského pochopení. Co je špatného na tom, když státní úředníci nebo ministři podporují byznys úspěšné české firmy na čínském trhu? Co je proti tomu pár milionů mučených Ujgurů v koncentračních táborech? Jaká licoměrnost by byla radovat se z úspěchu typického českého zástupce ve fotbalových pohárech, a nevidět přitom, že je to klub čínské vlády? To si budeme muset holenkové vybrat. A nakonec i ta Marta nebude ministryní navždy a potřebuje pak najít slušnou práci. A proč ne třeba v PPF? (Jenom by tedy mohla počkat, až tento okamžik nastane.)

  • Ministr dopravy Dan Ťok přežil svou 458. politickou smrt. Tentokrát se proti němu nespiklo kalamitních 5 centimetrů sněhu ani bordel na dráze, ale úředníci vlastního ministerstva. Bylo to o fous.

„Existuje již velké množství důkazů o tom, že biopaliva první generace se nepodílí na snižování emisí skleníkových plynů, ba naopak.“
(kladné stanovisko ministerstva dopravy k omezení přimíchávání řepky do paliv, platné do 25. března, Aktuálně.cz)

O den později, tedy než bys řekl Lovosice, už ovšem holding vydává stanovisko jiné, které se od původního liší v nepodstatném detailu: je zcela opačné.

„Ministerstvo dopravy dalo k poslanecké novele zákona o ochraně ovzduší původně skutečně kladné stanovisko, které jsem změnil. O žádný veletoč se nejedná, byl jsem několik dní v zahraničí a původní stanovisko podepsal náměstek, který mě zastupoval.“
(Dan Ťok, Aktuálně.cz, 27. března)

O přimíchávání diverzních náměstků do biopaliv zpráva nehovoří. Nám nezbývá než zvolat: Vítejte zpátky v holdingu, pane ministře!

  • Sněmovna začala s projednáváním manželských svazků pro stejnopohlavní páry, což je už od prvního pohledu příležitost pro vyniknutí zástupců lidu popelnicových polí sdružených pod značkou SPD. I stalo se.

„Mateřská školka také není určena pro důchodce a fotbalové hřiště není pro hokejisty. Nechápu, že těmto jednoduchým věcem někdo nerozumí.“
(poslankyně Monika Jarošová, Aktuálně.cz, 26. března)

Mohli bychom zde samozřejmě namítat podobně obecné pravdy, jako že skot je držen v kravíně či na pastvinách nebo že sněmovna taky není pro absolventy Vysoké školy života. Neuděláme to a půjdeme rovnou k úvahám, zda je v případě manželství vůbec o co stát. Je to jak známo institut, který stojí dlouhé peníze a člověk v něm potká řadu osob, které si tak úplně nevybral. Ale co už, kdo chce kam… Rozloučíme se dalším citátem z dílny SPD, tentokrát fiktivním.

Okamura dodal, že SPD bude vždy důrazně proti možnosti sňatků homosexuálů. „Zejména nechceme, aby se ženili s našimi českými manželkami,“ uvedl místopředseda sněmovny.

Že to neřekl? Neřekl. Ale jistě mohl. Tak sdílejte, než to smažou.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)